האם גם את השמש לא נוכל לקבל בקרוב בחינם?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האם גם את השמש לא נוכל לקבל בקרוב בחינם? 

מאת   08/08/2008 |  נצפה 2245 פעמים
האם גם את השמש לא נוכל לקבל בקרוב בחינם?

מאת: יוסי חיות, מזכיר עמותת אדמתי,
המייצגת 145 מושבים וקיבוצים ותיקים במאבק על זכויותיהם בקרקע

הפרסומים על תוכנית מינהל מקרקעי ישראל לגבות דמי שימוש חורג על התקנת מערכות לאנרגיה סולארית על מבנים קיימים מעוררים כעס רב. המשמעות של תוכנית זו, במידה ותוגש ותאושר במועצת מקרקעי ישראל, היא קבורת פרויקטים רחבי היקף בתחום האנרגיה החלופית תוך גרימת נזק כלכלי ואקולוגי למדינת ישראל. מרבית הקיבוצים וחברי המושבים ירצו להמנע מהבירוקרטיה הכרוכה במגע עם המינהל ומתשלום שעלול למחוק כל רווח שצפוי מהפרויקטים.

על פי הכלל שהמינהל מבקש לקבוע, יש לתבוע מכל אזרח שעל גג ביתו קולט שמש לשלם למדינה כיוון שהוא עושה שימוש בחלק מהגג להפקת רווח אישי מחיסכון בחשמל. אין הבדל בין הקמת קולטים על גגות הרפתות והבתים ליצור אנרגיה חילופית ונקיה שרובה לשימוש עצמי, ובין קולטי דודי השמש הנמצאים בכל גגות הבתים בישראל.

החלטה זו אם תתקבל תצטרף להחלטות אחרות שגרמו לעיכובים האינסופיים של ממ"י באישור הקמת מאגרי מי קולחין בדרישתה לתשלום סכומי עתק בגינם. וזו רק דוגמא קטנה לנזקים המצטברים של גוף בירוקרטי זה שתרם למשבר המים - ועכשיו הוא מתכנן לתרום גם למשבר האנרגיה.

דומה שהיחס השלילי למגזר החקלאי גובר אצל גופים מסויימים על האינטרסים הבסיסיים של מדינת ישראל. מוזר שארגוני הירוקים בחרו להתעלם עד כה מהאיום החמור על פיתוח התחום הסולארי בארץ.

עוינותם של אנשי המינהל להתיישבות הכפרית מעבירה אותם על דעתם והם אינם חוששים מגרימת נזק אמיתי למדינת ישראל כדי לפגוע בהתיישבות. כך היה כשהם עיכבו ומעכבים במשך שנים פרויקטים עצומים בתחום הנדל"ן וגרמו לעליית מחירי הקרקעות, לפגיעה בחלשים ובזוגות צעירים ולמניעת הכנסות מהמדינה וכך גם עכשיו.
יוסי חיות, מזכיר עמותת אדמתי,
המייצגת 145 מושבים וקיבוצים ותיקים במאבק על זכויותיהם בקרקע
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה