מטפלות לקשישים: דברים שכדאי לדעת
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מטפלות לקשישים: דברים שכדאי לדעת 

מאת   16/06/2019 |  נצפה 1146 פעמים

מטפלות לקשישים – אי של יציבות בתקופה של שינויים

ההגעה לגיל הזקנה אינה פשוטה עבור רוב האנשים. תקופה זו טומנת בחובה התמודדות עם אובדן או שינוי של תפקידים חברתיים והסתגלות למצב החדש. העבודה אינה תופסת עוד נפח משמעותי מהחיים, וגם ההורות משנה את פניה והקשר עם הילדים, שלרוב אינם מתגוררים כבר בבית הוריהם ובעלי משפחה משלהם, משתנה. רבים סובלים מהסטיגמות השליליות הרווחות בחברה באשר לקשישים, סבל שמתעצם אף יותר במקרים בהם אלו כלל אינן נכונות. בנוסף לשינויים אלו, היבט נוסף שמשפיע על אורח החיים ומצריך התמודדות הוא אובדן של יכולות פיזיות. גיל הזקנה מביא עמו שינויים בגוף ולפתע, פעולות יום יומיות שבעבר בוצעו מבלי משים, הופכות מורכבות ודורשות זמן ומאמץ רבים יותר, ולעתים אף סיוע מידי גורם חיצוני.

מה תפקידן של מטפלות לקשישים?

קשישים רבים נזקקים לעזרתן של מטפלות לקשישים שיגיעו לביתם ויסייעו בביצוע מטלות שונות. בהיבט הפרקטי, תפקידן של מטפלות אלו מתמקד בשלושה תחומים מרכזיים: טיפול אישי, סיוע במשק הבית והשגחה, ומותאם לצרכים האישיים של הקשיש. מטפלות סיעודיות מסייעות בביצוע פעולות יום יומיות שהקשיש מתקשה לבצע לבדו, כדוגמת אכילה, הלבשה, שמירה על הגיינה אישית וניידות, בתוך הבית ומחוצה לו. במשק הבית, יכולות המטפלות לסייע בבישול, במשימות ניקיון בסיסיות, בעריכת קניות ועוד. המטפלות הסיעודיות אמונות גם על השגחה על הקשיש בכל עת שיש בכך צורך.

אולם לא בכך מסתכם תפקידן של המטפלות. כאלו שחשופות יותר מכולם לאובדן העצמאות של הקשיש, ביכולתן גם להקל על ההתמודדות. לסיוע שלהן במטלות הבית או בשמירה על ההגיינה משמעות שאינה פרקטית בלבד, אלא אף רגשית. המטפלות יכולות לסייע לקשיש להשלים עם האובדן ועם המעבר מהיותו אדם מבוגר ועצמאי להיותו אדם קשיש שצריך סיוע, ולהבין שאין כל רע בבקשת עזרה.

כך תבחרו את המטפלת המתאימה

עבודתן של מטפלות לקשישים דורשת שילוב בין תכונות רבות. יש לקחת בחשבון שמדובר בעבודה לא פשוטה, שיש לה השפעה רבה חייו על האדם הקשיש. מטפלת שוהה שעות רבות עם הקשיש, לעתים קרובות הם לבדם, והיא הופכת לחלק לא מבוטל מסדר היום שלו. על כן, חשוב שמטפלת סיעודית תהיה אמפתית ותשרה אווירה נעימה וחיובית על הקשיש. כמו כן, עליה להיות מסורה לעבודתה כאשר לנגד עיניה עומדת טובת הקשיש, ולהיות בעלת כושר התמדה, על מנת שתוכל להישאר בעבודתה גם כאשר היא לעתים קשה ומורכבת, ולסייע ביצירת יציבות בחייו של הקשיש.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה