מיזוג אוויר ובקרת אקלים בעיניה של הרפואה הסינית
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מיזוג אוויר ובקרת אקלים בעיניה של הרפואה הסינית 

מאת   29/08/2008 |  נצפה 2595 פעמים
הקדמה הטכנולוגית העוטפת אותנו מצאה פתרון אידיאלי להתמודדות עם קשיי האקלים ושינויי מזג האוויר. קשה לדמיין את חיינו ללא מזגנים, מערכות מיזוג אוויר, בקרת אקלים. סביבת העבודה, בית המגורים, מקומות הבילוי, הרכב הפרטי והציבורי - בכולם נשלט מזג האוויר בידי אמצעים טכנולוגיים. תחזית מזג האוויר היא בגדר המלצה - תמיד אפשר לסגור את החלון.... הפתרון, אם כך, אידיאלי ממש. אך הרפואה הסינית רואה בו מצב שאוצר בתוכו לא מעט בעיות.

ביטול האקלים.

"בקרת אקלים" במובנה הטכנולוגי מדברת על שליטה מוחלטת בכל איכויותיו של מזג האוויר: טמפרטורה, לחות, עוצמת וכיוון הזרימה, במילים אחרות - יצירת סביבה אקלימית מבודדת שאינה תלויה במזג האוויר שמחוצה לה, על פני האדמה.
הרפואה הסינית מתבוננת בהתמודדותו של הפרט עם תנאי מזג אוויר משתנים, ורואה בהם חלק בלתי נפרד מכל ממסעו בחיים. הם דרושים לו כדי לצמוח ולהתפתח.
ההבדל בין קיץ לחורף אינו רק בטמפרטורה, אלא בהצגה הגדולה והמרהיבה שמוצגת על במת החיים: רבדים שונים של דרמה, תפניות שונות בעלילה ובפעילות, חלקים שונים של התרחשות. אם נשמיט ולו סצנה אחת, לא נגיע להשלמת התהליך.
קיץ, חורף, אביב, סתיו מאפשרים, תומכים ומווסתים אחד את השני. זהו מעגל קיום שפירושו גדילה וצמיחה, וכל חלקיו חיוניים. ראו למשל את עולם הטבע והחי, ואת הקשר בין תקופות של חום המאופיינים בפעלתנות, רבייה ופריחה, ותקופות של קור המתאפיינות בהסתגרות, צמצום, ושמירה על הקיים.

סוד החיים הבריאים, אם כן, על פי הרפואה הסינית טמון ביכולת שלנו להיענות למקצבים ולמחזורים של עולמנו ולאפשרות לממש אותם בחוויית עולמנו הפנימי.


מזגנים: קור שלא בעיתו.

הבעיה השכיחה והגלויה ביותר הנה החשיפה לרוח הקרה הנושבת מפתחי המזגן ישר על אזורי הגוף החשופים בקיץ. למעשה, אין הבדל מהותי בינה לבין החשיפה לרוח החורף הקרה. יתר על כן - הגוף עצמו כבר עבר למצב קיץ: שכבת ההגנה הסוגרת על הגוף בחורף הצטמצמה, גם כדי לאפשר הזעה מוגברת לצינון הגוף, ועיקר הכוננות שלו היא להלחם במצבי עודף חום.
מבחינה אנרגטית אנו פתוחים כלפי חוץ, נהנים לחשוף את חלקי גופנו, והנה מופיעה מתקפת קור, ולפעמים קור עז עד כדי צורך בכסות נוספת. תסמינים של הצטננות: שיעול, כאבי גרון, נזלת, כאבי פרקים ושרירים רווחים למרות הקיץ. ניתן לדמות זאת לניסיון להכניס להילוך אחורי באמצע הרביעי. אנו נוסעים בכיוון מסוים - הגוף והנפש - ולפתע משתנה ה"נסיעה" בצורה קיצונית וללא הכנה מוקדמת...


טכנולוגיה: אוויר ממוחזר?

תפקידה של מערכת מיזוג האוויר לצנן את האוויר וליבש את עודפי הלחות שבו, והיא פועלת במעגל סגור: שואבת את האוויר מתוך החלל בו אנו שוהים, ומחזירה אותו לאותו חלל כשהוא יותר צונן ופחות לח. למה הדבר דומה? לאגן מים שאנו שותים ממנו ובו בזמן מזהמים אותו בהפרשות. אגן גדול ופעיל מבחינה ביולוגית יכול לטפל במזהמים ולטהר אותם. אבל אם גודלו כדירת מגורים או משרד, האוויר ההולך ונעשה חסר חיות וגדוש בפסולת. אמנם אחוז מסוים של אוויר טרי מוזרם למערכת הסגורה מבחוץ, וישנם פילטרים פעילים המפרידים אבק, מייננים את האוויר ואפילו מחסלים חיידקים, אך עדיין - זהו אוויר ממוחזר שהופרד מהים האטמוספרי שבחוץ ואינו בא עמו במגע.

הרפואה הסינית רואה באוויר גורם מתווך, באמצעותו מנהלים העור והריאות חלק מ"קשרי החוץ" של גופנו. מחד הם מגדירים את גבולות הגוף וחוצצים בינו לבין החוץ, ומאידך מנהלים את המעברים, ומאפשרים לנחוץ להיכנס פנימה ולמיותר לצאת החוצה. חשיבותה של פעולה זו בעובדה שהחומר היסודי לקיום החיים שלנו - נמצא מחוצה לנו. אנו חייבים לייבא אותו. לא רק חמצן, אלא גם החיות הבסיסית שבאוויר, האנרגיה המקיימת אותנו,
וזו נטענת לתוך האוויר על ידי שינויי מזג האוויר, המעברים מיום ללילה, חילופי העונות, והחשיפה מול גרמי השמיים. איכותו של אוויר כלוא שלא נחשף לים האטמוספרי מתדרדרת במהירות. ואם פרנסתנו על אוויר זה, מובטח לנו התדרדרות לא פחות מהירה בחוסן גופנו ובתפקודנו הפיסי, המנטאלי, והנפשי.

אנחנו העולם
לאדם מערכת יחסים מורכבת עם העולם בו הוא חי. העולם הנו המסגרת המלמדת, מכשירה, ומאמנת אותו.
כמו ספורטאי מקצועי הנתון למרותו של המאמן שלו, ויודע שמידת ההיענות שלו למשמעת האימונים שמטיל עליו המאמן הנה התשובה לשאלה אם יזכה באליפות או ייכשל. המאמן מכתיב את סדר יומו מתוך חישוב קפדני של זמני הארוחות ותכולתן, זמני המנוחה והשינה, החיים החברתיים ונוהגי הבילוי.
כך גם האדם: נתון למרותו של העולם הסובב אותו, וזה מכתיב לו את המקצבים והתכנים של חייו, כדי להוביל אותו בתהליך התפתחות אישי אל ההישגים הטובים ביותר.

אז מה עושים?
ובנוגע למיזוג האוויר: חם בקיץ, לח ומתיש, ושלט המזגן בהישג יד......אז שנייה לפני שאנחנו לוחצים, קחו חומר למחשבה: הדינאמיקה של הקיץ אינה אישית לנו. היא חלק מתנועת המעבר הקוסמית של הכדור ושל כל אורחות החיים המתרחשים עליו: יום ולילה, מחזוריות החודשים, עונות השנה. האם אנחנו רוצים לשלוט בהם ולשנותם כרצוננו ועל פי צרכינו האישיים? ובעצם - מהו המחיר שאנחנו משלמים, על כך שאנו מוציאים עצמנו מדינאמיקה זו ומזרימה בתוך אורחות העולם?
ובהיבט המעשי, המשלב בין הצרכים השונים - נדליק את המזגן, נתרווח בכורסא, אבל נזכור גם לכבות אותו לפעמים...


שמוליק קוהן

מטפל מומחה ברפואה סינית; הרבליסט קליני; מורה מוסמך לטאי צ'י צ'ואן וצ'י גונג רפואי.
054-4281550
samico@bigfoot.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה