תפקידו של עמיל המכס
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

תפקידו של עמיל המכס 

מאת   03/04/2022 |  נצפה 244 פעמים

במאמר זה נעסוק בתפקידיו השונים של עמיל המכס. מה השירות שהוא מציע? איך נדע לבחור עמיל מכס טוב? וכיצד ניתן לדעת אם הוא מבצע את תפקידו? סקירה של תפקידיו השונים ודרכי הביצוע במאמר הבא.


עמיל מכס הוא סוכן או מתווך המייצג בעל עסק מול רשויות המכס ומלווה בתהליכי סחר בינלאומי. עמיל מכס, הוסמך בקורסים מיוחדים ובעל רשיון "סוכן מכס" שהוסמך לאחר מבחנים ותקופת התמחות על ידי רשות המסים בישראל, אגף המכס והמע"מ.

בתחנות מכס שנמצאות במסופים, ישנן עמדות וסניפים בהם נמצאים עמילי המכס.
סוכן המכס בתפקידו הוא אחראי על הניירת וטפסי התהליכים של יבוא ושל ייצוא סחורה, עליו להמציא את המסמכים הרלוונטים כפי המקובל על ידי השלטונות, הינו גובה תשלום על פעולתו יחד עם התשלום עבור מיסי המדינה ומסווג את הסחורות.  עמיל המכס בנוסף לתפקידו, עוסק לרוב גם בשילוח בינלאומי, הובלות יבשתיות, מחסני ערובה, הובלות ימיות וביטוחים ימיים. כמו כן, רוב חברות עמילות המכס עוסקות בלוגיסטיקה של שינוע הסחורות בין מדינות בעצמן, ויש כאלה שנמצאות בקשר עם גורמים ורשויות בחו"ל. 

בעל עסק שרוצה לבחור עמיל מכס שייצג אותו, מלבד האמינות והמקצועיות הנדרשת, יעדיף עמיל מכס מהיר בעבודתו לשחרור סחורה או ייצוא משלוחים, בביצוע פעילויות בירוקרטיות באופן יעיל. יתרה מזאת, עמיל מכס בעל ידע מקצועי רב הינו קריטריון הכרחי בבחינת קביעת גובה המס על ידי המדינה. בעתות של מחלוקות בין המכס לעמיל המכס ביחס לסיווג הסחורה שיובאה, ישנן קריטריונים שאינן בהכרח באים לידי ביטוי במציאות ולכן במידה ועמיל המכס לא בקיא בידע, המס עלול לעלות בהתאם. המחלוקות נולדות מהסיבה שמדינת ישראל ניסתה לייצור מערכת מיסוי משלה, בעוד לצידה ישנם הסכמים בינלאומיים רבים שנחתמו מול מדינות, כל מדינה בנפרד, והדבר משפיע על הסיווג. כמו כן, ממשלת ישראל לא יציבה ועקבית ביחס לקריטריונים ולמעשה לעיתים רחוקות מאוד המוצרים הולמים את הסיווג למוצרים שבמספרי המס. 

בנוסף, עמיל מכס בעל יכולת מיקוח, על מנת להשיג הנחות על תשלומי שילוח, זוכה לבעלי עסקים רבים שרוצים להעסיק אותו, למרות העובדה שברוב המקרים סכום ההנחה שהושג הוא למעשה הופך לרווח של העמיל. 

לסיכום, כדי לבחור עמיל מכס טוב כדאי לסקור את כלל שירותיו שהוא מציע, את הניסיון שלו בפתרון הבעיות השונות שיכולות לצוץ במהלך העבודה וכמובן המלצות טובות יעזרו לבצע בחירה נכונה שתטיב עם העסק שלנו לאורך זמן.

כותב תוכן מקצועי ושיווקי MC Cargo - פתרונות שילוח ולוגיסטיקה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה