ידועים בציבור
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

ידועים בציבור 

מאת   10/12/2008 |  נצפה 3927 פעמים
הסיבות המובילות בני זוג לקיים זוגיות של ידועים בציבור הן רבות ושונות. בין שאר הסיבות ניתן למנות זוגיות של כהן וגרושה, זוגיות של בני אותו מין, ויתור על נישואין מסיבות אידיאולוגיות ועוד. עם זאת, קיום יחסי זוגיות תחת קורת גג אחת במשך תקופה, נתפש כזוגיות לכל דבר ועניין ומבחינה חוקית יש להתייחס לזכויותיהם ולחובותיהם כאל זכויות וחובות של כל זוג נשוי אחר.

זכויותיהם של ידועים בציבור עם פטירתו של בן הזוג

על פי חוק הירושה משנת 1965, בסעיף 55 לחוק, נוכל למצוא את ההתייחסות הבאה לגבי ידועים בציבור:

"איש ואישה החיים חיי משפחה במשק בית משותף אך אינם נשואים זה לזה ומת אחד מהם ובשעת מותו אף אחד מהם לא היה נשוי לאדם אחר, רואים את הנשאר בחיים כאילו המוריש שציווה לו מה שהנשאר בחיים היה מקבל בירושה על פי דין אילו היו נשואים זה לזה, והוא כשאין הוראה אחרת, מפורשת או משתמעת בצוואה שהשאיר המוריש"

בסעיף זה הושווה, למען הסר ספק, מעמדם של זוג ידועים בציבור למעמדם של זוג נשוי, על כל הזכויות והחובות הנגזרות מכך.

הזכות למזונות עבור ידועה בציבור

כאשר זוג מוגדר על פי החוק כזוג ידועים בציבור, דהיינו בני הזוג ניהלו משק בית משותף, קיימו חיי משפחה ואף נולדו להם ילדים משותפים אותם גידלו יחד, יתייחס החוק אל בני הזוג הידועים בציבור כאל זוג נשוי לכל דבר ועניין.

מכאן נלמד כי חובתו של בן הזוג מבין בני זוג ידועים בציבור אשר לא קיבל את המשמורת על הילדים, לשלם לבן הזוג המשמורן דמי מזונות עבור ילדיו וכן דמי מזונות לצרכיה האישיים של האישה, אשר ישמרו את המעמד הכלכלי אליו הורגלה.

חזקת השיתוף בידועים בציבור

החוק מכיר בזוג ידועים בציבור, כפי שהוא מכיר בזוג נשוי לצורך קיום חזקת השיתוף. בן זוג של זוג ידועים בציבור יוכל, בעת פירוק הזוגיות, לפנות אל בית הדין הרבני או אל בית הדין לענייני משפחה בכדי לבקש איזון משאבים, לצורך חלוקת רכוש הוגנת בין בני הזוג.

מכאן נלמד, כי זכויות בני הזוג בתוך מערכת של ידועים בציבור, הן כזכויותיהם של זוג נשוי בנושא הרכוש, כאשר הביסוס החוקי הוא מתוקף חזקת הרכוש. על פי חזקת הרכוש, הרכוש אשר נצבר על ידי בני הזוג במהלך זוגיותם, הוא רכוש משותף אשר שייך לשניהם וכי ניתן לבצע איזון משאבים בכל עת בתוך הזוגיות או עם פירוקה.

עם זאת, אין העובדה כי בני זוג אשר מוגדרים ידועים בציבור אינם זוג נשוי חסרת משמעות לחלוטין בפני בית המשפט. עובדה זו עשויה להקשות על בן הזוג התובע חלוקת נכסים, במידה ובית המשפט יתייחס לעובדה כי הזוג אינו נשוי כאפשרות לארעיותה של מערכת היחסים ומתוקף כך ישלול את הזכאות לשיתוף נכסים בין בני הזוג.

ידועים בציבור מאותו מין

על פי האמור, ידועים בציבור שווי ערך מבחינה משפטית, לכל דבר ועניין, לזוג נשוי. עם זאת, כוונת הפסיקה היא לזוג בני מין שונה. נכון להיום, לאחר תקדימים שונים אשר נקבעו בעבר, נחשבים בני זוג בעלי אותו מין כידועים בציבור כאשר הם מנהלים משק בית משותף וכאשר בני הזוג חיים במסגרות חברתיות שביסודן שיתוף.נכתב ע"י seoisrael עבור עזריאלנט לישראל - משרד עורכי דין המתמחה בנושא ידועים בציבור, חוק הירושה ועוד.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה