מה הסכום הנדרש להקמת עסק או הרחבת עסק
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מה הסכום הנדרש להקמת עסק או הרחבת עסק 

מאת   18/06/2008 |  נצפה 2830 פעמים
אחת הסוגיות המהותיות ביותר בהן נתקל יזם בבואו להקים עסק חדש הנה סוגית הסכום הנדרש לצורך ההקמה. רבים טועים לחשב את הסכום הנדרש להקמה לפי סך עלויות ההשקעה בציוד, ברכבים, בשיפוץ או ברכישת מבנה וכדו'. ובכן, מרכיב זה אינו היחיד, מה גם שבמקרים רבים הוא מהווה דווקא את החלק הקטן בסכום ההשקעה הנדרש.
המרכיב השני הוא סכום ההון החוזר - הסכום שנדרש להפעיל את העסק מיום הקמתו ולכל התקופה שבה העסק מפסיד, קרי עד ליום שבו העסק מגיע לנקודת האיזון (נקודת הזמן שבה סך ההכנסה החודשית שקולה לסך ההוצאות).
בעוד שהמרכיב הראשון קל ופשוט בדר"כ לחיזוי, הרי שחישוב מרכיב ההון החוזר סבוך ומורכב הרבה יותר והוא תלוי במספר רב של הנחות יסוד, בניהם עמידה בלוחות הזמנים עד להפעלת העסק, תחזית המכירות והתפתחותה על פני החודשים, רמת מחירי המוצרים, אשראי לקוחות לעומת אשראי ספקים ועוד. כל טעות בהנחת יסוד עשויה להביא לתחשיבים שונים לגמרי. את מכלול הנחות היסוד והתחשיבים מביאים לידי ביטוי בתוכנית עסקית אשר אחת הנגזרות ממנה תהיה הסכום הנדרש להון החוזר.
בעוד הסיכון להערכה שגויה של הסכום הנדרש להקמה נמוך (המרכיב הראשון), הרי שהסיכון לטעות בתחשיבי התוכנית העסקית (וכנגזרת ממנה בסכום הנדרש להון החוזר) גבוה מאוד, לפיכך מומלץ מאוד להערך לסכום השקעה בהון חוזר הגדול עד לכדי 50% מהסכום שחושב

פורסם בעיתון "העיר" של דמרקר, 22/2/2008, יניב רוסו
יניב רוסו, מנכ"ל
אופק בר השקעות בע"מ
http://www.ofek-bar.co.il
yaniv@ofek-bar.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה