רע לך בעבודה? אל תהסס להתפטר
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

רע לך בעבודה? אל תהסס להתפטר 

מאת   12/01/2019 |  נצפה 433 פעמים

רבים מאיתנו לא מרוצים מתנאי עבודתם ואפילו סובלים בעבודה . המחסום העיקרי בה לקום ולעזוב הוא , האם אני זכאי לפיצויי פיטורים ? אל אף שה יתפטרתי מיוזמתי ולא פוטרתי על ידי המעסיק?

דבר ראשון אתם צריכים להכיר את הזכויות המגיעות לכם החל מקבלתכם לעבודה, דרך חיי היומיום בה ועד לסיומה, הכירו את זכויותיכם במקרה של פיטורים, פרישה, מחלה, תאונת עבודה, הטרדה מינית במקום העבודה, הכירו את זכויותיכם בנושא פנסיה, שכר, שכר מינימום ועוד.

דבר שני, מי זכאי לקבל פיצויי פיטורים? עובד שעבד לפחות שנה אצל אותו מעסיק או באותו מקום עבודה והתפטר בגלל " הרעה בתנאי העבודה " הזכות לפיצויי פיטורים היא זכות בסיסית בישראל הקבועה בחוק פיצויי פיטורים תשכ"ג – 1963 על פי החוק.  זהו הכלל הבסיסי, אך לכלל זה יש חריגים: לפי החוק במקרים מסוימים דין העובד המתפטר יהיה כדין העובד המפוטר, וזה הראשון יהא זכאי לקבל פיצויי פיטורים על אף שעזב את מקום עבודתו מיוזמתו ולא "הועזב" ביוזמת המעביד.

חשוב להדגיש כי הזכאות לפיצויים מותנית בכך שהיתה הרעה מוחשית בתנאי העבודה, כלומר מדובר בשינוי משמעותי לרעה של תנאי העבודה ויחסי העבודה, ולא בשינוי שולי.

ישנם מס' מקרים נפוצים הנחשבים להרעה מוחשית בתנאי העבודה והם :  פגיעה במעמדו של העובד, התנכלות – יחס קשה, בלתי הולם או פוגעני מצד המעביד, הפחתה בשכר,  אי תשלום שכר במועד, אי מימוש זכויות עובד כגון: ימי חופשה, תשלום דמי הבראה, הפרשה לפנסיה  וכדומה, פגיעה בתנאי ההעסקה, שינויים בהיקף העבודה, במקום העבודה או בזמני העבודה. לעיתים הנסיבות שהובילו להתפטרות היו קיימים מלכתחילה, אך עם הזמן החמירו והפכו לבלתי נסבלים .

עובד החש כי יש הרעה בתנאי עבודתו אליו לפנות למעסיקו ולדווח לו על תחושותיו. כלומר, על העובד להתריע בפני המעסיק על כך שהוא חש הרעה מסוימת בתנאי עבודתו, ולתת זמן למעסיק לתקן את המצב.

במידה שפניה זו לא משנה דבר, מומלץ לעובד לגשת לקבלת ייעוץ בדבר זכויותיו. הייעוץ יכול להיות אצל עורך דין המתמחה בדיני עבודה או  במסגרת ההסתדרות.

ישנם מקרים רבים בהם המעסיקים הינם גוף חזק וגדול בעלי כלים המאפשרים להם להילחם בעובד. ולכן רצוי שהעובד יקבל ייעוץ וליווי משפטי מקצועי ואיתן מעורך דין מקצועי  כי בו לא נשכח נטל ההוכח הוא על העובד.

הפנייה לעורך דין על פי רוב תוליד פניה שלו למעסיק וניסיון לפתור את העניין בדרכים שונות. במידה וניסיונותיו של עורך הדין יעלו בתוהו, ההמשך הטבעי של התהליך הוא הגשת תביעה לבית הדין  לעבודה, שם יתבררו טענותיו של העובד שיידרש להציג את טענותיו שהם מגובות בהוכחות.

לסיכום, חשוב לדעת, כי בנסיבות מסוימות גם עובד שהתפטר מיוזמתו זכאי לקבל פיצויי פיטורים. המקרים הרלוונטיים מצויים בחוק ובפסיקה, מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ, אשר יסייע לו למצות את זכויותיו.

המידע הכלול במסמך זה הינו מידע כללי ותמציתי בלבד, אינו מחליף את הצורך בעיון מלא ומעמיק בנוסח המלא של ההחלטה והוראות החוק הרלוונטיות. הוא אינו מהווה חוות דעת משפטית או יעוץ משפטי ואין להסתמך עליו.

לשירותכם, עו?ד ישראל רווח מתמחה בדיני עבודה ובמקרקעין . 


03-6344400, 053-8855056   בקרו אותי באתר www.isr-law.co.il או צפו בערוץ היוטיוב שלנו : עורך דין ונוטוריון ישראל רווח 
/>/>office@isr-law.co.il  


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה