כדי לפתור בעיות מורכבות עלינו למצוא את עקרון-העל של הבעיה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

כדי לפתור בעיות מורכבות עלינו למצוא את עקרון-העל של הבעיה  

מאת   06/09/2008 |  נצפה 1707 פעמים


כדי לפתור בעיות מורכבות עלינו למצוא את עקרון-העל של הבעיה / מאת יואב ברנזוןאינטרסים צרים יוצרים בלבולאינטרסים צרים יוצרים בלבול מובנה ומקשים מאוד לקבל הכרעות מורכבות וקשות. למשל, האם להחליף עבודה? האם להיפרד מבן זוג? האם להתגרש או לעשות שלום בית? האם לוותר על עיסוק בעבודה שאוהבים? האם להתפשר על בית?כאשר אנו יוצרים טבלה של בעד ונגד אנו מתמקדים באינטרסים הצרים, בשיקולים הקטנוניים ובמאזניים הקטנים של הסוגיה, מבלי לתפוס את עקרון-העל של הבעיה, ולכן רוב האנשים שמתמקדים באינטרסים הצרים, בבעד ובנגד, במה אנו מרוויחים ובמה אנו מפסידים נותרים בדרך כלל בבלבול ומתקשים להגיע להכרעות קשות וחותכות.עקרון-העל יוצר בהירותלעומת זאת, ברגע שמוצאים את עקרון-העל של הבעיה ובוחנים אותו - הבעיה מתבהרת והפיתרון הופך לכמעט בלתי נמנע. למשל, אם חופש אישי הוא עקרון-על של אישה ובעלה מגביל את חופש התנועה שלה, אזי למרות כל השיקולים בעד ונגד גירושים יהיה לה קל להתגרש ממנו באופן מיידי ומהיר ברגע שהיא תבין שהחופש האישי שלה תמיד יאוים במסגרת הקשר עם בעלה.עקרון-העל הוא שיקול או אינטרס-על, צורך חשוב ומהותי ביותר, שלעומתו כל יתר האינטרסים הצרים מתגמדים וזניחים. חשוב להבין שאנשים רבים מוכנים להקריב ולוותר על אינטרסים צרים רבים בשביל עיקרון-על אחד, ולמעשה היכולת של אנשים לבצע החלטות והכרעות קשות מונעת רק על ידי עקרונות-על על ואף פעם לא על ידי אינטרס צר כזה או אחר.החוקה האישית - ההיכרות האוטנטית והאינטימית ביותר עם עצמנולכולנו עקרונות-על בתוכנו. עקרונות אלה הם כמו חוקה פנימית אישית, והם הערכים החשובים לנו ביותר. לא כולנו מכירים בחוקים הללו עד שאיננו מאבדים אותם. ברגע שעיקרון-על עומד למבחן ומעמדו מאויים - רוב האנשים יעשו הכל כדי להגן עליו.עיקרון-על יכול להיות למשל חופש אישי בתוך נישואים אל מול קנאה חולנית של בעל או למשל הצורך באושר ובשמחה בתוך נישואים דיכאוניים ומסרסים או למשל הרצון לביטוי אישי יצירתי וייחודי אל מול עבודה שכירה, משעממת ונטולת כל תקווה.וטיפ לסיום: עיקרון-על הוא קו אדום שעליו אנו מוכנים להילחם בחירוף נפש ובשבילו אנו מוכנים לוותר על הנוחיות שלנו.יואב ברנזון http://www.ybc.co.il הוא מומחה, מנטור ומאסטר בעל שם לאומי ובינלאומי בנושא ההצלחה העסקית והזוגית בחיים. הוא עוסק ביעוץ זוגי ועסקי ב-18 השנים האחרונות .

הוא פיתח את שיטת 4 הצעדים http://www.ybc.co.il/fs.htm - שיטה עולמית ייחודית להצלחה מהירה ועמוקה בעסקים, בזוגיות ובכל יתר תחומי החיים.

הוא כתב 7 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם.

הוא פרסם למעלה מ-1,500 מאמרים בתחום הצמיחה האישית, הזוגיות, הפיתוח העסקי וההצלחה.

הוא פיתח טכניקות ייחודיות המאפשרות לתכנת את תת-המודע מחדש. תכנות הוא תהליך מהיר המאפשר לנצל את היכולות התת-הכרתיות והלא מודעות כדי להגיע במהירות להצלחה יוצאת דופן ולרכוש יתרון ניכר על פני אנשים "רגילים" שלא עברו תכנות.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה