170 פוגרומים נגד היהודים ברוסיה בסוף ה-119 שגרמו להקמת מולדת לעם היהודי בא"י
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

170 פוגרומים נגד היהודים ברוסיה בסוף ה-119 שגרמו להקמת מולדת לעם היהודי בא"י 

מאת   25/08/2021 |  נצפה 210 פעמים

170 פוגרומים  נגד היהודים ברוסיה בסוף ה-119 שגרמו להקמת מולדת לעם היהודי בא"י

הפוגרומים  נגד היהודים ברוסיה והמדיניות הצארית של 1881 תרמו במיוחד לתסיסה בקרב הנוער היהודי המשכיל. נוער זה החל להאמין במהפכה כפתרון למצוקות רוסיה, ובכלל זה פתרון מצוקות היהודים ברוסיה. פעילים יהודים סוציאליסטים אלה פעלו במהלך שנות השמונים והתשעים של המאה התשע עשרה  בתחום המושב, בהפצת השכלה והעלאת המודעות למאבק הכלכלי-חברתי. כתוצאה מכך, בשנת 1897 נוסדה המפלגה היהודית - ה"בונד": התארגנות יהודית חילונית מובהקת. בין השנים1901-1905 התגבשה ב"בונד" תכנית של אוטונומיה לאומית תרבותית ליהודי רוסיה, במסגרת של מדינה רב לאומית אתנו- תרבותית. החל לפעול גם ארגון של הגנה עצמית כתגובה יהודית חדשה לפוגרום, ונגד השלטון הרודני, האוטוקרטי, המזלזל בחיי אדם ופסיבי לנוכח אירועים אנטי יהודיים. כאשר התרחש הפוגרום הבא, בעיר גומל בביילורוסיה בספטמבר 1903, כבר פעלה הגנה יהודית חמושה. אורגנו שביתות דרמטיות של פועלים יהודים, עם הפגנות ונאומים בערים גדולות כמו מינסק, וילנה או לודז'. היו ל"בונד" הצלחות והישגים מרשימים. מתוך כחמישים אלף פועלים מאורגנים בהתארגנויות של פועלים יהודים ולא יהודים בשנת 1903 ברוסיה כולה-שלושים אלף היו יהודים, רובם ככולם קשורים ל"בונד". ה"בונד" היה מאוד חשוב בקרב המפלגות הסוציאליסטיות.

הפתרון של ה"לאומיות היהודית" לא היה מוכר עד אז. האגודות להגירה יהודית רכשו קרקעות בארץ ישראל ושלחו שליחים לאתר נקודות התיישבות שהחלה בשנת 1881. הצורך בהפנמת הלאומיות  של העם היהודי הודגש על ידי מספר מובילי דעה יהודים כמו לילינבלום מראשי תנועת חובבי ציון ברוסיה, שהיה נגד הגישה המסורתית. אירועי שנת 1881 נגד היהודים הביאו אותו למסקנה שהיהודים  הם כנטע זר. לדעתו, ההתבוללות והגירה לא יפתרו את הבעיה. הפתרון הנו בית לאומי ליהודים בא"י. גם פינסקר מראשי תנועת חיבת ציון ואבות הציונות והטריטוריאליזם, בספרו בגרמנית "אוטואמנציפציה" הגיעה למסקנה דומה כי בית לאומי יכול להיות בארץ ישראל או מקום אחר. "אחד העם" הציע פתרון לסוגיה זאת באמצעות יצירה של תרבות יהודית בעברית, במרכז רוחני יהודי בארץ ישראל. פינסקר וליליינבלום הנהיגו את "חובבי ציון", שהתגבשה לאחר הפוגרומים של  1881 ביהודים, ברוסיה ובעולם היהודי. הרצל תמך בציונות ששואפת להקים בית מולדת לעם היהודי בא"י, באמצעות יישובם ואיגודם והכרה של העולם בזכותם של היהודים למדינה משלהם. הועלה רעיון תכנית אוגנדה. זאב ז'בוטינסקי ויצחק גרינבוים היו מהאישים הציוניים המרכזים שתבעו את ה"לאומיות" של העם היהודי בתנועה הציונית. הצלחה נחלה השתדלנות שהיוותה נשק חדש בפוליטיקה היהודית, במטרה לעורר את דעת הקהל הבינלאומית לטובת קרבנות הפרעות.

ההגירה היהודית ממזרח אירופה היא "המהפכה השקטה". מתוך 60 מיליון המהגרים מאירופה בשנים 1840-1946, היו 4 מיליון יהודים. (6% מכלל המהגרים, לעומת העובדה  שהיוו רק אחוז וחצי מהאוכלוסייה). להגירה היהודית היה אופי משפחתי. היהודים הגברים שהיגרו הביאו את משפחותיהם לארה"ב או ליעד ההגירה. לארץ ישראל היגרו רק עשרות אלפי יהודים. רוב המהגרים לארצות המערב הציפו את רובעי העוני של מרכזי המסחר והתעשייה כמו בפילדלפיה לונדון וניו יורק. ההגירה הייתה בכמות אדירה ובלתי צפויה של יהודים חסרי השכלה אירופית ועניים. שפת היידיש הנלעגת ליבו את היחס האנטי יהודי בגרמניה, בצרפת, אנגליה וארה"ב, שעבדו במלאכות קשות ורובם דבר יידיש. הייתה עזרה יהודית בינלאומית ליהודים נפגעי הפרעות כמו ע"י ארגון כי"ח (כל ישראל חברים). ההגירה נחשפה לאתגרי העיור ולמצוקות הכלכליות של העולם הקפיטליסטי. התנועה הלאומית וההגירה ההמונית כתופעות היסטוריות בעקבות מאורעות 1881-2 יצרו את שני המרכזים היהודיים הגדולים ביותר בארה"ב ובישראל.

הסיבות שגרמו ליהודים למחשבה לממש אפשרויות חדשות באשר לעתידם הינם:

 

 

 

 

 

 

יעקב רוב


 


חוקר


 


Scientist

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה