האמנם קיימות דעות השוללות קיום לאום יהודי וטוענות להמצאת אומה ישראלית יהודית?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האמנם קיימות דעות השוללות קיום לאום יהודי וטוענות להמצאת אומה ישראלית יהודית? 

מאת   28/08/2021 |  נצפה 97 פעמים

האמנם קיימות דעות השוללות קיום לאום יהודי וטוענות להמצאת אומה ישראלית יהודית?

 

אני שולל את הדעה כי העם היהודי הוא עם מומצא. למדתי את הנושא בלימודי המאסטר שלי בתולדות ישראל ויהדות בת זמנינו.

יוסי דהאן (2006) טוען כי את הספר מלאך,א. (2017) בכתב העת "השילוח" להגות ומדיניות העוסק בתסביך היהודי של חקר הלאומיות- נטען כי קיימת התכחשות למקורותיה העתיקים של היהדות וקיים קידום של דה-לגיטימציה ליהדות. האוניברסיטה הפתוחה הוציאה קובץ מאמרים הנושא את הכותרת "להמציא אומה".  בהקדמה לקובץ הסבירו העורכים, פרופ' יוסי דהאן ופרופ' הנרי וסרמן, כי הוא מורכב "ממאמרים העוסקים בהמצאת הלאומיות היהודית-ישראלית". לדבריהם, עד שלהי המאה התשע-עשרה היו היהודים עדה דתית, חסרת עבר פוליטי ואף חסרת שאיפות פוליטיות עתידיות. רק התסיסה הלאומית באירופה של המאה התשע-עשרה, היא שעוררה את היהודים להפסיק להתייחס ליהדותם כאל דת בלבד ולהמציא את ,האומה הישראלית, כלאום הראוי וזכאי למימוש פוליטי-מדיני............. וכי סיבה נוספת לעיסוק האינטנסיבי של התנועה הלאומית היהודית-ציונית, ושל מדינת ישראל בפרט, בהמצאתם של סממני לאומיות חדשות לבקרים ועד לעייפה- היא האופי הבעייתי מבחינה מוסרית של הדרישה המרכזית שלהן לארץ מולדת (טריטוריאלית), בשעה שזו מאוכלסת זה מכבר על ידי בני עם אחר שיושב ישיבת קבע מזה כשבעים דורות על אותה אדמה גם היא מיתוס מוזר........ "

בהתייחס לדיון בסוגיה האם הלאומיות/הציונות היהודית הינה המצאת אומה-הגעתי למסקנות הבאות אשר אינן משאירות פתח להגדרה מעומעמת או ספיקות, באשר לשלילת הדעה כי העם היהודי הוא עם מומצא:

 

לסיכום, הגעתי למסקנה כי בוצע ניתוח כושל של הפוסט-ציונות לגבי הלאומיות היהודית כקולוניאליזם מנשל ומנצל. הרי בניגוד למשל לאירופים, שהיגרו לארצות עשירות במשאבי טבע ועניות בכוח אדם שינצלם, המהגרים היהודים באו לארץ שהייתה ענייה אפילו מכדי לתמוך באוכלוסייתה המקומית. אם היה מישהו מן היהודים תר כאן אחר קולוניאליזם מנשל ומנצל - הרי שלפי אותו היגיון מעוות הם היו מצליחים מן הסתם למצוא מקום שיניב רווח. ההצעה של האסכולה הפוסט-ציונית היא בנושא התנהלות קולוניאליסטית של היהודים, שמנתק את הציונות ואת המפעל הארץ-ישראלי שלה מסיבותיהם. מבחינה זו גישתם "שוכחת את אירופה", היות והיא משכיחה את התהליכים הכלכליים, החברתיים והתרבותיים שהתחוללו בקרב יהודי אירופה והניעו אותם להגר אל ארץ-ישראל במשך עשרות שנים במאה העשרים, להתיישב בה ולהשקיע בה הון. הפוסט-ציונות בודקת טקסטים היסטוריים, ומשייכת קטעים מינוריים שחושפים מנטליות קולוניאליסטית בכמה התבטאויות.

נראה כי הפוסט-ציוניים משתמשים בשיפוט טהרני שנמנע מהתמודדות עם העובדות האמתיות. הם קופצים לשורה תחתונה מבלי לחקור לעומק את הציונות בהקשריה ההיסטוריים והמתודולוגיים, ללא שיפוט מוסרי.

יעקב רוב


 


חוקר


 


Scientist

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה