מיתוסים בפילאטיס
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מיתוסים בפילאטיס 

מאת   22/07/2008 |  נצפה 2363 פעמים

                                                                    מיתוסים בפילאטיס

אורי לאוגומר "כושר מאוזן"

 

בשנים האחרונות חדרה שיטת הפילאטיס אל תחום הכושר הגופני, במקביל צצו מיתוסים הקשורים לשיטה זו, יתרונותיה בהשוואה לאימוני כוח ולשיטות אחרות. אין להסיק ממאמר זה כי שיטה זו אינה טובה, או כי כותב שורות אלו חושב כך, השיטה טובה, אך "הנוצות" בה מהדרים אותה מובילי השיטה, לא תמיד נכונות ובמקרים רבים אינן  מבוססות על מדע.

להלן  לקט קטן ממיתוסים אלו המפורסמים בתקשורת:

המיתוס- שיטת הפילאטיס מאריכה שרירים לעומת אימוני כוח המקצרים שרירים.
האמת-   כל השרירים בכל פעילות כולל פילאטיס, מתקצרים בזמן כיווץ וכל שריר מתארך בזמן ההרפיה. במידה ושריר מתארך יתר על המידה הדבר עלול להחלישו, תופעה בה אין אנו רוצים. נאמר על פילאטיס כי ככל שנתאמן יותר בפילאטיס כך יתארכו שרירנו ובכן מצב כזה יגרום בסופו של תהליך הפסקת תנועה במפרקים.
כל פעילות גופנית, המתבצעת תוך הקפדה על טווחי תנועה מלאים עשויה לשפר גמישות.

המיתוס- בפילאטיס מגוון גדול יותר של תרגילים (מעל 2000 תרגילים) לעומת אימוני כוח רגילים.
האמת- אימוני הכוח הכוללים משקוליות, מוטות ומכונות מאפשרות מגוון תרגילים המתקרב לערך פי 10 (כ 20000). בנוסף חשוב לציין כי הידע הקיים כיום רב בהרבה מאז פותחה שיטה זו.

המיתוס- פילאטיס מתקן חוסר איזונים בין קבוצות שרירים ומסייע ליציבה.
האמת- כל אימון הנעשה בצורה מאוזנת ומכוון למטרה זו יעשה זאת, אין שום הוכחה מדעית כי לפילאטיס יתרון על כל שיטה אחרת.

המיתוס- בפילאטיס מאמנים את שרירי כל הגוף ושרירי "הליבה", בניגוד לשיטות אחרות המתמקדות בחלק מסוים בגוף ועובדים על שרירים חיצוניים.
האמת- כל אימון כוח פונקציונאלי עובד גם על "הליבה" ועל שרירי כל הגוף, יתרה מזאת לאימוני כוח פונקציונאליים אפקט רב על שיפור שיווי משקל, חיזוק הגוף, ובאפשרותו להעלות מסת שריר בצורה יעילה יותר מאימוני פילאטיס.

המיתוס- מכשירי הפילאטיס בנויים על עקרון התנגדות קפיצית המאפשרת שליטה על כמות העומס בכל תרגיל.
האמת- השריר אינו מסוגל להבחין בסוג ההתנגדות: קפיץ, משקולת, גומייה, או משקל הגוף עצמו, שריר יודע לעשות דבר אחד והוא כיווץ. השליטה תלויה ביכולת המתאמן ובדרגת ההתנגדות ללא קשר לסוג ההתנגדות.

המיתוס- ההתנגדות הקפיצית עובדת על טווח מלא של השריר ולא רק על חלק ממנו (כמו בעבודה על משקלות) ובכך היא מאריכה ומחזקת את השריר לאורך כל טווח התנועה.
האמת- לטווח התנועה אין שום קשר לסוג ההתנגדות: קפיץ, גומייה,או משקולת מה שקובע את טווח התנועה היא צורת האימון,גמישות המתאמן, יכולת המתאמן,יכולת הייצוב של המתאמן ועוצמת ההתנגדות, לקפיצים אין שום יתרון למעט הרעש השונה אותו הם מפיקים.

לסיכום:
תחום הכושר גופני מציע כיום מגוון רחב של שיטות אימון. לכל שיטה יתרונות וחסרונות. חשוב להיות מודע לכך, כי  פעילותנו הגופנית תכסה את האלמנטים העיקריים של מרכיבי הכושר הגופני: כוח, סבולת לב ריאה, גמישות.
התמקדות בשיטה אחת, או העדפת שיטה אחת אינה מומלצת להשגת מטרה זו.

אימון נעים,
אורי לאוגומר

אורי לאוגומר, אתלט בנבחרת ישראל לאתלטיקה קלה (1971 - 1974) ושיאן הנוער בריצות למרחקים בינוניים וארוכים. מפתחה של שיטת D5 - תוכנית אימון אישי ב-5 ממדים ובהתאם ל-5 ערכי יסוד לשיפור איכות החיים. לאוגומר הינו מנהל פורום אימון וכושר גופני באתר "דוקטורס" וכן מרצה בקורסים למאמנים בבית הספר להסמכות ולהשתלמויות באוניברסיטת תל אביב. לאוגומר הינו איש מקצוע בחינוך גופני יותר מ-25 שנה והוא השתלם והוסמך גם על ידי הגופים הבאים: National Academy of Sport Medicine - NASM - הסמכה של מאמן כושר ומאמן אישי. Y.M.C.A, USA - הסמכה של מאמן כושר, והסמכה להכשרת מאמני כושר. Dancing Thru Pregnancy, Inc.- הסמכה לאימון נשים בהריון, לאחר לידה ולגיל המעבר. כושר מאוזן WWW.fitnessinbalance.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה