פינוי מיש''ע - בדרך של גוש קטיף
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

פינוי מיש''ע - בדרך של גוש קטיף 

מאת   22/01/2006 |  נצפה 5914 פעמים
הרמטכ"ל דן חלוץ: "אנו משלמים את מחיר הסלחנות כלפי פורעי החוק". שרת המשפטים ציפי לבני - "המאבק מי הריבון ביו"ש". מילים כדרבנות - אבל הביצוע בעבר ובהווה מגמגם, איטי ולא יעיל. המאחזים הבלתי חוקיים ביש"ע - כתם שחור על שלטון החוק.

מאת: אברהם פכטר עו"ד

ממשלת ישראל, בראשות ראש הממשלה אריק שרון, הזמינה מעו"ד טליה ששון, יוצאת פרקליטות המדינה, דו"ח על המאחזים הבלתי חוקיים ביש"ע.
אחרי שטרחה, עבדה וליקטה את כל החומר הרלוונטי - הוא הוגש ברוב טכס ציבורי לידי ראש הממשלה. בראיון בגלי צה"ל, אמרה עו"ד ששון, כי התרשמה משיחותיה עם אריק שרון, שאכן היה בכוונתו לפנות את המאחזים הבלתי החוקיים - למרות שבשל שיקולים פנימיים פוליטיים הדבר לא בוצע בפועל, אלא רק בצורת הצהרות אווריריות לצורכי תעמולה בלבד.
צריך לומר את האמת, בתקופה שאריק שרון נחשב כאבי ההתיישבות היהודית בגדה, צצו ישובים ומאחזים כפטריות לפני הגשם וגם אחריו. המדיניות דאז היתה בנויה על אידיאולוגיה של התיישבות ביש"ע, חיזוק הישוב היהודי, עיבוי ישובים קיימים ומאושרים ע"י הממשלה - וכך להנציח ולהעמיק את האחיזה בשטח, גם כעירבון בטחוני ומדיני.
אסור להתעלם מן העובדות ההיסטוריות, כי כל ממשלות ישראל, שלחו יהודים להתיישב ביש"ע ותמכו בהם תקציבית ופוליטית - בישובים ונקודות שאושרו בהליכים חוקיים. ואסור להתעלם גם מהעובדות שליד הישובים החוקיים, צצו מאות מאחזים בלתי חוקיים, בלתי מאושרים שהוקמו בצורת "חומה ומגדל" - וחלקם הגדול מחזיק מעמד עד ימינו אלה.
ואם בהיסטוריה עסקינן, את היישוב היהודי בלב חברון (להבדיל מקרית ארבע), יישבו בתקופת שלטון העבודה - ורבין ז"ל הפסיד הזדמנות היסטורית, כאשר בעקבות רצח שביצע ד"ר גולדשטיין במערת המכפלה, לא ניצל את המומנטום - לפינוי מאסיבי של היישוב הקטן מלב חברון - על כל מסיתיו ובריוניו - שגורמים לנזק מתמשך לתדמית ישראל ולממשלתה לא רק כלפי חוץ אלא בעיקר כלפי פנים.
הטעות המתמשכת, בדרך השגויה בה טיפלה הממשלה, צה"ל ויתר גורמי הביטחון, בנושא המאחזים הבלתי חוקיים - מתנקמת במנהיגיה ומתנפצת בפניה, במאורעות האחרונים בחברון.
היישוב הקטן והקיצוני מתנהג בצורה גסה ואלימה כלפי צה"ל והמשטרה, מזה שנים, מבלי תגובה הולמת. יתירה מכך, ככל שהם יותר קיצוניים ואלימים - כך צה"ל והמשטרה, מתגברים את הכוחות - כדי לשמור עליהם ביטחונית - במקום לרסן, לשפוט, לעצור ולסלק את הגורמים הקיצוניים והמזיקים האלה מחברון והסביבה.
תושבי חברון - מנסים להופיע בתקשורת ולשכנע את הציבור, שהם הקורבנות של האלימות הפלסטינית והצה"לית - והם בכלל הצדיקים שבאירועים האחרונים. מצד אחד, הם מארחים את הצעירים ונוער הגבעות המתפרעים, ומצד אחר טוענים, תוך גלגול עיניים, שהם לא משלנו ואין לנו שליטה עליהם.
אז אמנם נכון, שגם הפלסטינים לא צדיקים גדולים, והפעילות האנטי ישראלית ביטחונית, לרבות פיגועים וירי על יהודים לא זרים להם. המקרה של רצח התינוקת שלהבת פז והמארב בו נהרג מח"ט חברון ומספר לוחמים נוספים מוכיח זאת - אך מדובר כאן בנושא ביטחוני כלל אזורי - שהיישוב היהודי בלב חברון - רק מצית מחדש את האש.
ממשלת ישראל, נכשלה בטיפול במאחזים הבלתי חוקיים. שר הביטחון - מופז נכשל בנושא זה גם באופן אישי וגם באופן מערכתי וציבורי.
רוב המאחזים היו מאוישים בפועל, יום או יומיים לאחר הקמתם החפוזה, ע"י אנשים בודדים. היו מאחזים - עד היום למעשה - שיש בהם שני קרוונים או אוהלים ודגל ישראל גדול, וזה נחשב כמאחז או מעוז.
הכישלון, בפרשת המאחזים הבלתי חוקיים, נובע מכך, שהם היו צריכים להיות מפונים תוך 72-48 שעות מקסימום. התנהלות עקבית, נמרצת תוקפנית, מיד בפינוי 10-5 מאחזים ראשונים, היתה יכולה לבלום את היתר ולא להגיע למצב של 130-100 מאחזים.
ההיגיון הפשוט אומר, שאם אפשר להקים מאחז בכמה שעות או יום - אין שום סיבה שלא ניתן לפרק אותו באותה מהירות ונחישות.
יש קונצנזוס ברוב הציבור הכללי היהודי, שגושי ההתיישבות הגדולים צריכים להישאר בידי ישראל - והישובים הקטנים החוקיים צריכים להיאסף, ולהשתלב בגושים הגדולים - אותם תפריד החומה הביטחונית, מלב היישובים הפלסטינאים, או המדינה הפלסטינית לכשתקום - אם ימצא גוף מתאים שיוכל להקים אותה.
תכנית זו היא בהמשך, לתכנית אלון ז"ל ושפותחה משך השנים, עם שינויים מתאימים, גם ע"י פוליטיקאים שונים, והודגשה במיוחד ע"י אהוד ברק, גם כראש ממשלה, וגם לאחרונה, כאיש ציבור פרטי.
גם האלוף עוזי דיין, בראש מפלגת "תפנית", לא רחוק מתוכנית זו - וצריך לומר שגם האלוף איילון משמיע דעה דומה, בתוספת חילופי שטחים בישראל תמורת הגושים הגדולים. גם יתר המפלגות, לרבות הליכוד וקדימה - לא רחוקים מפתרון זה - כמובן עם וריאציות שונות, בהתאם לאידיאולוגיה והפוליטיקה העכשווית.
המהלך שהתחיל אריק שרון, בפינוי גוש קטיף, תוך הבטחה לפינויים גם ביש"ע, חייב להימשך גם ע"י אולמרט ו"קדימה" - אם ברצונו להמשיך בקו ובצוואה בחיים של שרון.
התבטאותו של אולמרט, בדבר פינוי השוק בחברון ועמונה ויתר המאחזים, הם מהלך בדרך הנכונה - ואם ימשיך בעקשנות ובהתמדה בקו הזה, שכרו יהיה גדול. גם אם יגידו שהוא עושה מהלך פוליטי, שיקולים אלקטוראליים, לקראת בחירות וכו', זה עדיין חשוב וחיוני גם אם יש סממני אמת בטענות.
מנהיגות יש"ע חוזרת על טעויות גוש קטיף, כאילו שכחו כבר, את ההשלכות ואת התוצאות של התנהלותם, באותם האירועים המתלהמים המיותרים ואת רתיעת הציבור הכללי מהם ומעשיהם. אם ימשיכו בתמיכה הגורפת, באירועי חברון ומחולליהם, ישלמו ביוקר בתדמית ובתמיכה הציבורית, שהיתה להם על מעשיהם השקולים והנבונים, באותם מקרים שאכן רצו לשכנע את הציבור.
הצהרות בנוסח "השטח יבער", אלפי צעירים יבואו בגופם להגן על המאחזים ונגד הפינוי - רק יזיקו להם ובפועל בשורה הסופית - לא יועילו. כי אם אולמרט יהיה נחוש וצה"ל והמשטרה לא יגמגמו - המאחזים יורדו ומנהיגי יש"ע יצאו מופסדים ומובסים וחבל.
עדיין לא מאוחר - ואמנם נשמעים כבר קולות שפויים שמבינים שאירועי חברון מזיקים ומעוררים אנטגוניזם אבל בשלב זה הם עדיין מיעוט.
שום ממשלה ושום שלטון דמוקרטי לא יסכימו להפרה בוטה של שלטון החוק - ורצוי להפנים זאת לפני שיהיה מאוחר מדי.
הכותב הוא עורך-דין, המתמחה במשפט פלילי, צבאי וציבורי, והיה בעבר פרקליט צבאי, יועץ משפטי, שופט צבאי בדרגת סא"ל, סגן פרקליט מחוז ומשנה ליועץ המשפטי של מועצת העתונות ופרשן משפטי בהווה.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה