מקס עושה דווקא
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מקס עושה דווקא 

מאת   09/11/2008 |  נצפה 3470 פעמים
אתם חוזרים הביתה אחרי יום עבודה ובאמצע הסלון נחה לה שלולית שתן מתריסה. מקס מציץ ממקום מושבו מתחת לשולחן ומסתכל עליכם בחשש. הוא מוריד את האוזניים, מתכווץ ומנסה להמנע מקשר עין. ישנה מסקנה מתבקשת אחת- מקס יודע מה הוא עשה לא בסדר והוא עשה זאת למרות זאת. למה? -דווקא.

המחשבה שמקס תכנן את מעשיו ולא התחשב בכם יכולה לשגע מכעס, אז כמה נחמד לגלות- הוא לא.

איך כלבים לומדים

1. כלבים לומדים דרך קישור של התנהגות לתוצאה. לדוגמא, כאשר אנחנו מלמדים את הכלב דרך ענישה- כל פעם שהוא עולה על הספה (התנהגות) ישנו עונש לא נעים- רעש מפחיד, מכה וכו? (תוצאה). עלייה על הספה מקושרת לאי- נעימות בשביל הכלב. וכאשר המעניש הוא אתם- עלייה על הספה כשאתם שם מקושרת לאי- נעימות.

בזמן הצעקות כשהוא עולה על הספה, מקס אינו מקשר את העונש להתנהגות אחרת שקרתה לפני כמה שעות, כמה דקות ואפילו כמה שניות, אלא להתנהגות שקרתה בזמן העונש.

חישבו כמה דברים הכלב עושה בשעות הארוכות שהוא נשאר לבדו בבית: יושב, נשכב, מלקק לעצמו את הרגל, נובח, הולך למטבח ובחזרה, משתין, לועס קצת את העצם, מקשיב לקולות מבחוץ. מה הסיכוי שהוא ידע על מה הוא נענש..?

2. כלבים לומדים גם דרך קישור של גורם א? לגורם ב?- לדוגמא: ?כל פעם שמרימים את הרצועה שלי זה אומר שהולכים לטייל?, ?כל פעם שמרימים את קערת האוכל, זה אומר שהולכים למלא אותה?. וגם, במקרה של מקס: ?כל פעם שחוזרים הבייתה- צועקים עליי?. מקס למד לקשר את ההגעה שלכם הבייתה לצעקות ואי נעימות, שפת הגוף שמובנת כ?אשמה? היא למעשה כניעה ופיוס בניסיון להמנע מהסיטואציה. מקס פשוט למד שכשנכנסים הבייתה, לא משנה מה יעשה, יש סיכוי טוב לעונש.

הרגלים, הרגלים

הסיבה העיקרית שכלבים לא עושים בבית היא כי הם רגילים והרגל חזק אצל כלב הוא חוזה טוב מאוד לאיך יבחר להתנהג.

תוכנית מניעה טובה, בנוסף לצ?ופרים כשהוא עושה בחוץ- תעשה את שלה. כמה שההרגל יותר חזק- כלומר, הכלב עושה בבית זמן רב יותר, כך קשה יותר להפטר ממנו. לכן אם יש לכלב שלכם בעיית צרכים, פנו לקבל ייעוץ מייד. הטיפול לא מסובך ובניגוד למה שרבים חושבים- אם הייתה לכלב שלכם ?תאונה? פעם אחת, רוב הסיכויים שהיא תקרה שוב.
ענת ווליניץ, מאלפת כלבים בשיטות חיוביות. http://www.anatraining.wordpress.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה