טיפול בהפרעת קשב וריכוז
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

טיפול בהפרעת קשב וריכוז 

מאת   21/08/2019 |  נצפה 525 פעמים

הפרעת קשב וריכוז הינה אחת התופעות הרווחות בקרב ילדים בישראל היום. אם אתם הורים המעורים בחיי ילדיהם ויש לכם ילדים בגיל בית הספר היסודי ואף התיכון, אתם לבטח מכירים חברים של הילדים שלכם ועוד ילדים בשכבה שלהם הסובלים מהתופעה. למרבית הפלא, בשנים עברו לא הייתה תופעה זו נפוצה באחוזים גבוהים כל כך, לכן נשאלת השאלה הכיצד לפתע המוני ילדים בישראל ובעולם כולו סובלים מהפרעת קשב וריכוז?

מהי הפרעת קשב וריכוז?

חשוב להדגיש כי טיפול בהפרעת קשב וריכוז הוא לא ריפוי ממחלה. הפרעה אינה מחלה, הפרעה הינה ביטוי התנהגותי המפריע לתפקודו היומיומי של אדם. הפרעת קשב וריכוז נקראת בשפה מקצועית ADD והיא מאובחנת כאשר הילד מתנהג בצורה המפריעה לו בחייו העכשוויים. להפרעת קשב וריכוז יכולות להיות סיבות שונות וגם פתרונות רבים. על מנת לאבחן הפרעה זו נדרשים שישה או יותר מתשעה סימפטומים והם:


  • הילד לא מתרכז בפרטים, טועה עקב חוסר איכפתיות ועבודותיו אינן מדויקות.
  • הילד אינו מצליח להקשיב עד הסוף בקבלת משימות, מתקשה להתרכז לאורך זמן בשיעור. בשיחות, ובהרצאות ומתקשה לכתוב ולקרוא לאורך זמן.
  • נראה כי אינו מקשיב וכי מחשבותיו של הילד נודדות למקומות אחרים לעתים כשפונים אליו.
  • כאשר הילד מתחיל משימה דעתו מוסחת למקומות אחרים והוא מתקשה להתמודד עם המשימה.
  • הילד מתקשה בארגון משימות ופעולות וניהולן הרציף, ומנהל  את זמנו בצורה לקייה
  • הילד אינו מתעניין בביצוע משימות כמו שיעורי בית, עבודות בית. במבוגרים , הם דוחים מילוי טפסים ודוחות או כל כמות ניירת גדולה.
  • נוטה לאבד חפצים הדרושים לביצוע משימות כגון, עפרונות, עטים, מחקים, קלמרים ומחדדים.
  • הילד מתקשה בריכוז כאשר ישנם גירויים חיצוניים בסביבתו
  • הילד מתקשה בזכירות דברים החשובים לפעילותו היומיומית. במבוגרים לעתים שוכחים להחזיר שיחות טלפון.וכן שוכחים מועדי פגישות שנקבעו.

 במידה והתסמינים הללו בלתי ניתנים להתמודדות ומפריעים לילד בחיי היומיום, ובהצלחה בבית הספר, הוא יזדקק להכוונה ועזרה. אך כדאי וחשוב לדעת עובדות חינוכיות אלו לפני שרצים לטיפול תרופתי.

ילד הרואה ומגדיר עצמו  כמופרע ובעייתי יתנהג בצורה מופרעת ובעייתית. לעומתו ילד שרואה עצמו כחברותי, יתנהג בצורה חברותית. ילדים לומדים להגדיר את עצמם במהלך השנים הראשונות לחייהם ואת הגדרתם העצמית מפתחים במהלך ההתבגרות. ההגדרה העצמית שלהם יוצרת את התנהגותם ומשפיעה על התוצאות שיקבלו.

כאשר בוחנים היטב ולעומק את ההגדרות לתופעת הפרעת קשב וריכוז ניתן להסכים כי הן מתייחסות להתנהגות אופיינית לילדים מאחר וילדים הם אנרגטיים,הם תזזיתיים, הם סקרנים, הם מאתגרים את עצמם כחלק מהתפתחותם התקינה, כי כך הם לומדים את החיים. ילדים אינם אמורים לשבת דוממים בחיבוק ידיים עד לקבלת הוראות פעולה. זהו תפקידם של ההורים והסגל החינוכי המקיפים את הילד לעצב את התנהגותו ולהכינו לחיים הבוגרים ולגרום לו לראות את עצמו בצורה כזו המאפשרת לו לשלוט בהתנהגותו ובתגובותיו.

מהו טיפול בהפרעת קשב וריכוז?

במרבית המקרים טיפול בהפרעת קשב וריכוז מסתכם בדרך כלל במרשם של כדורי ריטלין עבור הילד. עם זאת במצב של הפרעת קשב וריכוז, טיפול טבעי גם הוא עשוי לעזור ולשקם באופן מפתיע את הילד ולהעלים ההפרעה.

הפרעת קשב וריכוז טיפול טבעי

לילדים עם הפרעת קשב וריכוז, טיפול טבעי, כגון טיפול הומאופטי, מוכיח עצמו כיעיל ביותר לעתים. בנוסף לכך כדאי לשקול בניית מערך חינוכי טיפולי מותאם, הכולל שילוב כוחות של הצוות החינוכי בבית הספר וההורים בבית. 

ישנו פתרון מעולה וטבעי והוא נקרא שמן cbd, לפרטים נוספים לחצו כאן

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה