דר יורם יובל - ביקורת ספר: סערת נפש
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

דר יורם יובל - ביקורת ספר: סערת נפש 

מאת   15/09/2008 |  נצפה 9051 פעמים
ניתן לחלק את הספרים בפסיכולוגיה לשלושה סוגים; הסוג הראשון הם ספרי העזרה העצמית המציעים טיפים בגרוש כיצד להגיע לאושר פנימי; סוג הספרים השני הם הספרות המקצועית בפסיכולוגיה המעמיקים בתיאוריות והאדם הממוצע יתקשה להתמצות בין המונחים המקצועיים שמציעים ספרים עבי כרס אלו; הסוג האחרון, הנדיר יותר, הם ספרים המספרים על המתרכש בחדר הטיפולים המציעים תיאוריה פסיכולוגית מהולה בסיפור אנושי אותנטי..
בספר זה, מציג בפנינו יורם יובל את הטיפול הפסיכיאטרי והפסיכולוגי דרך המשברים שחוו מטופליו במהלך חייהם, כאשר כל סיפור חושף בפנינו בעיות פסיכולוגיות שונות וטקטיקות טיפול.
בחלק הראשון של הספר עוסק המחבר בטיפולים הפסיכולוגיים השונים במהלך השנים: דרכי טיפול פסיכולוגיים, תיזות ותיאוריות שהיו מקובלות בעבר והתזות והתאוריות שהחליפו אותם בימינו אנו.
הסיפור הראשון שמופיע בפרק זה עוסק באישה מצליחה הסובלת מדיכאון סמוי, ובכך מציג בפנינו יורם יובל את התופעה.
הסיפור הבא המופיע בפרק השני עוסק ברופא מוצלח העוסק בכירורגיה הסובל תעוקה פוסט טראומתית המלווה אותו מאז שרותו הצבאי.
הפרקים הבאים, שלישי ורביעי, מעלים את סיפורם של חשפנית המנסה לפתות א הפסיכולוג המטפל שלה ואת סיפורו של סטודנט ערבי הלומד פסיכולוגיה ומרגיש ניכור ודחייה.
בפרק החמישי עוסק יורם יובל בתופעת החרדות המוכרת לנו כל כך בארצנו מוכת הטרור. הוא עושה זאת דרך תמר, סיפורה הטרגי של בחורה הסובלת מחרדות באוטובוסים.
הפרק הבא, השישי, של יורם יובל עוסק בהפרעת אישיות גבולית ומציג דרך אורנה, סטודנטית המתקשה לקיים מערכת יחסים יציבה, את ההפרעות הרבות הנכללות תחת הגדרה זו.
הפרק השביעי בספרו מציג הוא את טלי, בחורה צעירה העומדת להתחתן וסובלת מחלומות מוזרים. דרך פרק זה מראה לנו יורם יובל כיצד מתייחסים לחלומות בפסיכולוגיה וכיצד הם מסייעים בפירוש והבנת בעיותיו של האדם.
חלקו השני של הספר דן בעולם מחלות הנפש והפסיכיאטריה. יורם יובל מציג בפנינו את מחלות הנפש הנפוצות ביותר: דיכאון קליני, הפרעות אכילה, סכיזופרניה, אובססיות, סכיזופרניה וחרדות.
כמו בחלקו הראשון של הספר, גם כאן מציג בפנינו המחבר את הבעיות דרך סיפורם של מטופלים שונים המותירים את הקורא מרותק לספר. נערה מארה"ב המנסה להתאבד, בחורה הסובלת מהפרעת אכילה קשה ביותר, עורכת דין מצליחה הלוקה בסכיזופרניה וסיפורים נוספים המציגים מחלות נפש שונות.
הסיפורים לא רק מספרים את סיפור המחלה, תסמינה והטיפולים הפסיכיאטריים והפסיכולוגיים, הסיפורים גם מספרים את סיפורם האישי של החולים, ולכן מרתקים כל כך. יורם יובל עוזר לנו לראות ולהבין את עולמם של החולים.
באמצעות סיפורים אלו מציג בפנינו יורם יובל כלים העוזרים לנו להיות קשובים לאנשים סביבנו, לחוויות הקשות שהם חוו ולמועקות שהם סובלים מהם.
חלקו האחרון של הספר מסביר לנו את מבנה המוח ותפקידיו השונים, מנגנוני התנהגות נורמאלית והתנהגות א-נורמאלית, הצורך באהבה וכיצד פועלים מנגנוני ההדחקה שלנו.
יורם יובל מסביר בפני ההדיוטות, בשפה ברורה ובהרה, את התיאוריות החדשות המסבירות את מבנה ופעולות המוח וכן חלק מהניסויים שנעשו במהלך השנים בכדי לנסות ולהסביר את פעולות המוח, מה שתרם למדע לפתח תרופות ודרכי טיפול במחלות נפש שונות.
יורם יובל בספרו מציג בפני כל אדם המעוניין לעשות הכירות שטחית עם הפסיכולוגיה את המוח האנושי, מחלות הנפש ובעיות פסיכולוגיות שונות.
זהו ספר אנושי על אנשים, בעיות יום יומיות של חולים, משברים והתגברות עליהם, על כמיהה לאהבה ועל חיי האדם בעולם המודרני.
אורן שץ הוא מנהל אס.אי.או ישראל, המספקת שירותי קידום אתרים למרכז המרצים לישראל המספק הרצאות של מרצים שונים כגון יורם יובל ומרצים רבים נוספים.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה