משרד הפנים, הגירה והסדרת מעמד בישראל: שדרוג מעמד הומניטרי מארעי לקבע
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

משרד הפנים, הגירה והסדרת מעמד בישראל: שדרוג מעמד הומניטרי מארעי לקבע 

מאת   14/05/2018 |  נצפה 1479 פעמים

אזרחית רוסיה בשם אולגה פנתה למשרדנו בבקשה לעזרה וסיפרה את תולדותיה. לפני למעלה מ-20 שנים היא הגיעה לישראל יחד עם בנה מנישואין קודמים כאשתו של אזרח ישראלי והחלה כאן את ההליך המדורג של הסדרת מעמדה.

בתוך כך תחילה קיבלה רישיון ביקור "רגיל" מסוג ב-2, לאחר מכן רישיון ביקור עם אישור עבודה מסוג ב-1, אחר-כך רישיון לישיבת ארעי מסוג א-5. רישיון זה הוארך לאולגה מעת לעת עד שבישורת האחרונה לפני קבלת אזרחות איתרע מזלה ובעלה הישראלי נפטר.

במקום לגלות אמפתיה לאלמנה משרד הפנים ביטל את רישיון הישיבה של אולגה ודרש ממנה ומבנה לעזוב את הארץ אחרי שנים ארוכות של שהייה חוקית בישראל. רק פנייה לבית המשפט מנעה את הגירוש ואולגה והבן קיבלו מעמד הומניטרי זמני ורישיון ישיבה מסוג א-5. כפי שהסברנו במאמרים קודמים, מדינת ישראל לא בנקל מעניקה לזרים מעמד מטעמים הומניטריים. תחילה מגיעים סירובים להעביר את הדיון לוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטריים ולאחר מכן הוויכוח מתמקד בשאלה אם אכן הבקשות מגלות טעמים הומניטריים מיוחדים.

כך במשך שנתיים. אך בחלוף התקופה משרד הפנים לא הסכים להאריך לאולגה ולבן את רישיונותיהם – ושוב נדרשו הזרים לעתור לבית המשפט ולבקש סעד. בעקבות עתירתם בית המשפט חייב את משרד הפנים להאריך לאולגה את האשרה ההומניטרית שלה ולשדרג את מעמדו של הבן לתושב קבע. לימים בגר הבן והתגייס לצה"ל ולאחר מכן התאזרח בארץ.

אחרי 4 שנים של הארכת רישיון הישיבה הארעי (א-5) מטעמים הומניטריים, כאשר כל פעם אולגה נאלצה להתחנן שמשרד הפנים יאריך לה את אשרתה וכאשר כל חייה נטועים בישראל, אולגה ביקשה לשדרג את מעמדה מזמני לקבע. עד לאותה עת היא חיה בישראל למעלה מעשור, בנה כאמור היה אזרח ישראלי והיא החזיקה בוויזה הומניטרית ארעית במשך 4 שנים ברציפות.

אלא שבקשתה סורבה. משרד הפנים סבר שאין טעמים הומניטריים מיוחדים המצדיקים שדרוג מעמדה של אולגה מארעי לקבע.

אנחנו חשבנו אחרת והשגנו על ההחלטה באמצעות ערר פנימי. נימקנו ופירטנו את נסיבותיה של אולגה ותמכנו את הערר בשורה ארוכה של ראיות שמעידות על מרכז חיים בישראל ועל הזכות שהתגבשה לאולגה במרוצת השנים ליציבות בחיים ולמעמד של קבע בארץ.

לשמחתנו משרד הפנים שינה את החלטתו ושדרג את מעמדה של אולגה בלא צורך בתקיפה נוספת בבית הדין. כך בחלוף 4.5 שנים של רישיון ארעי הפכה אולגה לתושבת קבע בישראל.

ראיונות וידאו:

ככה תקבלו אשרת שהייה לבן זוג זר

 

מאמרים נוספים בנושא:

על הוועדה ההומניטרית

בן הזוג נפטר או נפרדתם? הוויזה מבוטלת

 

עורך דין ארתור בלאייר, בעל משרד במתחם הבורסה ברמת גן העוסק בענייני משרד הפנים, הגירה, אשרות, עלייה מורכבת והסדרת מעמד בישראל. 03-7506474

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה