מכירת פוליסות ביטוח נסיעות בבית הדואר
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מכירת פוליסות ביטוח נסיעות בבית הדואר 

מאת   30/07/2008 |  נצפה 4386 פעמים
מכירת פוליסות בבתי הדואר פוגעת בסוכני הביטוח

סוכנות הביטוח איחוד התקשרה עם רשות הדואר, כדי שזו תמכור בסניפיה השונים פוליסות ביטוח נוסעים לחו"ל.

לשכת סוכני הביטוח נזעקה ופנתה אל בית המשפט המחוזי בתל אביב, בטענה, שמכירת פוליסת ביטוח בבתי הדואר, פוגעת באינטרסים של חבריה, המעונינים כי עסקי הביטוח יבוצעו באמצעותם.

הצגת דברים זו העבירה את המחלוקת לפסים של מריבה בתוך גילדה. מטרתם של דיני הפיקוח על עסקי ביטוח, שהיא ההגנה על המבוטחים, נשכחה לחלוטין.

פקידי הדואר-האם עוסקים בתווך לענין ביטוח

השופט אורי גורן, אשר בפניו הובא הענין, קבע כי הטענה שהפוליסות מורכבות ולכן לא ראוי שתמכרנה על ידי אנשים לא מיומנים אינה רלבנטית.

השאלה היחידה הדורשת מענה, לפי גישת השופט, היא אם פקידי הדואר עוסקים ב"תווך לענין ביטוח", דבר שנאסר בחוק על מי שאינו סוכן ביטוח.

השופט קבע כי "פקידי הרשות אינם מכירים כלל ואינם מתימרים להכיר את תוכנה של הפוליסה, ואינם מייעצים או מסבירים דבר בקשר אליה". כל תפקידם מסתכם בקביעת גובה הפרמיה, קבלתה והטבעת חותמת הדואר על הטופס.

למען הסר ספיקות מצויין בפוליסה במפורש, כי מי שמתקשה בהבנת הפוליסה, או במילוי הפרטים מוזמן להתקשר למוקד המידע באיחוד.

לדעת השופט בפעולות אלה אין פקידי הדואר מבצעים "תווך לענין ביטוח", אלא תפקיד דומה לזה של "מיתקנים אוטומטיים המוצבים בנמלי תעופה, בהם אפשר לרכוש פוליסה דומה".

תוצאות פסק הדין

הזריזים שבין סוכני הביטוח יבינו מיד את היתרונות שבפסק הדין. כך למשל עולה ממנו כי אין מניעה שהסוכנים עצמם יעשו שימשו ברשתות שווק ואפילו בחנויות מכולת, כדי למכור פוליסות. יש רק להקפיד ולרשום על הפוליסה כי כל מי שמתקשה בהבנתה יפנה לסוכן הביטוח.

פסק הדין מקנה גם יתרון לא מבוטל לחברות הביטוח. כאשר עסקת הביטוח נקשרת באמצעות סוכן, התשלום לסוכן נחשב תשלום לחברה. לכן גם אם הפרמיה לא הועברה לחברת הביטוח - המבוטח לא יידרש לשלם פעם נוספת. הוא הדין בהבטחות שניתנו על ידי הסוכן בדבר היקף הכיסוי הביטוחי - הללו מחייבות את חברת הביטוח.

כאשר הביטוח ייעשה בחנויות המכולת, התשלום לא ייחשב תשלום, ההבטחה תימס כקרח והמבוטח יישאר ללא כיסוי. מחברות הביטוח יוסר מורא החיוב הכספי שהוטל עליהן בעבר בשל שליחות כפויה.

תוצאת פסק הדין מבחינה זו מפליאה - דווקא המפסיד העיקרי בו, ציבור המבוטחים, אינו יכול לערער עליו שכן הוא לא היה צד למשפט.

מסמך 16
משרד עו"ד חיים קליר מתמחה בייצוג והופעה בבתי המשפט, במשפטי ביטוח ונזיקין. לפרטים נוספים ראה באתר המשרד http://www.kalir.co.il
המשרד ממוקם בבית שרבט, רחוב קויפמן 4 ת.ד. 50092 תל אביב 61500.
טלפון: 03-5176626, פקס: 03-5177078.
סלולארי: 054-4400005
למשרד סניפים במודיעין: 08-9714884
ובחיפה: 04-8524531
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה