בועות מתפוצצות: פיננסים וסקרים פוליטיים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

בועות מתפוצצות: פיננסים וסקרים פוליטיים 

מאת   19/09/2008 |  נצפה 2180 פעמים

בשבוע האחרון מדברים הרבה על הבועה הפיננסית שהתנפצה בקול גדול בוול סטריט אח"כ גם ברחבי העולם וביומיים שלשה האחרונים גל ההדף הכה בעצמה במשק הישראלי. כל אחד מרגיש/ירגיש את זה בכיסו ולא בשוליים. לבנקים, לחברות ההשקעה לחברות העסקיות ישנה בעיה קשה לא בטוח שכולם יצאו בשלום.

ביום רביעי [17.9.08] לבשו אולפני הטלוויזיה והרדיו חג. גם מערכות כל התקשורת האחרים. אולי כדי לברוח מעט מהמשבר הכלכלי ישבו שורות הפרשנים ובראשם בכירי הסוקרים באולפנים, ושפכו מלל בנושא הפריימריס ב"קדימה". כולם התנבאו באופן אחיד על ניצחונה הסוחף של ציפי לבני. לשאול מופז לא עזר הניסיון לומר אל תסמכו על הסקרים חכו לתוצאות האמת.

ביום חמישי בבוקר התעורר הציבור לידיעה כי הניצחון הסוחף של ליבני התאייד מול תוצאות האמת וכי התחזיות של שאול מופז - שהסוקרים והפרשנים לעגו להם - היו הרבה יותר קרובות לתוצאות האמת מאשר הסוקרים למיניהם. בסופו של דבר הגברת ליבני ניצחה אמנם ברוב זעום. אבל זה לא משנה. הסוקרים מסרו לציבור באמצעות כלי התקשורת פרטים מופרכים.

 יש מאפיינים משותפים לבועות שהתנפצו: הבועה הפיננסית שנפחה את עצמה באמצעות תרגילים ומוצרים פיננסיים שאין מאחוריהם בטחונות של ממש, והסוקרים המתבססים על מדגמים ונשאלים המנתקים עצמם מתוצאות האמת.

ציבור גדול מאוד בעולם ובארץ צרך את תוצרי הבועה הפיננסית. עכשיו הוא משלם מכיסו את הנפילות . התקשורת וציבור הפוליטיקאים צורכים את תוצאות הסקרים, אף משפעם לפעם הם מסננים ש"צריך כמובן להמתין לתוצאות האמת..." פרשנויות רבות מתבססות על התוצאות הוירטואליות ומהלכים פוליטיים יוצאים לדרך בהתבסס על התוצאות המופרכות. נכון שהציבור הרחב מתפתה די בקלות להאמין לסיפורים שמוכרים לו . אבל בצד הצורך/רצון לתת אימון יש גם חשדנות.המערכת הפיננסית סופגת בימים אלה הפסדי ענק בין השאר משום שהציבור הרחב וגם קהילת העסקים אינה מאמינה למוסדות הפיננסיים - מערכת הבנקאות וחברות ההשקעה והביטוח. התופעה מתגברת גם בישראל, למרות דברי הרגעה.

האם הסוקרים /החזאים הפוליטיים יזהרו להבא במתן תחזיות במיוחד כאלה העוסקות ב"פריימריס"? לא בטוח. אבל הציבור כבר לא מאמין בהם. עובדה אחוזי ההאזנה למשדרים המיוחדים של ערוצי הטלוויזיה בנושא הבחירות ב"קדימה", אותם הובילו בכירי הסוקרים בישראל , היו נמוכים מאד. הקהל אינו מאמין ואינו מעוניין אפילו לא כמופע בידור.

מנחם רבוי
הנתונים: תפקידים בכירים בשירות הציבורי בעבר,כותב דעתן בהווה וסבא לשלשה
פורסם גם באתר המחבר:
http://www.notes.co.il/raboy/
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה