האם טיפול זוגי יכול לעזור? מיתוסים ואמתויות בנושא
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האם טיפול זוגי יכול לעזור? מיתוסים ואמתויות בנושא  

מאת   03/07/2020 |  נצפה 1157 פעמים

רבים מגיעים לטיפול זוגי, בעיקר בשל מה שהם מגדירים כקושי בתקשורת. כאשר הכוונה למעשה  בעיקר חוסר הקשבה, חוסר כבוד והעדר יכולת להבין את הסיטואציה בזמן כעס. ישנן שיטות שונות ללמוד תקשורת והקשבה, עשויות לעזור. מאידך, כאשר המריבות עוצמתיות ורגשיות, קשה מאוד להשתמש בטכניקות שנרכשו. הדברים מתפרצים ולא תמיד באופן מתורבת.  נדירים המקרים שבהם טיפול זוגי עסק רק בשיפור התקשורת הזוגית. לרוב הטיפול התרחב  טיפול זוגי יכול להועיל כאשר צפים דפוסים רגשיים, אישיים וזוגיים לא בריאים, אשר מטבע הדברים באים לילדי ביטוי בתקשורת.

זוגות מגיעים לטיפול בשלבים שונים של החיים ומסיבות שונות:  בשלבים הראשונים של נישואין או מגורים משותפים, עולות סוגיות הנוגעות לתלות, עצמאות, ערכים דפוסים וגבולות. בשלבים אלה עלולים להתעורר פחדי נטישה, חווית דחייה, זכרונות קודמים כואבים ואף טראומטיים.

השלב הבא, שלב הרחבת המשפחה וגידול ילדים, עולים תכנים חדשים ועלולים להביא עימם  מתחים בכל הנוגע להורות טובה, נושאים כלכליים,  סדר עדיפויות בזוגיות ואינטימיות זוגית.

השנים הבאות רצופות מעברים ושינוים כמו:  ה"קן". יציאה לגמלאות של אחד מבני הזוג או שניהם, הציפיות כל אחד משלב זה כאשר אין יותר עבודה ללכת אליה, כיצד ממלאים את הזמן? סביבה חברתית-תעסוקתית אשר נתנה מענה חברתי ועכשיו פחות. בתקופתנו פורשים ועדיין ישנם הורים זקנים הזקוקים לסיוע, לצד ילדים שאף הם זקוקים לסיוע – כיצד מחלקים משאבים בין הדרישות השונות? כאשר מתפנה זמן, עולים הבדלי טמפרמנט של כל אחד מבני הזוג במלוא העוצמה. זאת בנוסף,  לסוגיית הבדידות בתוך הזוגיות אצל אחד מבני הזוג או שניהם.

טיפול זוגי עשוי לסייע במרבית המקרים. חשוב שיוצר אמון ותחושה שאתה מובן בתוך הטיפול. במידה ואינך/אינכם מרגישים כך, חפשו מטפל שתרגישו נח ונכון לכם.

 פעמים רבות מה שמפריע לתהליך הטיפול, אלה מיתוסים שיש בנושא טיפול זוגי וטיפול בכלל:

האמת: בקונפליקטים מהותיים, ערכיים ועקרוניים, רצוי לפנות לפני שחלה הדרדרות ביחסים, לא להגיע בשיא. לא כדאי לחכות להידרדרות ולהגיע לטיפול בשיא המשבר, כאשר הכל מועצם, נוצר מרחק, כאב, כעס וטינה.

האמת  פניה לטיפול איננה הוכחה שמערכת היחסים מקולקלת. אלא מוכיחה שהמערכת הזוגית חשובה וישנו רצון לעבוד על נושאים המפריעים. נכון שבטיפול נוגעים בנושאים שקל לטאטא אותם מתחת לשטיח, אבל הם יצופו בשלב כלשהו בחיים. בטיפול נוגעים בנושאים אלה בסביבה מוגנת המאפשרת עיבוד הדברים.

האמת: בתוך שגרה ואילוצי חיים, כל אחד מהצדדים רואה רק את נקודת המבט שלו. טיפול מאפשר לראות אפשרויות ונקודות מבט נוספות, לקבל קנה מידה, לקבל כלים מעשיים ולבחון את הדברים במקום  המאפשר זאת.

האמת: האם מריבות, כעסים, תסכול וכאב,  טובים יותר מפניה לטיפול? לרוב, טיפול עוצר התנהגות אוטומטית אליה מורגלים. בתחילה הדברים נראים משונים מעט, לא טבעיים. אבל עם הזמן התקשורת הופכת לטבעית ומאפשרת.

האמת: זוגיות היא ריקוד בשניים. כאשר יחסים מתערערים או ישנו משבר נקודתי בזוגיות, מטבע הדברים הקושי נובע משני בני הזוג. כדי לשנות ולשפר יש צורך בשיתוף פעולה של שניים. לעיתים אחד הצדדים לכאורה "אשם" יותר. כאשר אנו מרוכזים באשמה של אחד יותר מהשני, הקושי לא יפתר. כדי לעבוד על זוגיות, יש צורך בשיתוף פעולה.

אמת:  לא פשוט לחשוף את החיים בפני אדם שלישי, החשש שהמטפל ישפוט ויהיה מוטה לטובת אחד הצדדים איננה מאפשרת לתת אמון בטיפול. איש מקצוע מיומן ידע להתייחס באופן מקצועי מבלי לשפוט אלא ישמור על מקצועיות וניטרליות בטיפול. יש לזכור שגם למטפל יש דעות, אמונות וערכים – אבל תפקידו לסייע ולא להביע את דעותיו האישיות.  

חוה אוסטרובסקי פסיכותרפיסטית עו"ס קלינית m.a. בעלת קליניקה פרטית במרכז הארץ. עובדת עם יחידים זוגות ומשפחות, הנחיית קבוצות, הדרכת הסטודנטים והדרכת עובדים סוציאליים. נסיון רב במסגרת שרותי בריאות הנפש הציבוריים.
פייסבוק: https://www.facebook.com/havaosMSW
אתר: טיפול פרטני (אישי), זוגי ומשפחתי | טיפול זוגי במרכז הארץ

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה