עששת
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

עששת 

מאת   10/08/2008 |  נצפה 3887 פעמים
מהי עששת וכיצד היא נוצרת? כיצד למנוע התפתחות עששת? במידה וקיימת עששת, איך מטפלים בה? האם ניתן להמנע מהעששת מראש?

עששת הינה מחלת שיניים שבה נרקבת השן כתוצאה מהפרשת חומצות שונות על ידי חיידקים המפרקים סוכרים שמצטברים על משטח השן עם הזמן. מידת המהירות בה מתפתחת העששת תלויה בחוזק החומצות המיוצרות על ידי החיידקים המצטברים על השן. ככל שהחומצה חזקה יותר, העששת תתפתח מהר יותר, והשן תירקב מהר יותר.

כשאנו אוכלים מאכלים מסוכרים (שוקולדים למיניהם למשל), מצטברים סוכרים על השיניים. רמת החומציות בפה (PH) יורדת וחיידקים הנמצאים באופן קבוע על השן מתחילים תהליך של התססה של הסוכרים. בשלב זה, הרוק שבפה מנטרל חלק מהחומצות, ומאפשר לגוף להשלים את השכבה המומסת. אך ככל שהתהליך ממשיך, כך השפעת החוצמות גדולה יותר, ובסופו של דבר העששת עוברת את יכולת הגוף להשלים את השכבה המומסת. החומצות ממיסות את שכבת האמייל של השן, וכך נוצרים חורים בשן. כשהעששת מגיעה ל"מוך השן", שבו נמצאים כלי דם ועצבים, חלה תחושת כאב.

העששת היא מחלה הפוגעת בעיקר בצעירים ובילדים, אך כל אחד יכול ללקות בה.
אופן הטיפול בעששת תלוי במצב העששת בעת גילויה. במידה והעששת גרמה לחורים בשן, מבצעים טיפול אצל רופא השיניים, אשר סותם את החור בשן כדי למנוע זיהום אפשרי או חדירת חיידקים דרך החור בשן. במידה והעששת חמורה מאוד, והחור עמוק ויש זיהום בשורש השן, יש לבצע טיפול שורש, שבו ינוקה באזור הפגוע, תעלות השורש ינוקו, והחור ייסתם. לאחר הטיפול יודבק כתר או מבנה השלמה לשן.

העששת היא מחלה מאוד נפוצה, והטיפול בה מאוד הכרחי, אך עם זאת ניתן למנוע היווצרות עששת בעזרת נקיטת האמצעים הבאים:
1. שמירה על ניקיון הפה - צחצוח שיניים בעזרת משחת שיניים המכילה פלואוריד, חומר העמיד יותר בפני עששת. הצחצוח מסיר את שכבת הסוכרים הגורמת ליצירת החומצות ולירידת רמת החומציות בפה.
2. שימוש בחוט דנטלי ובמי-פה - בעזרת חוט דנטלי ניתן לנקות את השיניים ביסודיות רבה יותר מאשר בציחצוח רגיל, ולהסיר רובדי חיידקים ושאריות מזון המצטברות מתחת לחניכיים וגורמות להיווצרות עששת. השימוש במי-פה מכיל חומרים כגון פלואוריד המסייע בהתנגדות לעששת, אשר נשמרים ברוק.
3. ביקור אצל השיננית - טיפול לניקיון יסודי מאוד של הפה, מעבר לרמת הניקיון אליה ניתן להגיע רק על ידי צחצוח השיניים.
לקבלת מידע ופרטים נוספים בקרו לאתר.
מרפאות שיניים
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה