טיול בליטא - מטבע ותחבורה
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

טיול בליטא - מטבע ותחבורה 

מאת   02/03/2019 |  נצפה 1659 פעמים

כמה טיפים לאלו שבאים בפעם הראשונה  לבקר במדינה היפה, הירוקה, השטוחה והזולה יחסית.

1. ליטא הצטרפה וחברה באיחוד האירופי משנת 2004 - המטבע המקומי הוא היורו שמשמש כמטבע החוקי החל משנת 2015
  יוקר המחייה לישראלים או אורחים מארצות כמו גרמניה וסקנדינביה הוא זול בצורה משמעותית. 

משכורת מינימום החל מתחילת 2019 היא 555 יורו. משכורת ממוצעת היא באיזור 1000 - 1300

בשל הסכמי האיחוד כבר אין מעברי גבול ויותר נכון הם כמעט ריקים לחלוטין ורק בדיקות אקראיות של משאיות ואוטובוסים יש מידי פעם. רק שלט מודיע על מעבר בין המדינות ששייכות לאיחוד האירופי (הכוונה ללטביה ופולין).


2. מחירי התחבורה הציבורית: בערים יש שני סוגי אוטובוסים: אוטובוס רגיל וטריילבוס שהוא אוטובוס חשמלי שנוסע במסלול קבוע (לא על מסילה) . ניתן לקנות כרטיס אלקטרוני שמתאים לשניהם ושניתן להטעין בכסף בקיוסקים או באינטרנט או ניתן לשלם ישירות לנהג. כרטיס שקונים מהנהג עולה 1,00 יורו והוא מוגבל בזמן הנסיעה, כרטיס יומי עולה 5 יורו וכרטיס ל 3 ימים עולה 8 יורו. התחבורה הציבורית מכסה את כל העיר ועובדת 365 יום בשנה, בשבתות וחגים במתכונת מצומצמת יותר ויש אף מספר קוים שלא עובדים.

 מוניות רצוי להזמין בטלפון ולא לעצור ברחוב אם אפשר בשל המחיר. אם תרצו מונית מהמלון בקשו מפקיד הקבלה להזמין לכם. אם ליד מרכז קניות או ברחוב נסו לסכם מחיר מראש. כאמור, הטוב ביותר להתקשר ולהזמין מונית בטלפון או לבקש שיזמינו בטלפון עבורכם. נהגי המוניות אינם שודדים כמו בפראג אבל תמיד זול יותר להזמין בטלפון. בלילה וסופי שבוע התעריף גבוה יותר.

רכבת מקשרת את עיר הבירה וילנה עם קאונס (קובנה) וכן עם הערים שליד הים הבלטי כמו  קלייפדה (ממל) ועוברת בדרך בשיאולאי (שאוולי). כמו כן ניתן לנסוע ברכבת למוסקווה וסנט פטרבורג (כל יום). לריגה לא ניתן לנסוע ברכבת כבר תקופה ארוכה מאד ורק בטיסה או באוטובוס. המרחק מוילנה לריגה שבלטביה הוא כ 300 ק"מ .  יתכן שבעתיד יחזור הקו לפולין, כרגע ניתן לנסוע לפולין רק דרך בילרוסיה...

3. ניתן להשכיר רכבים בלי בעיה מיוחדת כי החברות הגדולות להשכרה פועלות כאן. מחירי הבנזין  יותר זולים מהארץ, רוב הרכבים עובדים על דיזל. שימו לב לקבל ביטוח מורחב ללא השתתפות עצמית.

יש מצלמות מהירות וכן יש מצלמות שמודדות מהירות ממוצעת בין שתי מצלמות שמוצבות במרחק האחת מהשניה...ראו הוזהרתם.

על מני מוטולה מני מוטולה גר בוילנה , ייעוץ ושירותים לתיירות פרטית ותיירות שורשים בליטא, כולל עזרה בחיפוש בארכיב הממשלתי. מני מוטולה 37065936144+ meny@erdves.lt

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה