אוכפים לוהטים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

אוכפים לוהטים 

מאת   12/06/2008 |  נצפה 3049 פעמים
אוכפים לוהטים


אסטרטגיית האוכף - מכירה/קנייה של CALL ושל PUT באותו מחיר מימוש היא האסטרטגיה שבה הרגישות הגבוהה ביותר לשינויים בסטיית התקן (ה-ווגה הגבוהה ביותר).
באסטרטגיה זו משתמשים בעיקר כאשר לסוחר יש דעה לגבי סטיית התקן העתידית בשוק. במידה והערכת הסוחר היא כי סטיית התקן תעלה, הוא יקנה אוכף, במידה והערכת הסוחר היא כי סטיית התקן תרד הוא יכתוב אוכף.

שימוש נוסף באוכפים הוא באמצעות הערכת שווי האוכף ב-spot במונחים של אחוזי תנודה. כלומר, בודקים בכמה אחוזים יכול לזוז השוק לפני שכותב האוכף יתחיל להפסיד. כך למשל כותב (מוכר) אוכף ב-1120, מקבל פרמיה של 1520 ש"ח בגין מכירת ה-CALL, ושל 2040 ש"ח בגין מכירת ה-PUT. סך הפרמיה היא 3560 ש"ח. ה-spot נמצא ב-1115, כלומר בתזוזה של לא יותר מ-35.6 נקודות לכל כיוון של המדד, כותב האוכף מוגן מהפסד.
35.6 נקודות ביחס למיקומו הנוכחי של המדד נותן טווח תזוזה של 3.19%-/+. כלומר בטווח תזוזה של 3.19%-/+ של המדד כותב האוכף ב-spot עדיין יהיה מוגן.

מה כל זה אומר לנו?
ברמת העיקרון, ככל שהאוכף יקר יותר ביחס למדד, כלומר אחוז השינוי שבו מוגן כותב האוכף ב-spot גבוה יותר, זה עדיף לכותבי האוכפים, והדבר מרמז על פרמיה גבוהה שמוכנים לשלם קוני האופציות, ומאידך שדורשים כותבי האופציות. כמובן שיש להתחשב בזמן לפקיעה, כך למשל יומיים לפקיעה נשמח למכור אוכף שמגן עלינו ב-2%, מאידך חודש לפקיעה נשמח לקנות אוכף שיניב רווח לאחר תנודה של 1% במדד.
חריג חשוב לכלל זה - הכלל אינו תקף בתקופות שבהם אירועים חיצוניים ( גם חיוביים ) משפיעים על הבורסה - מלחמה, סאבפריים ושאר מרעין בישין.

שימוש נוסף באוכף במונחי spot הוא לקראת הפקיעה. נתונים היסטוריים על-סמך מדדי הפקיעה משנת 2000, מראים כי סטיית התקן לשינוי המדד בפקיעה (כלומר השינוי בין מדד הבסיס למדד הפתיחה) היא 1.23%. במידה והאוכף במונחי spot ערב הפקיעה הוא מעל מספר זה, כלומר גבוה מ-1.23% זה אינדיקציה לכך שכתיבת האוכף לקראת הפקיעה תניב עסקה שבה התוחלת תהא עם הסוחר. כלומר אין ודאות שהעסקה תניב רווח בפקיעה ספציפית, אולם התוחלת היא חיובית (הסטטיסטיקה היא כלי עזר משמעותי לסוחר). סוחר שאין לו יכולת לספוג הפסד משמעותי צריך להיזהר מכתיבת אוכף לקראת הפקיעה, שכן ההפסד יכול להיות כואב בטווח הקצר.


*אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.


הראל Trade - מסחר בבורסה בדרך שלך

http://www.harel-finance.co.il
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה