לטייל עם ילדים בחול , להנות מכל העולמות
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

לטייל עם ילדים בחול , להנות מכל העולמות 

מאת   17/07/2008 |  נצפה 2939 פעמים

ליהנות מכל העולמות

איך לטייל עם ילדים בחו"ל ולהרוויח מעוד כמה בחינות...

העומס בשדה התעופה מזכיר לנו שזהו זמן חופשה... הלחות האיומה מתחלפת בנופים אחרים - זמן משפחה. אחרי שדאגנו לדרכונים, בחרנו יעד, ארזנו את כל הבית וגם קצת של השכנים ו... סוף סוף הגענו שלווים ומחויכים , ועכשיו התור בכלל לא דביק, והאדיבות זורמת בכל פינה, ובכלל העיניים לא מטיילות על צגי מחשב וטלוויזיה - זה הזמן לפגוש אנשים ולהרחיב עולמות ואולי גם ללמוד ולהתניע את המילים החדשות - לכם ולילדכם

הנה כמה עצות...

טיסה לחו"ל הינה חוויה מרתקת, וזוהי גם הזדמנות לתרגל ולהשתמש באנגלית . בין אם זה בטורקיה או באירופה או אפילו ארצות הברית - האנגלית הינה השפה שבה אנו מתקשרים עם האנשים והתיירים מכל העולם - גם אם אנחנו בקבוצה של חברים הדוברת עברית - יש עדיין צורך להשתמש באנגלית. שפה אינה רק צלילים - שפה היא תרבות אחרת - וכפי שנאמר - ברומא - נהג כרומאי - יש לזכור להשתמש בכל הביטויים המביעים כבוד ואדיבות - ואין שיעור יותר טוב מזה לילדיכם.

אומנם בעולם ובאירופה במיוחד - מדברים שלל שפות השונות מהאנגלית - אך אין להכחיש כי האנגלית הינה שפה אוניברסאלית ומדוברת בכל מקום.

לפני שנוסעים

להיכנס לאווירה - כדאי לשוטט מעט באינטרנט ולקרא על המדינה אליה אנו נוסעים - להראות לילד תמונות , למצוא אגדות וסיפורים המאפיינים את הארץ אליה נוסעים , אולי להכין בבית מאכלים אופייניים, ולרשום ולתרגל מילות מפתח בשפת המקום .

יומן מסע

לא להיבהל, לא מהסוג שהמורה בבית ספר הייתה מבקשת - אלה מנקודת מבטו של הילד - תנו לו מצלמה חד פעמית וניירות לצייר - ותנו לו לתפוס את הרגע - לא לשכוח לכתוב מה הוא רואה בשפה שלו. הפכו את זיכרונות למזכרות.

היו אקטיביים !

גם אם אתם כבר מכירים את היעד אליו אתם נוסעים - עוררו אצל ילדכם גישה סקרנית לתרבות ולשפה ביעדכם. לימדו לומר שלום, תודה ובוקר טוב באנגלית ובשפה של המקום - אין כמו פנים מחייכות של נותן השרות כשהוא רואה את ילדיכם אומר את המילים האלה בשפת המקום. אתם מהווים דוגמא - הסקרנות שלכם תמשוך גם אותם לפרטים הקטנים והגדולים, לנופים לשמות ההרים והערים, לכתובות על החנויות, לבגדים, וגם לתמרורים - מה דומה ומה שונה - מה אומרים הסמלים החדשים? תנו להם לנסות לפענח - חווית הגילוי סוחפת. כל רגע שכזה הינו למידה חוויתית שלא תימחה .לכו לשוק, איכלו במקומות חדשים, דברו עם האנשים - ועודדו את ילדיכם להשתמש במילים שהם כבר מכירים על מנת להשתתף בשיחה - חווית ההצלחה תניע אותם לנסות שוב. תנו להם להזמין בעצמם גלידה או פיצה - ולא לשכוח לומר please and thank you  .

 

היפכו את המוכר לחדש

ישנם מותגים וסמלים בין לאומיים, מסעדות שנמצאות בכל מקום ומוכרות לכם בטעמם - אך זוהי חוויה אחרת בגלל השפה ובגלל הסביבה. ניתן להחיות את החוויות כשחוזרים ומזהים את הסמלים או המקומות כאן בארץ - וקוראים בשמם הזר - החיוך מובטח!

זוהי דרך ממש טובה וקלה לשנן את המילים החדשות שילדכם למד - שכן עוצמת החוויה הינה טריגר למידה משמעותי - נצלו אותו. נסו להזמין גלידה בארץ כפי שעשיתם בחו"ל. אני בטוחה ששיתוף הפעולה של הילד שול המוכר ילוו בחיוך והנאה.

השתמשו שוב ושוב במילות הברכה, בקשה מנומסת במסעדה , תחבורה ותמרורים, צבעים ,חפצים, מאכלים, מספרים ועוד. את כולם מזמנים אפילו הביקור במלון ,בחנות, ברכבת או במונית; ביטויים כמו : "may I have," "how much is," "what is," לספור ביחד - קומות במעלית, מוניות צהובות, אוניות גדולות בנמל - וכל דבר שמושך את העין. הגדילו וחזקו את תחושת הכוח ששימוש בשפה נותן לילדיכם. "הנה אתה יכול לבד" לגדולים יותר שביניהם - עודדו אותם ושאלו אותם מאוצר המילים שכבר למדו בבית הספר - אין כמו ההרגשה של אני יכול לבד.

גן חיות של חוויות

החיות תמיד משאירות רושם עז על ילדים - בכל מקום ובכל שפה - נצלו את הלמידה החוויתית לשנן וללמוד את שמות החיות באופן ידידותי במיוחד לילדים. קיראו את השלטים ואמרו את שמות החיות בשפת המקום ובאנגלית - אם באפשרותכם לבקר בגן חיות - זו תהיה חוויה מיוחדת במינה - לכל הגילאים.

 

נסיעה לחו"ל הינה חוויה חינוכית מדרגה ראשונה שכן היא מעוררת את כל החושים . כל מה שנלמד בבית או בכיתה - הופך לשימושי ואמיתי וכל מילה המתעוררת לחיים ומקבלת משמעות אמיתית אצל אדם שאינו דובר עברית - כוחה של השפה השנייה מתחזק. זהו שיעור אמיתי בביטחון עצמי ובצורך וברצון של הילד ללמוד ולשפר את השפה החדשה שבפיו - עד לטיול הבא.

 

מנהלת חברת ג'ימבוליש www.gymbolish.com ומפיקה תוכניות ללימוד אנגלית לגיל הרך.מפיקת הקלטת "אנגלית זה איזי" - שירי הילדות הראשונים באנגלית לדוברי שפה אחרת.עכשיו גם בדיבוב לרוסית - בחניות ובחינוכית בכל יום.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה