חדרי שנאים והגנה בפני קרינה אלקטרומגנטית
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

חדרי שנאים והגנה בפני קרינה אלקטרומגנטית  

מאת   09/07/2018 |  נצפה 2346 פעמים

חדרי שנאים ובטיחות קרינה

כדי לספק לנו את החשמל שאנו צורכים , והגידול הרב ברבי קומות ומגדלים , יש צורך בחדרי שנאים שימוקמו בתוך המבנה , משיקולים כלכליים של חברת חשמל .

נושא זה , בא לידי ביטוי בהנחיות תכנוניות שהגיעו מטעם המשרד לאיכות הסביבה , אגף מניעת רעש וקרינה , בחוזר בשם :" הנחיות תכנוניות לחדרי שנאים בהיבטים של בטיחות קרינה ".

סוגיית נושא הקרינה עדיין אינה מספיק מפותחת ועדיין לא ברור מהו הנזק המוחלט ומאיזה עוצמת קרינה ותדר , הקרינה אכן מסוכנת ( אין עורערין על כך שקרינה מעל גודל מסויים מהווה סכנה , אף כאשר מדובר בקרינה בלתי מייננת ).

בעולם קיימים מספר גופים שתפקידם , או שנוצרו למען המטרה, והמטרה היא לקבוע סטנדרטים קבועים ונכונים בנושא זה. ניתן לציין כמובן את ICNIRP  , אגודה בינלאומית להגנה בפני קרינה בלתי מייננת (המשכית לIRPA )  ואת WHO , ארגון הבריאות העולמי .

בארצינו הקדושה , עדיין בנושא הקרינה בתדרים הנמוכים (ELF )  (תדר רשת החשמל שלנו ), לא אומץ שום תקן או חוק והפעילות בארץ פועלת על פי המלצות בלבד של המשרד להגנת הסביבה .

נחזור לנושא השנאים .

באופן כללי בבניין מגורים אסור להתקין שנאי שהספקו עולה על 630 KVA , וכן מותר עד 950 אמפר בלבד. כמובן גם בהמלצה זו יש חריגים ולכן , שנאי שמשמש לבניין עצמו בלבד , ההגבלה אינה חלה עליו.

את חדרי ההשנאה יש למקם רחוק ככל האפשר מחדרים המיועדים לאיכלוס ( עמדת שומר / בודק בטחוני בכניסה לחניה יכולים גם להכלל בהגדרה זו ), כאשר מומלץ להעדיף קומה נמוכה ככל האפשר מבחינה תיכנונית .

שדה מגנטי תלוי בעוצמת הזרם , לכן , צד המתח הנמוך , בו הזרם יהיה גבוה יותר , יהיה בעל שטף מגנטי חזק יותר .

כפועל יוצא , ימוקמו לוחות המתח הנמוך בחדרי ההשנאה , בצד שלא מיועד לאיכלוס ובמקרים קיצוניים אף , יש להוציא אותם מחדר ההשנאה ולמקמם במקומות אחרים .

סעיף 3.3 להנחיות התכנוניות לחדרי שנאים אומר : מסביב לחדר השנאים במרחק של עד 4 מטר מהקיר , השטח ישמש למעברים , מחסנים וכד' ולא למטרות של שהיה ממושכת כגון חדרי משחקים לילדים וכד'.

וזה הסעיף שצריך לעניין אותנו , את חדרי ההשנאה ניתן לזהות בקלות , הם משולטים ובולטים בשטח . אם נקפיד לשמור על מרחק של 4 מטר , נשמור על עצמנו . נתקלתי כבר לא במעט מסעדות / פאבים , שלפחות כמה שולחנות פשוט צמודים לקיר חדר ההשנאה ומדדתי שם עוצמות שדה מגנטי החורגות מהמותר .

המשרד להגנת הסביבה ממשיך ונותן עוד כמה המלצות להקטנת השדה המגנטי השורר מחוץ לחדר ההשנאה , ואותם ניתן למצא באתר של משרד להגנת הסביבה .

הנדסאי חשמל , בודק מתקנים חשמליים , בודק קרינה 


ומבצע בדיקות ואישורים ל "גלאים עצמאיים "


ב.ה יזמות 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה