שיקולים בעת ביצוע גיבויים וחשיבות השחזור
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

שיקולים בעת ביצוע גיבויים וחשיבות השחזור 

מאת   18/04/2008 |  נצפה 2165 פעמים
כל אחד מאיתנו נקלע למצב ביש של אובדן נתונים, מכאן המסקנה היא שאנו מודעים לכך שבזמן כלשהו אנו נצטרך לשחזר את שאבד.

מחשבים בכלל ואמצעי אחסון בפרט מושפעים מהפרעות אלקטרומגנטיות, שינויים ברשת החשמל, מזג האוויר, וירוסים ודומיו וכמובן טעויות אנוש, ולכן לכל אחד מאיתנו מוטלת האחראיות לדאוג לכך שהנתונים במערכת המחשב יהיו מוגנים מפני אובדן.

ישנם גישות וכלים שונים לביצוע גיבויים וטוב יעשה החכם באם יתכנן מראש תוכנית פעולה למקרה הצורך.

לדוגמה, נתקלתי בעורכת דין מראשל"צ אשר חשבה שאכן מבוצעים גיבויים במשרדה אך בבדיקה שערכתי ביחד איתה גיליתי לה ששותפתה למשרד ערכה גיבויים למסמכים שלה בלבד, צר לי לציין זאת אך כשבוע לאחר מכן נודע לי שמערכת המחשב המשרדית קרסה.

רבים מייחסים חשיבות מכרעת לביצוע גיבויים אך מעטים נותנים את הדעת לנושא השחזור וחבל שכך כי שחזור הנתונים היא בעצם הסיבה לשמה ביצענו את הגיבוי, לכן ככלל יש לתכנן לא רק את ה"איך" לגבות אלא גם את ה"איך" לשחזר.

ראשית יש לקבוע איזה הם הנתונים שחשובים עבורנו, האם נתוני הדואר האלקטרוני, קיצורי הדרך לאתרי האינטרנט, תיקיות מסמכים והתוכנות המותקנות הם אלה שחשובים או אולי המחשב כולו כפי שהוא כולל מערכת ההפעלה וההגדרות השונות.

יש האומרים שכל עוד יש לי את תוכניות ההתקנה לתוכנות השונות אז אין צורך לגבות את המערכת כולה כי במקרה של קריסה תמיד אפשר להתקין אותם שוב, אבל מצד שני יש לקחת בחשבון את הזמן שיצריך לבצע שוב את כל ההגדרות, העדכונים והשינויים שבצענו מאז התקנת תוכנות אלו.

מכאן נגזרת הנקודה הבאה שיש לקחת בחשבון שהיא "זמן הגיבוי" ו"זמן השחזור".

בהתאם לכמות המידע שקיים במערכת כך יארך זמן הגיבוי, החל ממספר דקות לספרית המסמכים לבדה ועד למספר שעות למערכת המחשב בשלמותה, ישנם עסקים שאינם יכולים להרשות לעצמם להיות "מנותקים מהמחשב" ולו רק לדקה אחת, במקומות כאלה הגיבוי המבוצע חייב לתת מענה לזמן תגובה זה והם בדרך כלל מחזיקים במחשבי גיבוי כך שבמקרה של קריסת מערכת המחשב הראשית מערכת המחשב המשנית נכנסת מיידית לפעולה ובכך הכול ממשיך להתנהל כרגיל עד שמתקנים את התקלה.

במקומות אחרים מספיק להם להתקין מערכת המכונה RAID המאפשר להתקין תוספת של כוננים קשיחים בהם מבוצעת העתקת הנתונים בזמן אמת, (מאט את פעולת המחשב),
אך מאפשר בעת קריסת הכונן הקשיח להחליפו באחר ובפרק זמן קצר ניתן לחזור לפעילות רגילה.

חישבו מהי העלות של שעת עבודה "אבודה" כתוצאה מאובדן נתונים או מקריסת המערכת ואז תגלו כמה באמת שווה לכם להשקיע במערכת גיבויים מתאימה.

טיפ: אל תסמכו על גיבוי בודד תמיד בצעו לפחות שניים ומעת לעת בדקו האם ניתן לשחזר חומר מהגיבויים שבצעתם.

מוגש כחומר למחשבה באדיבות שפירית מחשבים. יש להתייחס לחומר כהמלצה בלבד. שפירית מחשבים אינה אחראית בדרך כלשהי לשימוש שיבצע הקורא בעצות והטיפים המובאים כאן.
מאת גולדברג ריקרדו- בעלים ומנכ"ל שפירית מחשבים
הכותב הוא מהנדס רשתות מיקרוסופט + אינטרנט - MCSE+I
טכנאי מחשבים מוסמך - CompTIA A+
מפעיל מחשבי י.ב.מ. מוסמך
בעל ותק בתיקון ותחזוקת מחשבים משנת 1983.
050-2330137
service@shapirit.biz
טכנאי מחשבים
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה