קידמה טכנולוגית ומשפט עברי -מאמר שביעי בסידרה- סיכום
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

קידמה טכנולוגית ומשפט עברי -מאמר שביעי בסידרה- סיכום 

מאת   24/09/2008 |  נצפה 1367 פעמים

בסידרת המאמרים שדנה בנושא השתלות אברים ומודרניזציה רפואית ויחסי משפט עברי ורפואה הוצגו הדעות השונות של מנהיגי היהדות על שני פלגיהם, הפלג המחמיר ואוסר והפלג המקל ומתיר.

הפסיקות המחמירות, ראוי לציין, נשענות על נימוקים הילכתיים מוסריים אשר ניתן בהחלט להבינם.

פוסקים אלו מעניקים משקל חשוב לשאלת ערכם של "חיי שעה" לקביעת רגע המוות ולחשד שאם יימסר

העומד למות בידי הרופאים לצורך תרומת איברים, ינהגו בו הללו שלא כהלכה בחייו.

ההלכות המקלות, לעומתם, משקפות דיאלוג בין פוסקי ההלכה ובין אנשי הרפואה והן תוצר של גמישות והתאמת ההלכה אל ההתפתחות הטכנולוגית / רפואית.

אם נחזור להצעת חוק שהוזכרה במאמר הראשון בסידרה, הצעת החוק לקביעת זמן המוות המוחי-נשימתי", ניתן לומר כי קיימת גמישות גם בצד השני של המתרס אצל המחוקק החילוני. נראה כי נמצאה הסכמה עקרונית על ערכי המסגרת של ההשתלות, שבאה לידי ביטוי בדברי יוזם החוק ח"כ שנלר:

"הצלחנו למצוא את הגשר בין התפיסה הרפואית לבין הצד ההלכתי שיעמוד באמות מידה לכל התפיסות ההלכתיות כולן...ביצענו משא ומתן ארוך ומורכב עם כל הגורמים הדתיים והחרדים בישראל, וקבענו את הקריטריונים למוות המוחי".

גם עיון בהצעת החוק לעידוד תרומת אברים כוללת סעיפים המגלים גמישות אצל המחוקק החילוני. להלן סעיפים בו המתייחסים לאיזון ולפיקוח של הדת על קביעת רגע המוות:

 

נראה, איפוא, כי מתקיים דיון רציף בין הגורמים השונים בחברה הישראלית וקיימת גמישות הדדית אשר באה לידי ביטוי בחקיקה.

ניתן להסיק איפוא, כי במציאות הרפואית המשתנה ישנם נציגים של ההלכה הצועדים יד ביד עם הקידמה הרפואית. נראה כי יחסי הגומלין בין החילוניים לבין הדתיים הם שהשפיעו בעבר על העמדות המתנגדות של פוסקי ההלכה, הואיל ובמשך השנים סרבו נציגי עולם הרפואה להתניות הרבנות.
יתכן כי גורמים חילוניים אלו התקשו לקבל את מעורבות ההלכה בתהליכים שנתפסים כתהליכים רפואיים מקצועיים מובהקים. הדבר גרר אחריו חוסר אמון של הרבנים במערכת.

בהווה מסתמנת מגמת התקרבות מצד הגורמים החילוניים אל העמדה ההילכתית. התפתחות זו והבנתם את הסוגיה האתית הילכתית תסייע לקידום הנושא.

מכל האמור לעיל נראה כי הגמישות ההדדית, ההבנה והרגישות לצרכי שני הצדדים תקדם את סוגיית ההשתלות ותרומת האברים בישראל ותהווה רקע חיובי להמשך ההתפתחויות הטכנולוגיות ולמודרניזציה הרפואית בישראל.

המחברת הינה מנהלת אקזקיוטק קידום ושיווק באינטרנט. תחומי עיסוקה הינם ייעוץ, שיווק וקידום עסקים באינטרנט ובגוגל, בניית אתרים ויעוץ מיחשובי. מומחית בפיתוח תוכנות ארגוניות מסוג ERP , בתוכנות מסופונים לאנשי השטח ובניהול פרויקטים. הינה בעלת ותק רב ונסיון עשיר בניהול פרויקטים ובייעוץ לבחינת מערכות מיחשוב חדשות. בעלת תואר שני MA במשפטים ומוסמכת השתלמות דירקטורים - שניהם מטעם אוניברסיטת בר אילן בוגרת לימודי מחשבים ביחידת המחשב של צה"ל

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה