על עונשים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

על עונשים 

מאת   11/11/2008 |  נצפה 2431 פעמים
או- מה הקשר בין שוטרים וכלבים?!

לפני כמה שבועות קיבלתי דו?ח אזהרה על חציית כביש שלא במעבר חצייה. הדבר הכעיס אותי מאוד. מיהרתי. הכביש היה פנוי ומעברי החצייה משני הצדדים שלי היו מרוחקים לפחות 300 מטר ממני. ועדיין- חוק הוא חוק ועונש הוא עונש. למזלי כאמור, קיבלתי רק את האזהרה ולא את הקנס והובטח לי שבפעם הבאה לא כך יהיה...

במהלך אותו היום נשארתי מרוגזת מהעניין וחשבתי מחשבות בנוסח: ?איך לא ראיתי את ניידת המשטרה? או ?למה באתי אל השוטרת שקראה לי, כשיכולתי בעצם ללכת לכיוון השני והיא לא הייתה יכולה לעשות שום דבר? אלו סוג המחשבות שאתה חושב שאתה נענש. איך לא להענש בפעם הבאה.

כמה שעות מאוחר יותר כשהייתי צריכה לחצות

את אותו הכביש, שיניתי את דרכיי. במקום ישר לעבור באותו המקום, בדקתי טוב- טוב שאין שם ניידת ורק אז עברתי. באמצע הכביש ובגאווה.

זה האבסורד בענישה. היא מלמדת את הנענש להיות טוב בלמצוא דרכים להתחמק מהמעניש ואת המעניש היא מלמדת להחמיר את דרכיו בהדרגה עד שיימצא עונש מפחיד מספיק כדי להיות יעיל.

אם אתם מבעלי הכלבים שמרגישים שהכלבים שלהם עושים כל מה שביכולתם כדי לא להקשיב לכם- כנראה שבלי כוונה השתמשתם בכלי הלימודי הזה קצת יותר מידי.

נקודה למחשבה (או יותר נכון נקודה עלייה חשבתי אני כמה שעות מאוחר יותר)- מה אם במקום לקבל קנס על שלא עברתי במעבר חצייה, הייתי מקבלת כרטיס הגרלה אם כן עברתי במעבר. בצד השני של הכביש הייתה עומדת הניידת, השוטרת לא הייתה אפילו צריכה לצאת ממנה, אחרי המעבר במקום הנכון הייתי רצה אל השוטרת בציפייה עם כרטיס ההגרלה שלי. אולי הייתי מקבלת 5 ש?ח, אולי 5 מיליון ש?ח ואולי רק חיוך חביב ו?אולי בפעם הבאה?... לא משנה מה הייתי מקבלת בפועל הייתי נשארת מרוצה, אוהבת שוטרים ושומרת חוק. פשוט כי זה כדאי.

כמובן שבשביל שאני, או כל אדם אחר ירגיש באמת מרוצה ממילוי החוקים הוא צריך להבין גם את המשמעות העמוקה שלהם ולהסכים איתם, אבל אנחנו לא יכולים להביא את הכלבים שלנו להבין למה אסור לרדת לכביש או צריך לבוא עכשיו.

כלבים, בדומה לכל יצור אחר, צריכים סיבות ומניעים כדי לפעול. צעד ראשון בכיוון הנכון יהיה לתת להם כאלה.
ענת ווליניץ, מאלפת כלבים בשיטות חיוביות. בקרו באתר שלי http://www.anatraining.wordpress.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה