העובדה כי בגמר הליך שיוך דירות בקיבוץ, תהיה התובעת זכאית לזכויות בדירה או בכל דירה אחרת, אינה מקנה לה כיום, טרם גמר הליך השיוך, זכויות בדירה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

העובדה כי בגמר הליך שיוך דירות בקיבוץ, תהיה התובעת זכאית לזכויות בדירה או בכל דירה אחרת, אינה מקנה לה כיום, טרם גמר הליך השיוך, זכויות בדירה 

מאת   09/07/2008 |  נצפה 1894 פעמים
ת"א 819/06, זהבה רתם נ' קיבוץ שדות ים ואח'

כב' השופטת: י' וילנר


01.05.2008

העובדות:
1. מדובר בהחלטה על שיוך דירות לחברי קיבוץ - משמעותה, נפקותה והשלכותיה על זכויות יורשיהם של חברי קיבוץ שנפטרו.
2. המנוחה, הגב' מיכל קמפינסקי ז"ל הייתה ממיסדי קיבוץ שדות ים. המנוחה הלכה לבית עולמה, בהיותה חברת הקיבוץ, ביום 31/7/05. התובעת הנה בתה של המנוחה והיורשת היחידה שלה מכוח צו ירושה שניתן ביום 24.1.07.
3. הנתבע, קיבוץ שדות ים הנו אגודה שיתופית חקלאית המסווגת כקיבוץ שיתופי על פי סעיף 5(א) לתקנות האגודה השיתופית (סוגי אגודות), התשנ"ו - 1995.
4. הנתבעים 2 ו-3 הם בני-זוג חברי הקיבוץ, המתגוררים, מאז קיץ 2006, בדירה בה התגוררה המנוחה עובר לפטירתה.
5. ביום 15/06/02 נתקבלה באסיפת החברים של הקיבוץ החלטה על כניסה לתהליך של שיוך דירות הקיבוץ לחברים. בהחלטת השיוך נקבע כי היום הקובע לצורך קביעת זכאותם של חברי הקיבוץ לרישום זכויותיהם בדירות יהיה יום קבלת החלטת השיוך. ביום הקובע הייתה המנוחה חברת הקיבוץ והיא נפטרה בטרם הושלם הליך שיוך הדירות.

ההכרעה:
1. הליך שיוך הדירות הינו הליך סבוך ומורכב הכרוך בפעולות משפטיות רבות ובקבלת הסכמת המינהל, ועדות התכנון וגורמים נוספים.
2. בשלב הנוכחי טרם הבשיל הליך השיוך לכדי גמר באופן שניתן לממשו ולהעניק מכוחו זכויות כלשהן לחברי הקיבוץ.
3. העובדה כי בבוא העת, עם גמר הליך שיוך הדירות, תהיה התובעת זכאית לזכויות בדירה או בכל דירה אחרת כפי שייקבע, אינה מקנה לתובעת, כיום, טרם גמר הליך השיוך, זכות להחזקת הדירה ו/או כל זכות אחרת בדירה.
4. מהתקנון עולה כי דירות המגורים בקיבוץ הן רכוש הקיבוץ באופן בלעדי ולחברים אין כל זכויות בהן, למעט זכות שימוש בדירות לצורכי מגורים.
5. לתובעת, כיורשתה של המנוחה וכמי שבאה בנעליה, לא קמו כל זכויות בדירה לאחר פטירת המנוחה, שכן ממועד הפטירה פקעו הזכויות לשימוש בדירה שהוענקו למנוחה בחייה.
6. החלטה 751 של מועצת מקרקעי ישראל ודאי שאינה מקנה לחברי הקיבוץ בכלל, ולתובעת בפרט, כל זכויות בדירה, ואין בה כשלעצמה כדי לשנות את המצב המשפטי של חברי הקיבוץ בנוגע למקרקעי הקיבוץ.
7. החלטת השיוך אינה מהווה הקניית זכויות ו/או התחייבות למתן זכויות מצד הקיבוץ, אלא מהווה "הצהרת כוונות" בלבד המותנית בשורה ארוכה של תנאים מתלים -מצטברים.
8. החלטת השיוך הינה כללית ובלתי מסויימת, ומהווה הסכמה עקרונית בלבד של חברי הקיבוץ לכניסה להליך שיוך הדירות. ההחלטה נעדרת פירוט בסיסי בדבר האופן והכללים לפיהם יבוצע ההליך והדרך הראויה אשר תביא בחשבון את מכלול הגורמים תוך הקפדה על ביצוע ההליך באופן הוגן ושוויוני בין כלל החברים ויורשיהם.
9. העובדה שישנם חברי קיבוץ שמרחיבים ו/או משפצים את דירותיהם, אינה מלמדת על ביצוע בפועל של הליך השיוך.
10. למנוחה לא היו כל זכויות בדירה בעת פטירתה, ואף החלטת השיוך לא העניקה לה זכויות כלשהן בדירה. זכותה העתידית של המנוחה, ובנעליה - התובעת, להיות שותפה להליך שיוך הבתים, טרם התגבשה, ומכל מקום, זכות עתידית זו, אינה מקנה לתובעת, כיום, כל זכות בדירה.
11. במידה ובשלב בו יוקצו בפועל הדירות על פי החלטת השיוך, יקופחו זכויותיה של התובעת, כי אז, ורק אז, תקום עילה להתערבותו של בית משפט זה.

את פסק הדין המלא תוכלו למצוא בתקדין, המאגר המשפטי הטוב ביותר בישראל, הכולל במנוי אחד מעל ל-500,000 מסמכי פסיקה וחקיקה וכחצי מיליון כתבות עיתון גלובס !!!
http://www.takdin.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה