נישואין שניים - סיבות לכישלון
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

נישואין שניים - סיבות לכישלון  

מאת   29/05/2018 |  נצפה 2037 פעמים
נישואין שניים - סיבות לכישלון פרק ב'

שעור הגירושין בישראל עומד על למעלה מרבע מכלל הנישואין. דהיינו, אחד מתוך ארבעה זוגות עתיד להתגרש. בנישואין שניים אחוז הגירושין, אף גבוה יותר. השכל הישר אומר כי אלה שנישאו בשנית, מנוסים יותר, חכמים יותר, למדו מטעויות עבר ויודעים מה הם רוצים ולמה הם זקוקים בזוגיות החדשה. למרות השכל הישר, ההיפך הוא הנכון. למעשה שעור הגירושין בנישואין שניים גבוהה משמעותית מזה של נישואין ראשוניים. הסיבות העיקריות לכך הן:

ישנם ילדים המסוגלים להביע את רגשותיהם באופן ישיר ואחרים מביעים את רגשותיהם באמצעות עוינות, תוקפנות, התעלמות וטענות כלפי בן הזוג. קנאה עלולה להתעורר אם וכאשר ילד איננו מתגורר עם ההורה המשמורן ומגיע לביקור אחת ל... הורים רבים בפרק ב' מגנים על ילדיהם ואינם מאפשרים לבן הזוג לקחת חלק ולהיות מעורב בקשר עם הילדים. טעות לחשוב שילדים מסתגלים במהירות. צפייה להסתגלות מהירה הינה בסיס לתסכול, אכזבה ועימותים הן עם הילדים, בין הילדים ובעיקר בין בני הזוג.חיכוכים אלה עלולים להביא להרס הקשר.

כל אחד מהצדדים מביא עימו לזוגיות מסע חיים שלם - כאשר אנשים נישאים מחדש הם לרוב מביאים עימם יחסים מורכבים מהעבר, סוגיות אמון ובטחון בקשר. כל אלה עלולים לחבל במערכת היחסים החדשה. לעיתים קרובות פגיעה קודמת עלולה לגרום לזוגות למהר ולקשור קשר מחייב מבלי באמת להכיר אחד את האחר לעומק, אלא חוזרים על אותן בחירות, התנהגויות ודינאמיקה מהעבר.

הרשה לעצמך להיות פגיע - בזוגיות שנייה, באופן טבעי, קיים חשש מפגיעה נוספת. חשש זה עלול לגרום דילמה וקונפליקט אמיתיים בקשר. הקושי מתחיל כאשר איננו מביעים את התחושות, הרצונות והמחשבות העמוקים שלנו, בכך למעשה מעמידים בסכנה את הקשר החדש. מתוך הפחד והחשש להיפגע שוב, אנו עלולים לא לבנות או לאבד את האמון, האינטימיות והקרבה הרגשית. להרשות לעצמך להיות פגיע ולהרגיש חשוף. מרכיב זה הינו קריטי ליצירת אמון ואינטימיות רגשית ופיזית. בלעדיו אנו עלולים למצוא עצמנו רחוקים ומנותקים מבן הזוג. אי לקיחת סיכון, עלול להביא לכישלון הקשר. חוקר מרכזי ביחסים זוגיים ד"ר ג'ון גוטמן, מתייחס לשאלה מה גורם לאהבה ולקשר להתמשך: "החיים נוטים להשתפר אצל אלה שיש להם את האומץ לבטוח באחרים".

חשוב לפתח ציפיות מציאותיות - בכל מערכת יחסים ישנן עליות ומורדות. אהבה חדשה היא נפלאה, אבל איננה מפצה על כאב הגירושין ואינה מחזירה את המשפחה למקומה הקודם. קשר זה נושא עימו, באופן טבעי, לא מעט קשיים כגון: שאלות נאמנות, איחוד תרבויות, הסתגלות של כולם לכולם וכדומה. סוגיה מרכזית בזוגיות היא תקשורת בין-אישית. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בנושאים מורכבים כגון סוגיות כספיות, ילדים וילדים חורגים, קשיים ויריבויות במשפחה החדשה ובין בני המשפחה המורחבת. מספר כללים העשויים לסייע לזוגות בפרק ב':

הדרך הטובה ביותר להגביר את הסיכוי להפוך את הנישואים השניים למוצלחים, היא ליצור תרבות של הערכה וכבוד אחד כלפי השני ומכאן לשאר בני המשפחה הקרובים.כמו כן, חשוב להסתכן ולהיות פגיע עם בן הזוג, כדי שיבנו אמון ואינטימיות בסופו של דבר. החלטיות, כבוד, קבלה אחד של האחר, תקשורת חיובית, וחוש הומור בריא עשויים לסייע בעשיית כל הדרוש על מנת לוודא שהנישואין השניים יימשכו שנים ארוכות.

 

 

חוה אוסטרובסקי, פסיכותרפיסטית MSW. בעלת קליניקה פרטית במרכז הארץ. עובדת עם יחידים זוגות ומשפחות, הנחיית קבוצות, הדרכת הסטודנטים והדרכת עובדים סוציאליים. נסיון רב במסגרת שרותי בריאות הנפש הציבוריים.

פייסבוק: https://www.facebook.com/havaosMSW

אתר: טיפול פרטני (אישי), זוגי ומשפחתי | טיפול זוגי במרכז הארץ

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה