התמודדות עם אכזבה.
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

התמודדות עם אכזבה. 

מאת   10/09/2021 |  נצפה 603 פעמים

אי אפשר להימנע ולמנוע מאנשים ומעשים מאכזבים. אנחנו בני אדם ודברים מתרחשים. למעשה מה שניתן לעשות, הוא להחליט כיצד תתמודד עם הדברים.

בכל גיל אכזבות עשויות להתרחש  – הורים שאכזבו, מורים שלא התייחסו כפי שציפית, חברים הפנו לך עורף, ללא כל סיבה. מאוחר יותר: אדם קרוב שסמכת עליו הפר את אמונך, פיטורין ממשרה שאהבת והשקעת בה, מערכת יחסים הדדית שאכזבה, האמנת במישהו שישמור עליך והוא לא וכו'. רק מי שלא מצפה לדבר, לא יתאכזב לעולם.

האם קל ופשוט לחיות ללא ציפיות או לנווט את עצמך כך שלא תחווה אכזבה כמעט אף פעם? לא פשוט עד לא אפשרי. בוודאי שהיית רוצה להצליח בדרך סלולה וללא מהמורות, למצוא את האדם שלא יאכזב, את "האחד הנכון", למצוא את קריירת חלומותיך וכו'.  לצערנו, לרוב זו לא התמונה. תמיד קיים פער בין הנחות וציפיות לבין המציאות, למעשה בין הפנטזיה למציאות. 

מה קורה בתוך פער זה? נכנסים לתוך הפער ההיסטוריה, ניסיון האישי, המורשת המשפחתית,  הפרשנויות, התגובות הרגשיות והמעשיות.  שבר עלול להיווצר כאשר הפער בתוכנו גדול. האדם עלול להרגיש נבגד ומרומה. הוא לא מצליח לסלוח לאחר ולעצמנו שהאמין.

אדם  המכוון לציפייה שחייו יעברו רק בטוב, ללא אכזבות, המניח שיכול להגיע למה שמצפה ובקלות - יתאכזב קשות כאשר הצפייה לא מתממשת וההנחה שלו נמוגה. האכזבה יכולה להיות קשה ואף לעורר תגובה דיכאונית ותחושת נבגדות.  לא כולם יכולים אחרי אכזבה גדולה, לנער אותה מעליהם ולהתחיל מחדש.

אבל האפשרות להישאר ולהיתקע  באכזבה, איננה טובה. חשבו, האירוע קרה, עבר. אין לך יותר יכולת השפעה עליו,  ולשנות אותו. אתה בהחלט יכול להרהר בנושא ולשחזר את הדברים הלוך ושוב,  שהיית צריך/יכול לעשות, אולי היית עושה אחרת אם הנסיבות היו שונות. מחשבות חזרתיות אלה הן מתכון לתקיעות באכזבה, העלולה להביא לשברון לב.  

 דברים העשויים להקל על האכזבה בעבר בהווה ואף בעתיד (מטבע החיים והדברים):

 

 

 

 

החיים ממשיכים לאתגר ולבחון אותנו, לגרום מידי פעם לאכזבה – גם אם ננסה בכל הכח להימנע מכך.  לכן, המשך לחדד את כישורייך, לתרגל את השלבים השונים ואם אתה מרגיש תקוע - לבנות תוכנית פעולה מעשית. זכור כי מדובר באכזבות קטנות וגדולות של החיים. כאר חווים תגובה קיצונית לנוכח אכזבה המתרחשת בתוך החיים, מומלץ לפנות לעזרה ותמיכה.

אהבתם? הצטרפו לדף ועקבו אחרי: https://www.facebook.com/havaosMSW

 

חוה אוסטרובסקי פסיכותרפיסטית עו"ס קלינית m.a. בעלת קליניקה פרטית במרכז הארץ. עובדת עם יחידים זוגות ומשפחות, הנחיית קבוצות, הדרכת הסטודנטים והדרכת עובדים סוציאליים. נסיון רב במסגרת שרותי בריאות הנפש הציבוריים.
פייסבוק: https://www.facebook.com/havaosMSW
אתר: טיפול פרטני (אישי), זוגי ומשפחתי | טיפול זוגי במרכז הארץ

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה