אנטי מחיקון בטלוויזיה הישראלית
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

אנטי מחיקון בטלוויזיה הישראלית 

מאת   15/04/2019 |  נצפה 1207 פעמים

האנטי מחיקון היה התקן מיוחד שהוטען במכשירי טלוויזיה צבעוניים בישראל בסוף שנות השבעים.

מטרתו הייתה לשחזר את אותיות הצבע שהסירו אנשי רשות השידור מהטלוויזיה הישראלית וכך נוצר מצב שגם לאנשים שהייתה להם טלוויזיה צבעונית יכלו לצפות רק בתוכניות בשחור לבן.

יש לציין שמונח זה הפך להיות מטבע לשוני בשפה העברית וכן יצא לאור גם קובץ שירים של נתן זך בשם זה.

האנטי מחיקון אופייני רק לישראל. בשום מקום בעולם לא עשו דבר כזה. היו שנטו לראות בזה חלמאות תוצרת כחול לבן.

הממסד חשב שבצעד מעין זה הוא יפחית את קנית מקלטי טלוויזיה צבעוניים ויחסוך למדינה מטבע זר ולא יגרום להנצחת הפער בין עניים לעשירים.

בסופו של דבר המציאות גברה על ההתקן ולקראת בחירתו של שר האוצר יורם ארידור שכיהן זמן קצר לפני כן כשר התקשורת הורדו מיסים על מקלטי טלוויזיה צבעוניים, למעשה כאקט של תקופת בחירתו הוא יצר את העובדה שהטלוויזיה תשדר בצבע באופן מוחלט.

 

 

פסוקו של יום והאנטי מחיקון-

 "זקן למה הוא דומה? לדיו כחולה על נייר מחוק באדום". והרי קטע שכתוב ברוח פסוקו של יום. קטע שסיים במשך שנים ארוכות את שידורי הערוץ הראשון ומנסה לתאר ברוח אירונית את התקופה שבו שלט האנטי מחיקון.

"ויהי לקראת סוף שנות השבעים ועם ישראל דורשים להם מקלטים צבעוניים ועניי עמנו יסתפקו במקלטים של שחור לבן. ושוועת צעקתם עלתה השמימה, ציוו חכמי הדור ואבות האומה יימחק הצבע מכל מקלט ויהפוך לשחור לבן".

שחור לבן שלט בכל למען יגיל וירון ליבם של עניי עיר זו ויגבה עד עשירי האומה ויתפללו לאל ויקרה הנס ונצבע כל השחור לבן ונהיה לצבע ססגוני ואנטי מחיקון כמו שלג לבן שירד מן השמיים, הפכו כל מקלט צבעוני למקור אורה ונצבעו כל המקלטים וכך הפכה האורה לאור ויקר ליהודים ולימים שידר צבע כל מסך טלוויזיה התקרב מועד בחירות 81.

 

 

פסוקו של יום והאנטי מחיקון-

 

 "זקן למה הוא דומה? לדיו כחולה על נייר מחוק באדום". והרי קטע שכתוב ברוח פסוקו של יום. קטע שסיים במשך שנים ארוכות את שידורי הערוץ הראשון ומנסה לתאר ברוח אירונית את התקופה שבו שלט האנטי מחיקון.

 

"ויהי לקראת סוף שנות השבעים ועם ישראל דורשים להם מקלטים צבעוניים ועניי עמנו יסתפקו במקלטים של שחור לבן. ושוועת צעקתם עלתה השמימה, ציוו חכמי הדור ואבות האומה יימחק הצבע מכל מקלט ויהפוך לשחור לבן".

 

שחור לבן שלט בכל למען יגיל וירון ליבם של עניי עיר זו ויגבה עד עשירי האומה ויתפללו לאל ויקרה הנס ונצבע כל השחור לבן ונהיה לצבע ססגוני ואנטי מחיקון כמו שלג לבן שירד מן השמיים, הפכו כל מקלט צבעוני למקור אורה ונצבעו כל המקלטים וכך הפכה האורה לאור ויקר ליהודים ולימים שידר צבע כל מסך טלוויזיה התקרב מועד בחירות 81.

 

רפאל לירז

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה