מחזקים את הבית - טיפול משפחתי
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מחזקים את הבית - טיפול משפחתי  

מאת   11/02/2019 |  נצפה 973 פעמים

החומרים שמהן עשויה הצלחה - טיפול משפחתי 

לטובת התא המשפחתי: מתי כדאי ללכת כמשפחה לטיפול, ולאלו בעיות או קשיים מתאים טיפול משפחתי על פני טיפול פרטני או זוגי? 

משפטים מפורסמים רבים נאמרו על התא המשפחתי, לכידותו, ומערכות היחסים בתוכו: "משפחה לא בוחרים", או "כל המשפחות המאושרות דומות זו לזו אך כל משפחה אומללה היא אומללה בדרכה שלה", וכמובן "דם סמיך ממים". 

התא המשפחתי לעתים דורש מאיתנו הקרבה, פשרות ועבודה רבה, לפעמים הוא מתסכל, מדאיג ומעציב. אך הוא גם עשוי להיות המקום הבטוח שלנו, המקלט, הכתובת אליה נוכל תמיד לפנות, והמשפחה יכולה להביא לחיינו סיפוק בל ישוער, תעצומות אושר ותמיכה אינסופית. 

לכן, כאשר משבר או בעיות פוקדים את התא המשפחתי, מוטב לא להזניח את הטיפול בהן – שלמות המשפחה ואושר החברים בה ראוי לתחזוקה ולתשומת לב. במקרים שבהם אין ביכולתנו לפתור את הבעיות לבד או לצאת מהמשבר רק בכוחותינו המשותפים, כדאי לפנות אל טיפול משפחתי מקצועי. 

מהו טיפול משפחתי? 

ממש כפי שמשתמע מהשם, הכוונה בטיפול משפחתי היא לטיפול הכולל את כלל בני המשפחה או כמה מהם, מתוך מטרה להתמודד עם בעיה, קושי או משבר משותף או חוסר תפקוד/בעיות בתפקוד התא המשפחתי. מכיוון שכל אדם במשפחה מנהל מערכות יחסי גומלין עם האחרים ומשפיע על תפקוד המשפחה, טיפול משפחתי מבקש ליצור את השינוי המיוחל על ידי שיח בונה משותף, הקניית כלים מעשיים, למידה כיצד להתמודד טוב יותר עם בעיות במשפחה, זיהוי דפוסי התנהגות שברצוננו לשנות וביצוע השינוי. 

ביכולתו שלו טיפול משפחתי ליצור שינוי רב בחיי המשפחה, המשליכים גם על בריאותו הנפשית ואיכות החיים של כל אחד מהחברים בה. עם זאת, תהליך של טיפול משפחתי מצריך מחויבות ונכונות מכל אדם ואדם במשפחה על מנת להצליח במאמץ המשותף. 

להבדיל מטיפול זוגי, טיפול משפחתי אינו כולל רק זוג, וההגדרה אף אינה חייבת להתייחס למשפחה גרעינית בלבד – היא יכולה להקיף כל חברי משפחה גדולה יותר הזקוקים למסגרת טיפולית משותפת. 

באילו בעיות/משברים טיפול משפחתי יכול לסייע? 

כאמור, מגוון המצבים, המשברים או הבעיות בהם טיפול משפחתי יכול להוות פתרון הינו רחב במיוחד – החל מבעיות מתמשכות במשפחה הנובעות מקצרים בתקשורת ובעיות ביחסים בין בני המשפחה, דרך בעיות קשות כמו אלימות והתמודדות עם מחלה קשה, וכלה במשבר שצץ או שינוי שאירע במשפחה כמו גירושין, פיטורים מהעבודה ובעיות כלכליות, בגידה שהתגלתה וכדומה. לעתים טיפול משפחתי נועד לסייע למשפחה בהבנה כיצד לתמוך טוב יותר ולעזור לבן משפחה אחד להתמודד עם בעיה קשה – למשל, התמכרות, אנורקסיה, דיכאון וכן הלאה.

דפנה שם טוב - מטפלת פרטנית זוגית ומשפחתית


מוסמכת לטיפול משפחתי וזוגי 


 


ניסיון רב שנים


ליצירת קשר עם דפנה שם טוב - 054-7677311


 
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה