תפקיד המנכל וקשרי הגומלין עם בעלים או דירקטוריון
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

תפקיד המנכל וקשרי הגומלין עם בעלים או דירקטוריון 

מאת   31/03/2019 |  נצפה 556 פעמים

נשאלת השאלה מה תפקיד המנכ"ל? בנקודת המימשק עם הדירקטוריון או הבעלים (תלוי אם החברה ציבורית,פרטית).

זו שאלה שנידונה פעמים רבות ומנקודות מבט שונות (משפטיות, פרקטיות וכד?).

מעבר לממשקים הפורמליים לאישיותו של המנכ"ל לדעתי יש משקל מכריע. סוגיות כמו יושר, יושרה, אמינות, מנהיגות, כריזמטיות, יכולת הובלה, ראיה כוללת ועוד מקבלים מקום מרכזי בקביעת מיקומו,יכולת ההשפעה שלו ויחסי הגומלין בינו ובין הדרג שמעליו.

מנכ"ל חזק, כריזמטי ובעל יכולת מנהיגות יכול להפוך במהרה לגורם המוביל, מקדם ומפתח של החברה כאשר הוא מצליח לרתום את הדירקטוריון/בעלים בתמיכה מאסיבית לצעדיו. יחד עם זאת, הוא יכול בקלות לחצות את הסף ולהתבלבל ולחשוב שהוא ה"בוס" של כולם. התפתחות כזו ברוב המקרים תביא ל"פיצוץ" בינו ובין הממונים שלו כך שבפועל סיכום הקדנציה שלו יכולה להיות הרבה יותר שלילית מכלל התרומה שלו. ראיתי וחוויתי מצבים כאלה.

הפתרון הנדרש הוא לייצר מערכת של איזונים ובלמים בין המנכ"ל לממונים שלו תוך קביעת כללים ברורים ושקופים לכל בעלי העניין.

לא אחת, יועץ עסקי/מנטור יכול להכנס לתמונה ולסייע לבנות מערכת יחסי גומלין כדי שהחברה ובעליה ייהנו מהיכולות החיוביות של המנכ"ל. רצוי מאוד שמנטור/יועץ עסקי יהיה בעל ניסיון. הדבר החשוב ביותר ששני הצדדים יתחייבו שהם יפעלו בהתאם להמלצות של הגורם המייעץ. גם כאן יכולים להיות כל מיני אבני נגף אבל ההצלחה מותנית אך ורק אם הצדדים יתמידו ויפעלו בשיתוף פעולה.

כמובן יש גם את המנכ"ל שהוא עושה דברם של הבעלים ובעלי המניות הוא הופך להיות שקוף לחלוטין. מנקודת מבט שלי ומניסיוני יש כאן מצב של בריחה מהאחריות והסתתרות מאחורי הסינר של הבעלים ומצב שבו המנכל תמיד יוכל לאמר שלא הוא אחראי או קיבל את ההחלטה. אישית אני חושב שזה לא מכבד ולא ישר וכמובן מייצר מצב של חוסר יושרה.

אין לי ספק שהחברה במצב כזה לא מתפתחת ומתקדמת בקצב ובצורה שהיא יכלה להיות. לדעתי גם במצב הזה גורם מקצועי יכול להכשיר ולשנות את המנכל.  יועץ עסקי או מנטור יכול לחולל פלאים במצב הזה.

כמובן יש את מצבי הביניים שבו המנכ"ל הוא שילוב בין שתי הקצוות שתיארתי. כאן בהחלט יש מקום חשוב לבעלים או לדירקטוריון לקבוע גבולות ויעדים כדי שהמנכ"ל יידע לאן לכוון את מנהיגותו ולשפר את מצב החברה ולהצעידה קדימה.

דיאלוג מתמיד, פתוח, הוגן וישר בין המנכל ובעלי המניות והדירקטוריון יכול לסייע לרבות להתקדמות החברה וזו לא בושה להשתמש בעזרה של גורם חיצוני. 

אבי הוכמן |בורר, מנטור ויועץ עסקי| 


href="mailto:avi@avihcochman.comavi@avihochman.com">">avi@avihochman.com


www.avihochman.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה