אם זה רק בראש שלך, למה הגוף שלך כואב?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

אם זה רק בראש שלך, למה הגוף שלך כואב? 

מאת   04/08/2008 |  נצפה 4221 פעמים
פורסם בעיתון של סקרמנטו 11.5.2008 ע"י ד"ר מקס וד"ר קיי
הערות בשולי המאמר מאת ד"ר תל-אורן

האם יש לך מיחושים וכאבים מסתוריים אשר מותירים את הרפואה המודרנית במבוכה? אם כן, אולי אתה סובל מהמילה האחרונה של האבחנה ברפואה הוליסטית: תסמונת גופנית פונקציונאלית. תסמונת גופנית פונקציונאלית היא מונח רפואי מקיף וחדש יחסית, אשר מתאר תסמונת שמורכבת ממספר רב של הפרעות גופניות כרוניות, שאין להן אבחנה רפואית ברורה. הפרעות אלה כוללות מחלות כמו פיברומיאלגיה, תסמונת המעי הרגיז, כאבי ראש, בעיות במפרק הלסתי-רקתי (TMJ), דלקת בין-רקמתית של שלפוחית השתן, תסמונת קדם-וסתית (PMS), כאב כרוני באגן, כאב גב כרוני, ורגישות יתר למזון/כימיקלים. הפרעות אלה נפוצות בכל העולם ובמיוחד במדינות המתועשות, שבהן רמות המתח נוטות להיות גבוהות.

בעבר נהגו להשתמש במונח "הפרעה פונקציונאלית" כדי לציין בעיה פסיכוסומאטית - בעיה שקיימת רק בראשו של מישהו. הרבה מזה השתנה בשנות ה-90 המוקדמות בעקבות עבודתו של ד"ר ג'פרי בלנד, המייסד והמדען הראשי במכון לרפואה פונקציונאלית שבגיג הארבור, וושינגטון.

רפואה פונקציונאלית היא תחום מחקר חדש יחסית (כעשרים שנה), המבקש להגדיר כיצד הצדדים השונים של חייו של אדם, כגון סביבתו הפיזית, ההיסטוריה הרפואית שלו, סביבתו הרגשית ואורח חייו, יחד עם הגנטיקה שלו - גורמים לתוצאה בריאותית מסוימת. בלנד וחוקרים אחרים סבורים שלמרות שרבות מההפרעות הנ"ל שונות מאוד זו מזו מבחינת הסימפטומים - נראה שלכולן כמה מסלולי היווצרות משותפים.

נקודת המוצא להפרעות אלה עלולה להיות מתח/דחק (stress) כרוני. בעוד שגורמי דחק מסוימים עשויים לעזור לנו להתקיים ולהצליח, הרי שגורמי דחק אשר נראים לנו מתמשכים, קשים ולא רצויים - גורמים לשינויים לא בריאים במערכת החיסון שלנו ובמערכות-גוף אחרות. על אף שחלק ניכר מהדחק שלנו יכול להיות נפשי או רגשי בטבעו, ישנם גורמים רבים אחרים אשר יוצרים דחק בגוף, ובכללם דלקות, מזון לא בריא, חוסרים תזונתיים, מנוחה בלתי מספקת, ורעלים סביבתיים.

ממצאים מן הזמן האחרון מצביעים על כך שגורמי דחק, הן סביבתיים והן פסיכולוגיים, עלולים לשנות את אופן הביטוי של הגנים בתוך התאים - מיום ליום. שינויים אלה עלולים להוביל לשינויים בסימפטומים גופניים ובתחושת הרווחה האישית (well being). ד"ר בלנד מעלה את הסברה שתסמונות של כאבים פונקציונאליים כמו פיברומיאלגיה ותסמונת המעי הרגיז - מתחילות ככל הנראה בגורמי דחק שונים, אשר משנים את אופן הביטוי של הדנ"א ומובילים לסימפטומים גופניים. בהתבסס על האמור לעיל, כאשר אדם סובל מסימפטומים גופניים כרוניים - בדיקה של כל גורמי הדחק (סטרסורים) שלו עשויה להיות המפתח להחלמה.

פרויקט הגנום האנושי אשר מיפה את כל הרצף של הדנ"א האנושי, יתחיל לסייע לנו בהבנת המבנה הגנטי האישי והצרכים האישיים הדרושים לבריאותו של הפרט. ד"ר מיכאל פנך מאוסטרליה אף סבור, שבסופו של דבר נגיע ל"הקצבה תזונתית מומלצת" המותאמת באופן אישי לכל אדם ומבוססת על המבנה הגנטי האישי, וכוללת גם את ההתאמות הדרושות להגנה על הדנ"א בזמנים של יתר דחק (undue stress). הגנה זו עשויה להוביל לייצוב של הדנ"א, ובעקבות זאת להפחתה בסיכון ללקות במחלות פונקציונאליות כמו פיברומיאלגיה, ובמחלות אחרות כגון סרטן ומחלות לב. ידיעה של מבנה הדנ"א האישי של אדם תאפשר לנו גם להתמקד בטיפולים רפואיים ספציפיים, כמו תרופות נגד דיכאון או יתר לחץ דם.

אנו סבורים שרפואת העתיד תגשר בין הידע על המיקרו-סביבה של הדנ"א שלנו - לבין החכמה ויכולת הריפוי של גוף האדם ונפשו, ותיצור סימפוניה של משאבים אשר יובילו כל אחד מאיתנו באופן אישי לבריאות האופטימאלית ולרווחה האישית אשר כולנו מבקשים.

הערות ד"ר תל-אורן: כבר עכשיו אנו נמצאים ב'תקופת העתיד' עליה מדבר המאמר, כולל המלצות שמותאמות באופן אישי לכל אדם ומבוססות על המבנה הגנטי האישי, וכוללות גם את ההתאמות הדרושות להגנה על הדנ"א בזמנים של יתר דחק. (ראה: גנטיקה פונקציונאלית ובדיקות גנטיות). מעבר לכך, מספר בדיקות מעבדה פונקציונאליות הקיימות מזה 15 שנה לפחות, מתמקדות במצבו הפיזיולוגי והביוכימי הנוכחי של הפציינט. ע"י אבחון החריגות העכשוויות ממצב הבריאות האופטימאלי (ולא רק ע"י אבחון הרגישויות הגנטיות שעלולות לבוא לידי ביטוי בתנאי דחק ("stress")), ניתן לבנות תוכנית טיפולית כוללת המבוססת על ביטויין הממשי של הרגישויות הגנטיות של הפציינט. בדרך זו, אנו מטפלים במצבו הקליני הנוכחי של הפציינט, ולא רק באפשרויות הקליניות הפוטנציאליות שלו.

מצבי מחלה ניווניים או כרוניים רבים נגרמים ע"י שילובים שונים של טריגרים ומעודדי מחלות, כגון חוסרים תזונתיים, הצטברות רעלים, חשיפה לאלרגנים ולגורמי דלקת במזון ובאוויר, לחצים רגשיים, חוסר איזון מטבולי, הפרעות עיכול (המובילות לספיגה לקויה של חומרי מזון ולספיגת תרכובות רעילות, כמו בתסמונת הנפוצה של המעי הדליף). לכן, עלינו לאתר את הטריגרים ומעודדי המחלה הללו, אשר כבר באו לידי ביטוי מעבדתי, בנוסף לאיתור הגורמים הגנטיים הבסיסיים, על מנת לפעול לקראת מניעה יעילה של התקדמות המחלה (גם כשאין סימפטומים משמעותיים); שהרי זוהי מטרה נוספת של הרפואה הפונקציונאלית, מעבר למטרה הברורה מאליה של הפחתת הסבל המתלווה למצבי מחלה מתקדמים. רפואה פונקציונאלית מקיפה יותר נעזרת בכל בדיקות המעבדה הפונקציונאליות הנחוצות להשגת שתי מטרות אלה.

רופאים פונקציונאלים מתקדמים ייעזרו גם בבדיקות סריקה חדשניות ומדויקות הכרוכות בפחות סיכונים מהבדיקות המקובלות, לצורך גילוי מוקדם יותר של התפתחות מחלה. לדוגמה: בדיקת ה- AMAS - היא בדיקת דם מדויקת המשמשת כסמן (marker) לגילוי מוקדם של נוכחות סרטן מכל סוג שהוא, ומעידה על פעילות חיסונית אנטי-סרטנית בגוף; ובדיקת הצואה M2PK - מאתרת את סרטן המעי הגס וסרטן פי הטבעת, והיא בדיקת סריקה נוחה ויעילה יותר מקולונוסקופיה. בדיקות סריקה אלה, כאשר הממצאים מורים על תשובה חיובית (כלומר על הימצאות סרטן) - מאפשרות התערבות מוקדמת באמצעות טיפולים "נוגדי-דחק" (""anti-stress) כנגד גורמי המחלות שהוזכרו לעיל. טיפולים כאלה עשויים לעיתים קרובות לעצור ואף להפוך את התקדמות התהליך הסרטני (בבדיקה נוספת מתקבלת תשובה שלילית, כלומר אין סרטן), במיוחד כאשר הסרטן התגלה בשלב מוקדם (ראה מאמרים מאת ד"ר תל-אורן על בדיקת AMAS). טיפולים אלה יכולים אף למנוע הישנות של הסרטן, כפי שנמצא במעקב ע"י אותן בדיקות סריקה.

ראוי לציין שניתן ליישם את אותה גישה טיפולית ("anti-stress") לגבי כל ההפרעות הכרוניות והניווניות, מאחר שכולן מופעלות על ידי אותם טריגרים, קשורות לרגישויות גנטיות דומות, ולכולן משותפות בעיות דומות - תזונה, עיכול, חילוף החומרים, הורמונים, דלקתיות, לחצים רגשיים, וכימיקלים - הבאים בצירופים שונים, ומובילים לתמונה קלינית ייחודית לכל פציינט. כיום, בשל הרמה הגבוהה של גורמי-דחק (stressors) סביבתיים, רגשיים, ותזונתיים בחברה המתועשת המודרנית שלנו, למעשה כל אדם מבוגר (וכמעט כל ילד!) מושפע ונפגע מגורמי-דחק אלה. עובדה זו מצדיקה אבחון פונקציונאלי כולל וטיפול יסודי, כמעט לכל אדם שנחשף לחיינו ה"מודרניים".

ד"ר עדיאל תל-אורן
-
ד"ר עדיאל תל-אורן הוא רופא כללי (MD), דוקטור לכירופרקטיקה (DC), מוסמך ע"י המועצה האמריקאית לתזונה קלינית (DACBN), ע"י המועצה האמריקאית לחקר מוגבלויות (FABDA), וע"י המועצה האמריקאית לרפואה אוקסידטיבית (DABOM). הוא מכהן כפרופסור באיגוד האמריקאי והבינ"ל להסמכת תזונאים קליניים (IAACN), ומשמש כיועץ לארגונים, חברות ומעבדות בנושאי בריאות, רפואה מונעת, בדיקות מעבדה מתקדמות ותוספי מזון

למידע נוסף:
בדיקות לגילוי מוקדם של סרטן
רפואה פונקציונלית - הזמנת בדיקת M2PK, בדיקות גנטיות, ובדיקות פונקציונליות נוספות.
אודות ד"ר עדיאל תל-אורן
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה