האם לבניין שלך מגיע תמא 38?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

האם לבניין שלך מגיע תמא 38? 

מאת   06/10/2019 |  נצפה 331 פעמים

תמ"א 38 היה חלק מחוק התכנון והבנייה-1965, כאשר בשנת 2005 הוא הפך לחוק ונכללו בו שינויים. תוכנית זו נועדה לחזק מבנים בפני רעידות אדמה, והיום בונים לפיה, מה שבעבר לא היה קיים. משום כך ישנם היום בניינים  שהיסודות שלהם רעועים והם לא יעמדו חלילה בפני רעידת אדמה, אם זו תתרחש, או שלדיירי הבניין יש מניע לעבור תהליך כזה, אשר יעניק לבניין להם מראה חדש, התקנת מעלית, גינה חדשה שדרוג חדר המדרגות ועוד.

זוהי תוכנית שהוכנה ע"י המועצה הארצית לתכנון ולבנייה ובראשה עמד האדריכל יונה פיטלסון. היא נכנסה לתוקף בשנת 1975. להערכת גורמים מומחים בתחום הבנייה, רוב המבנים נבנו בארץ עד שנת 1980 לא יכולים לעמוד ברעידת אדמה, אם זו חלילה תתרחש.

למה בעיקר הדיירים מרוויחים מתמ"א 38?

המרוויחים הגדולים של בניין שעובר תמ"א 38, הם דייריו. תמורת חיזוק הבניין שלהם בתקן גבוה של עמידה בפני רעידות אדמה, תוך הענקת זכויות בנייה מוגדלות ליזם, קיצור התהליכים הבירוקרטיים וקבלת היתר הבנייה, משודרג הבניין שיכיל כעת קומה או שתיים על הגג, אבל בתמורה יעבור שיפור ושדרוג שעלותו גבוהה מאוד, בעוד שהדיירים לא משלמים מאום, ואילו היזם הוא זה שדואג לכל האינטרסים שלהם והרבה פעמים הוא גם בעל חברת נדל"ן המתמצאת בניהול פרויקטים של תמ"א 38.

התקן הישראלי של בניינים העומדים בפני רעידת אדמה ואשר הוקמו אחרי ינואר 1980 הנו תקן ישראלי 413.

לפיכך אי אפשר לבצע תמ"א על מבנים הפטורים מתקן זה, או מבנים עד שתי קומות בשטח עד 400 מ"ר ריקים כמו למשל מחסנים, אולמות ועוד. היא גם לא תקפה לגבי מבנים המיועדים להריסה, אך היא כן חלה על מבנים שנעשה בהם שימוש וכאמור מבני מגורים.

תמ"א חוסכת את כל הבירוקרטיה

אם הייתם מחליטים להרחיב את שטח הבניין שלכם, או לשדרג אותו ואף להקים בו מעלית, הייתם נכנסים לתהליך ארוך של בירוקרטיה. לעתים גם אחר כך, לא הייתם מקבלים אישור. כדיירים לבצע שינויים בבניין שלכם.

אבל כאשר מדובר על חברת יזמות נדל"ן הבקיאה בתוכנית תמ"א 38 היא יודעת בדיוק כיצד לנהל כל פרויקט מול הוועדה המקומית לתכנון ובנייה ואם יש צורך גם ועדות מחוזיות וארציות.

היא מכירה את כל החוקים והנהלים הדרושים, מסוגלת לארגן את כל המסמכים, הניירת והאישורים הדרושים. בודקת את תוכניות המתאר בכל אזור ומניעה תהליכים הרבה יותר מהר מאשר דיירים שאין להם קשר לתחום הזה.

הרבה פעמים נדחו יוזמות של דיירי בניינים על שינויים שהם ביקשו לבצע מטעמם של פגיעה בחזותה עיר או ברווחת השכנים. 

מה כוללת תמ"א 38?

נטע אלתרמן | בלוגרית וכותבת תוכן

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה