איך לשבור את חומת הבינוניות ולהצליח להתקדם בפירמידת התעסוקה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

איך לשבור את חומת הבינוניות ולהצליח להתקדם בפירמידת התעסוקה 

מאת   08/07/2008 |  נצפה 1622 פעמים
איך לשבור את חומת הבינוניות ולהצליח להתקדם בפירמידת התעסוקה

מטרת המאמר היא להגביר את המודעות בקרב נשים לרצונותיהן ולצרכיהן האישיים

האם את מאושרת בחייך? במקום בו את נמצאת? מהו האושר מבחינתך? האם את עושה משהו כדי להביא לעצמך את השינוי המיוחל?
נשים רבות בוחרות לקבל את המצב בחייהן כנתון וכבלתי ניתן לשינוי ולא בודקות עם עצמן האם הן מאושרות ומה ניתן לעשות כדי להיות מאושרת יותר. למעשה, אותן נשים משלימות עם העובדה כי לא טוב להן, לא מאמינות שהן יכולות להיות מאושרות יותר, וחיות עם המצב הקיים. זהו מצב מסוכן ה"תוקע" אותנו במצב של "בינוניות מינוס".
אנו מקדישות את כל האנרגיות שלנו בטיפול באחרים: בילדים, בבעל, בעבודה, בחברות, ולא משאירות רגע לעצמנו. במהלך היומיום אנו עסוקות בדברים רבים כל- כך עד כי אנו יודעות הכל על כולם, אבל כלום על עצמנו. מה עושה לנו טוב, לאן אנחנו רוצות להגיע, מה אנחנו יכולות לעשות כדי לקדם את עצמנו וכדומה. קיימת חשיבות רבה לזמן האיכות של כל אחת עם עצמה לבדיקת הרצונות והשאיפות האישיות- בדרך להגשמה העצמית. מה הכוונה?
כל אדם מעצב לעצמו את המציאות ואת עתידו. את אחראית על מה שקורה לך, ואת יכולה לקחת אחריות על חייך ולעצב את המציאות שלך בהתאם לרצונות ולצרכים שלך. כדי להגיע להגשמה עצמית, בתור התחלה, כדאי שתקדישי זמן איכות לעצמך ולתקשר עם ה'אני הפנימי' שלך. זה מאוד פשוט. כל שעלייך לעשות הוא לקבוע פגישה יומית ביומן עם האני הפנימי. במהלך פגישה זו, בה את לבד עם עצמך ואף גורם אינו מפריע לך, את יכולה לבדוק עם עצמך איפה את נמצאת היום תוך כדי בחינת הקשר הזוגי, חיי משפחה, קריירה, תחביבים והסביבה פיזית. בהמשך את יכולה לתכנן ולרשום לעצמך איפה את רוצה להיות: בחני את הפער ובדקי עם עצמך מה את יכולה לעשות על מנת לצמצם את הפער הזה. מומלץ לרשום את הדברים, ועם הזמן לסמן את השינויים שאת חווה.
תהליך הגילוי והמימוש העצמי הוא תהליך מרתק ומרגש, שבמהלכו את קובעת לעצמך יעדים ברורים: רושמת מה את רוצה לעשות כדי להגיע ליעד שהצבת לעצמך ומציינת תאריך יעד - עד מתי תגיעי לשם, מה תצטרכי לעשות בדרך. לדוגמא, היום את עובדת כמזכירה בחברה וברצונך להתקדם בסולם התפקידים. סמני לך יעד: "אני רוצה לנהל תיקי לקוחות תוך שלושה חודשים". רשמי מה עלייך לעשות בשלושת החודשים הללו כדי להשיג זאת: "עליי לדבר עם מנהלי התיקים, לשמוע חוויות, ללמוד את התפקיד, להציע עזרה במה שאפשר- וכך להשתפשף בתפקיד". על מנת לעצב את הסביבה כסביבה מאפשרת, רצוי גם שתעדכני את המנהל/ת שזו כוונתך (לפעמים הסיבה שאחרים לא מאפשרים לנו להשיג את רצונותינו נובעת מהעובדה הפשוטה שהם פשוט לא יודעים מה הם הרצונות האלה). בנוסף, לפחות אחת לשבוע עשי מעקב אישי ובחני מה עשית כדי להשיג את המטרה ומה עלייך לעשות בשבוע הבא כדי להתקדם יותר: "מה אעשה? מתי אעשה זאת? ואיך אדע שעשיתי זאת?" כך, תהיי מחויבת לעצמך.
ממה עלייך להיזהר? יש להיזהר משני מכשולים: האחד, חבוי בתוכך, והשני, חיצוני לך. הראשון, זה האני הפנימי השלילי (החבוי אצל כולם), הפחדן. אקרא לו "הג'וק" - זה שתמיד יגיד למה לא כדאי לעשות את זה, וש"לבטח לא תצליחי אז אין למה לנסות בכלל". ההתמודדות איתו היא קלה, הרי ברגע שאת מודעת אליו, את יכולה להשתיק אותו. ברגע שאת יודעת שהוא קיים, לא תחששי ממנו. מיד כשהוא מגיע תוכלי בקלות להודיע לו שאינו רצוי. האמיני בעצמך ובדרכך. המכשול השני הוא האנשים השליליים. כמו ה"ג'וק" הזה בראש, יהיו האנשים שיגידו "עזבי אותך", "שטויות", "לא כדאי לך", "זה לא יעבוד". הם ינסו להסית אותך מהרעיון. הסיבות להתנהגות זו שונות (ייתכן כי הסיבה לכך היא חוויות שליליות שעברו בעצמם והם רוצים למנוע זאת ממך. סיבה אחרת אפשרית היא כי הם לא רוצים שאחרים יצליחו יותר מהם. כל אחד והסיבה שלו, אך אין זה רלוונטי כרגע). החשוב הוא לדעת לזהות אותם ולהיות ערוכים ומוכנים להתמודד ולהתעמת עם ה"קולות" הללו.
כשיודעים לאן הולכים הדרך היא לא הבעיה, השאלה היא לאן. נשים רבות לא מתקדמות בחייהן והסיבה לכך היא שהן לא יודעות לאן הן רוצות להגיע. ברגע שתדעי לאן את רוצה להגיע ותנסחי לעצמך מטרות ברורות- הדרך יכולה להיות מאוד פשוטה, ואפילו מעניינת, מרגשת ומעצימה.


אשמח לענות על שאלות,

גילה קמר
יועצת ארגונית
054-7919236
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה