הביאנלה לאמנות בוונציה 2019
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

הביאנלה לאמנות בוונציה 2019 

מאת   02/05/2019 |  נצפה 662 פעמים

 

הביאנלה  ה?58 לאמנות תיפתח השנה ב?11 במאי ותימשך עד 24 בנובמבר 2019. הסיורים הראשונים יתקיימו החל מ?15 במאי. אני אגיע השנה ממש לפתיחה, למשך 3 ימים, אתרשם מהתצוגות , ואהיה חשוף לכל ההסברים כעיתונאי המסקר את התערוכה. זוהי  פעם שנייה שאני מבקר בתערוכה כעיתונאי. הפעם הקודמת הייתה בשנת 2011. גם על הביקור ההוא כתבתי כתבות לעיתונים שונים, לאתרים שלי  ולאתר "מאמרים". הביתנים שהתרשמתי מהם במיוחד בשנת 2011 היו הביתן הישראלי, הביתן האמריקאי, הביתן השוויצרי והביתן האנגלי.  היום זו כתבה מקדימה הנותנת רקע על תערוכת 2019  גם לשני זוגות החברים הבאים איתי לונציה. מיד כשאחזור אכתוב על רשמי הטריים.

אוצר הביאנלה הנבחר לשנה זו הוא ראלף רוגוף, מנהלה של גלריה הייוורד בלונדון – מוסד תרבות ציבורי רדיקלי וחדשני. רוגוף העניק לביאנלה את הכותרת האירונית ?שתחיו בזמנים מעניינים? והסביר את בחירתו: ?בעידן דיגיטלי, שבו פייק ניוז ו?עובדות אלטרנטיביות? מזהמים את השיח הפוליטי וזורעים חוסר אמון,  הביטוי, מתייחס לעידן שבו אמת מזויפת ועובדות אלטרנטיביות הן בעלות כוח השפעה כביר על מערכות החוק והשלטון, כפי שקורה בתקופה שבה אנו חיים כעת .כותרת הביאנלה מתייחסת לעולם שבו רטוריקה פיקטיבית בוראת מציאות.  התערוכה מדגישה את הגישה שלפיה לאמנות יש תפקיד חברתי ויצירות אמנות נועדו הן לספק הנאה תרבותית ואסתטית והן לקדם חשיבה ביקורתית?.

 

כבכל שנה תכלול הביאנלה תערוכה מרכזית בינלאומית ותערוכות של אמנים המייצגים עשרות מדינות בעולם. את ישראל תייצג השנה איה בן רון בליווי האוצר אבי לובין, שבכוונתה להפוך את הביתן הישראלי למעין בית חולים שדה לטיפול ברעות חולות – נושא ההולם גם את התמה המובילה של הביאנלה.

בתקופת הביאנלה, לאורך חצי שנה, העיר כולה הופכת למוזיאון פתוח ורחב ידיים. אמנות עכשווית נכנסת לארמונות, לכנסיות ולמחסני מכס שהפכו למוזיאונים.

 

הביאנלה לאמנות בוונציה, תערוכת האמנות הבינלאומית הוותיקה ביותר בעולם (נוסדה בשנת היא האירוע החשוב, המקיף והמרגש ביותר בעולם האמנות. זו הזדמנות מיוחדת במינה להיחשף לעשייה האמנותית והאוצרותית המתרחשת היום בעולם, ולהתעדכן בהלכי רוח חברתיים ופוליטיים שהיא נושאת עמה. בביאנלה גם ניתנת במה לטכנולוגיות עדכניות להיבטים כלכליים שהאמנות העכשווית והפקתה כרוכים בהם.  האתרים המרכזיים של התערוכה הם הביתנים הלאומיים הממוקמים בג'ארדיני והתערוכות בארסנלה. אתרים אלה נאצרים בכל שנתיים על ידי צוות אוצרותי בראשות אוצר או אוצרת ראשיים שנבחרו להוביל את הביאנלה. תערוכות אלה משקפות את ההתפתחויות בסצינת האמנות העכשווית הבינלאומית ובמקביל גם מחוללות אותן. לצד התערוכות הללו מתקיימות ברחבי העיר תערוכות נלוות רבות במוזיאונים, בארמונות, בכנסיות ובאתרי תצוגה נוספים.

 

    הביאנלה - מתחם הג'ארדיני

גני הביאנלה ,ה"ג'ארדיני" ( The Giardini). במתחם זה ניצבים הביתנים של המדינות המשתתפות בביאנלה, במבנה המרכזי  מתקיימת תערוכת אמנות באצירת אוצר הביאנלה.

 

     הביאנלה - מתחם הארסנלה

המתחם השני הגדול של הביאנלה  16 - ה"ארסנלה". המתחם שימש בעבר כמספנה שהייתה במאה ה הגדולה בעולם ואפשרה את בנייתה של אנייה שלמה ביממה. הארסנלה מארח מדי שנתיים את תערוכת הנושא המרכזית של הביאנלה שהיא תערוכה רבת משתתפים. רבים מאמנים והאמניות יוצרים במתחם זה עבודות שהן מותאמות לחלל

 

  חללי תצוגה נוספים לביאנלה

חללי תצוגה אלטרנטיביים משמשים את הביאנלה. ארמונות עתיקים, חללים תעשייתיים לשעבר ומבנים שונים שמושכרים בתקופת הביאנלה למדינות ולגופים שונים המעוניינים להשתתף באירוע.

ישראל הרצל הרצל 73, כ"ס   טלפון: 050-9258355  ----------------herzli99@gmail.com------------------------------- 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה