ניכוי דמי שכירות בגין דירת מגורים פטורה - כיצד
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

ניכוי דמי שכירות בגין דירת מגורים פטורה - כיצד 

מאת   03/01/2006 |  נצפה 3270 פעמים
בעלי מקצועות חפשיים עובדים גם במקום מגוריהם. מס הכנסה מקבל מציאות זו ומתיר בניכוי חלק מההוצאות המעורבות הנ"ל כדוגמת: חלק יחסי של החשמל, מיסים עירוניים ודמי אחזקה. חלק ההוצאה העסקית הנו ד"כ 1/3 או 1/4. שר האוצר הגביל חלק מהוצאות הטלפון המשמש לעסק בדירת מגוריו של נישום. נראה כי גם תכלית החקיקה השואפת למסות רווחים כלכליים, עומדת לזכות הנישום (ראה פסקי דין מ.ל. השקעות ואינטרבילדינג). כיום קיימות מגבלות נוספות על התרת ניכויין של דמי שכירות בראי המשכיר. מכשול עיקרי להתרת ניכוי דמי השכירות הינה הצהרת השוכר כי הדירה משמשת למגורים ובמקרה שאין הדבר כך קיימת עליו חובת ניכוי המס במקור מדמי השכירות המשולמים. יש לחלק את אוכלוסית המשכירים (א) לאלה שאינם זכאים לפטור ממס בגין דמי השכירות מחמת שהכנסתם מדמי השכירות גבוהה מכפל סכום הפטור. (ב) משכירים על פי סעיף 122 (א) לפקודת מס הכנסה, החייבים לשלם מס בשיעור 10% מההכנסה, בניכוי פחת. (ג) משכירים פטורים: הרוצים לנצל את הפטור על הכנסת דמי השכירות על פי חוק מס הכנסה פטור ממס על הכנסה מהשכרת דירת מגורים (הוראת שעה) התש"ן-1990.
אוכלוסית המשכירים המשלמים מס על דמי השכירות (א' לעיל) תקבל אישור "פטור מניכוי מס במקור" או "ניכוי מוקטן" ממס הכנסה והשוכר לא יהיה חייב לנכות במקור (אך עליו לדאוג לדרוש אישור זה מהמשכיר, על מנת שההוצאה תותר לו). לגבי אוכלוסית המשכירים הפטורים ממס על הכנסתם מדמי השכירות ((ג) לעיל) קיימת בעיה היות וחלקם אינם מגישים דוחות שנתיים למס הכנסה (בדין... מכח צו פטור מהגשת דו"חות) לגבי אותם משכירים פטורים. נושא הפטור אינו מעשי ולכן סביר כי ההוצאה לא תותר בניכוי. יותר מכך, בהמשך נראה כי לצורך הפטור יהיה השוכר חייב לאשר למשכיר כי הדירה משמשת למגורים בלבד. הצהרה כזו יכולה לשלול מהשוכר את הזכות לנכות ההוצאה. נכון בהיבטי המיסוי של המשכיר.
האם השימוש העסקי בחלק מדירת המגורים עשוי לשלול את מתן הפטור למשכיר?
סעיף 3 לחוק פטור להשכרת דירות הנ"ל מציין "הפטור לפי סעיף 2 יחול רק אם בידי המשכיר מסמך בחתימת ידו של השוכר המאשר כי הדירה משמשת לו למגורים בלבד" .
הפסיקה מרבה לציין כי יש לפרש את פקודת מס הכנסה על פי כללי הפרשנות החלים על החקיקה הכללית ובתאם לתכלית החקיקה. בפסק דין בה"פ (ב"ש) 4011/98 קבע כב' הנשיא א. לרון, כי יש לפרש את המונח "מגורים" ככולל גם שימוש וניהול מקצוע חופשי אם הדבר נעשה ביחד עם המגורים בדירה וכחלק מהם. הנה כי - כן הצהרת השוכר כי הדירה משמשת לו למגורים בלבד אינה סותרת את המונח "למגורים בלבד" גם אם השוכר עושה שימוש בחלק ממנה למטרת עסקו או משלח ידו, כאמור לעי"ל.

אברהם אלתר, עו"ד avi@altertax.co.il
רו"ח אלי אברהם
משרד דר' א. אלתר ושות' עורכי דין http://www.altertax.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה