אדמות כנסייה, קרקעות כנסייה האם ימצא פיתרון
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

אדמות כנסייה, קרקעות כנסייה האם ימצא פיתרון 

מאת   27/05/2018 |  נצפה 1044 פעמים

כידוע שכונות רבות במרכז ירושלים הינם בנויות על קרקעות הכנסייה ולא רק שכונות בירושלים כמו גם בערים וותיקות נוספות בארץ כגון: יפו, לוד, רמלה, חיפה ועוד...
כך שלדוגמה בירושלים קרקעות רבים בשכונות היוקרתיות טלביה, ניות, רסקו, רחביה שייכות לכנסייה – ומדובר בשכונות מגורים אשר בנויים עליהם דירות מגורים רבות.

ישנם ערכות כי כ- 10% מהיקף הקרקעות במערב ירושלים הינו בבעלות של כנסיות ומסדרים נוצרים.

חלקים נרחבים מקרקעות אלו נחכרו (הושכרו לתווך ארוך) ע"י קרן קימת לישראל במהלך שנות ה50 של המאה הקודמת ונבנו עליהם דירות מגורים רבים והוחכרו לדיירי משנה אשר מתגוררים בדירות אלו.
מבחינת החוכרים הם לא היו מודעים למצב המשפטי של הנכס בעת שרכשו את הזכויות או לחילופין הם הניחו כי קרן הקימת לישראל תרכוש את זכויות החכירה המכנסיה ל תקופה נוספת ולכן לא היו מודאגים. 

לאחר שבשנים האחרונות נמכרו קרקעות הכנסייה בירושלים, ליזמים פרטיים וחוזה החכירה של התושבים מתקרב לסוף תקופת החכירה, והשפעה זאת רלוונטית גם לערים אחרות שבהן קרקעות בבעלות כנסיות או מסדרים. קמה לאחרונה הצעה של חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו) כי יש מקום שהמדינה תתערב ותמנע את הרכישה של אדמות אלה על ידי גופים חיצוניים. בראיונות שביצעו עם רחל עזריה היא הציעה פ­תרון לאדמות כנסייה שכבר נמכרו ליזמים והוא להפקיע את הקרקעות ולפצות את הקונים ב 15% יותר מהסכום ששילמו עבור קרקעות אלה.

חשוב לציין כי מדובר בחוק משונה אשר גורם לתמיהה בקרב יועצים משפטים, מאחר והוא פוגע בחופש הקניין / זכות הקניין.

 מיותר לציין כי בחינת הכנסיות והמסדרים אשר בבעלותם קרקעות שטרם נרכשו זה חוק אשר פוגע גם בזכותם העתידית כך שיכול לגרום להם הפסד עתידי, מאחר והוא מרחיק רוכשים / יזמים פוטנציאלים וזאת כי אם ירכשו את הקרקע המדינה תייצר מנגנון הפקעה נוסף.

 

בנוסף לשכת שמאי המקרקעין הוציא נייר עמדה לעניין קרקעות הכנסייה והעבירה אותו למשרד המשפטים.

בקצרה נייר העמדה של לשכת השמאים כוללת מתן אפשרות אשר להוציא את כלל הצדדים נשכרים את בעלי הזכויות בקרקע (גם את היזמים שרכשו את הזכויות העתידיות וגם את בעלי זכויות החכירה), גם את הקרן הקיימת לישראל אשר יש עליה לחץ פוליטי וציבורי רחב.

כיום יש השפעה רבה על שווי דירות מגורים הבנויות על אדמת כנסייה וזאת מאחר והזכויות שנרכשות על ידי רוכש פוטנציאלי הם זכויות חכירה ולא זכויות בעלות.
חשוב מאוד לפני שמבצעים עסקה בדירה שכזו לבחון את כלל המאפיינים ולא "ליפול בפח".

 

 

יותם כהן - שמאי מקרקעין מומחה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה