פחד ממחויבות האם אפשר לשנות?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

פחד ממחויבות האם אפשר לשנות?  

מאת   16/05/2019 |  נצפה 1440 פעמים

פחד ממחויבות הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר. מדובר בפחד להתחיל, להיות או להישאר במערכת יחסים מחייבת. כתוצאה מכך, קיים קושי בהחזקת מערכת יחסים משמעותית לאורך זמן. תנודתיות ואמביוולנטיות מתרחשת ככל שהרגשות מתעצמים והקשר הופך רציני.  אנשים הסובלים מפחד ממחוייבות חווים למעשה חרדה ופחד אשר מעכבים את יכולתם לקבל ולהעניק אהבה ולהתחייב לקשר.

יש המון קשרים מחייבים שאינן בהכרח נישואין. לדוגמה: התחייבות לקשר מונוגמי, מגורים משותפים, הבאת ילד לעולם היא מחוייבות נוספת שמטבע הדברים גדולה יותר מכל החלטה אחרת.

ברור לרובנו שקשר משמעותי מתפתח ומתקיים כאשר שני הצדדים מחויבים לקשר. מדוע, אם כן ישנם אנשים, למרות שהם אוהבים ומאוהבים בבן הזוג שלהם, יחווה חרדה בכל פעם שישמעו את צלילה של המילה "מחוייבות"? :

התמודדות עם הפחד ממחויבות, צעדים להחזרת השליטה על החיים שלך:

קבלת העובדה שפחד ממחוייבות הינו קושי וחרדה שאינו בא לפתרון  מעצמו ובוודאי לא במהירות הבזק. במידה והינך מזהה עצמך כמי שפוחד ממחוייבות, חשוב לפנות לאיש מקצוע כדי לברר את מקורות הפחד והדרכים לשינוי. לא פשוט, לפנות לטיפול, לדבוק באופן עקבי במהלך, בעיקר כאשר הדרך הולכת ונעשית קשה יותר. הצעד הראשון בשינוי הוא פניה לטיפול ומחויבות לקשר הטיפולי.

קח את הזמן.  פחד ממחוייבות עשוי להיות קשה יותר מכפי שהוא נראה על פני השטח. חשוב לקחת זמן, לבדוק, לקבל פרספקטיבה לגלות שפחד ממחוייבות היא בעיה ניתנת לפתרון.

הבנת הפחד ממחוייבות היא המפתח להתגבר על פחד זה.עד אשר לא מבינים מה הוא הפחד ממחוייבות לא ניתן לתקן אותו. אחרי ההבנה אפשר להתחיל לעבוד על התיקון.לאנשי מקצוע  מידע רב בסוגיה זו. אל תחששו לבקש עזרה ולהשתמש בה. כך תוכל להחזיר את השליטה על חייך מבלי לאפשר לפחד לנהל אותך ואת מערכות היחסים שלך.

לצאת עם מישהו שפוחד ממחויבות יכול להיות משימה קשה ופוגעת. אם אינך יכול להתמודד עם מישהו הסובל מפחד ממחויבות,  אין סיבה להישאר בקשר מתוך סבל.

חוה אוסטרובסקי פסיכותרפיסטית עו"ס קלינית m.a. בעלת קליניקה פרטית במרכז הארץ. עובדת עם יחידים זוגות ומשפחות, הנחיית קבוצות, הדרכת הסטודנטים והדרכת עובדים סוציאליים. נסיון רב במסגרת שרותי בריאות הנפש הציבוריים.

פייסבוק: https://www.facebook.com/havaosMSW

אתר: טיפול פרטני (אישי), זוגי ומשפחתי | טיפול זוגי במרכז הארץ

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה