גיברלטר - סוף עידן הפטור ממס - האם
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

גיברלטר - סוף עידן הפטור ממס - האם 

מאת   15/12/2005 |  נצפה 4425 פעמים
בשנים האחרונות נתונה גיברלטר ללחץ כבד מצד האיחוד האירופי לבטל את הפטורים המפליגים ממס הניתנים שם לחברות של משקיעים זרים. בריטניה גם היא לא הייתה חסינה מהביקורת לאור הקשרים ההדוקים שלה למקלט המס הקטן.

משקיעים זרים רבים פנו למדינה הקטנה הנמצאת בדרומה של ספרד והקימו בה חברות שקיבלו פטור מלא ממס. תושבי גיברלטר עצמם לא היו זכאים להנות מהפטורים, אולם נהנו מתעשייה שלמה של שירותים עיסקיים שהתפתחה מסביב. אופוריה זו עומדת שנה הבאה להסתיים.

כתוצאה מהלחץ, הוחלט בגיברלטר להנהיג משטר מס שיחול גם על משקיעים זרים. לפי ההצעה חברות שיוקמו בגיברלטר יהיו כפופות למס מעסיקים בשעור של 3,000 ליש"ט לשנה לעובד, וכן למס נוסף על נדל"ן. בכדי למנוע מצב שבו חברה ללא רווחים נדרשת לשלם מס, הוחלט להגביל את סך המס משני המיסים יחדיו (מס מעסיקים + מס נדל"ן) ל- 15% מהרווחים, או 500,000 ליש"ט לשנה - לפי הנמוך.

ועדת שרי האוצר האירופית (ECOFIN) נתנה את אישורה למשטר החדש במרץ השנה וקבעה כי הוא עומד בקריטריונים שנקבעו באיחוד באשר למשטרי מס שאינם מזיקים. כעת נותר להמתין לאישורה של הנציבות האירופית שהחלה לבחון את הרפורמה המוצעת עוד באוקטובר 2002 וצפוי כי אישורה יינתן בחודשים הקרובים. מעניין לציין כי ספרד מתנגדת לרפורמה המוצעת, ככל הנראה כחלק מהמחלוקות המדיניות והטריטוריאליות שיש לה עם גיברלטר ואנגליה.

היות ואישור הנציבות לא התקבל לפני יולי 2003 (תחילת שנת המס), יישום הרפורמה נדחה בשלב זה לשנת המס הבאה (יולי 2004-2005).

אברהם אלתר, עו"ד avi@altertax.co.il
צבי אלטמן
משרד דר' א. אלתר ושות' עורכי דין http://www.altertax.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה