מיסוי אפיקי החסכון על פי המלצות ועדת בן בסט
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מיסוי אפיקי החסכון על פי המלצות ועדת בן בסט 

מאת   03/01/2006 |  נצפה 2999 פעמים
בימים אלו נערכים במסגרת הליכי גיבוש המלצות ועדת בן בסט לכדי הצעות חוק מפורטות הליכי שימוע, בהם ניתנת לציבור ההזדמנות להשמיע את דברו ולהסב את תשומת הלב לבעיות ולעיוותים הנובעים, לדעתו, מן ההמלצות. אחד הנושאים שזוכים להתייחסות הנרחבת ביותר במסגרת שימועים אלו הוא מיסוי אפיקי החסכון. במסגרת טור זה ברצוננו לכוון זרקור על בעיה פרקטית בנושא מיסוי החסכון אשר ללא טיפול מתאים, עלולה, לדעתנו, להביא לפגיעה קשה ובלתי צודקת בשכבות החלשות של הציבור. כידוע, במסגרת ההמלצות ימוסו כל אפיקי החיסכון, ובכללם תוכניות חסכון וקופות גמל, בשיעור מס של 25%. המס האמור ינוכה במקור וזאת מטעמים פרקטיים של גביה ואכיפה.
כפי שנכתב לעיל, המלצות הועדה הן להטיל מס אף על קופות הגמל תוך מתן הקלות מסוימות לקופות גמל לקצבה. נציין, כי הוראות המעבר קובעות כי הפקדות ישנות בקופות גמל ימשיכו ליהנות מהסדרי המס של המשטר הישן. בכך, זוכות קופות הגמל לעדיפות על פני תוכניות חסכון פתוחות אשר הריבית הנצמחת במסגרתן תמוסה לאחר אימוץ הרפורמה אף אם מקורה בהפקדות שנעשו עובר הרפורמה.
בדו"ח הועדה מודגש כי שיעור המס יהיה שיעור המס השולי של הנישום אך לא יעלה על 25%, קרי נישום ששיעור המס השולי שלו נמוך מ-25% יהיה זכאי להגיש בסוף השנה דו"ח לרשויות המס ולקבל החזר. הבה ונשווה בנפשנו מיהו אותו ציבור אשר שיעור המס השולי שלו נמוך מ-25%: מדובר בבעלי הכנסה נמוכה, בקשישים, בעולים חדשים וכו'. לציבור זה אין גישה ליועצי מס ומן הסתם אף המודעות לזכאותו לקבלת החזרי המס ויכולת ההתמודדות שלו עם הבירוקרטיה הנלוות לתהליך תהיה נמוכה ביותר. למרות שאיננו מטילים ספק בכנותם של חברי הועדה המדגישים כי המדובר במס שיוטל על פי שיעור המס השולי של הנישום, הרי שכפי שראינו, יוצא כי אימוץ המסקנות יביא לכך כי בפועל יוטל מס בלתי פרוגרסיבי בשיעור של 25%. לטעמנו לא ניתן לאמץ את מסקנות הועדה כלשונן מבלי להתמודד עם הבעיה הפרקטית שהצגנו בדרך כלשהי, לדוגמא: ע"י מתן ייעוץ חינם של רשויות המס בדבר מילוי הטפסים הנדרשים לצורך קבלת ההחזר לקראת תקופת הגשת הדוחות, ע"י התחשבות במרכיב הגיל - קרי, מתן פטור מניכוי במקור לתוכניות חיסכון על שם אדם שעבר את גיל הפרישה תוך שילוב עם מתן פטור להכנסות מתוכניות חיסכון עד לגובה תקרה מסויימת, כאשר רק גמלאים שהכנסתם תעלה על גובה התקרה האמורה יחוייבו בהגשת דו"ח. לסיכום, נאמר כי אימוץ ההמלצות האמורות כלשונן ללא התמודדות עם המציאות שתיווצר בעטיין בפועל, עלול להביא לתוצאה קשה ובלתי צודקת.
אברהם אלתר, עו"ד avi@altertax.co.il
הלנה בן ברוך, עו"ד
משרד דר' א. אלתר ושות' עורכי דין http://www.altertax.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה