טרור חקלאי או הפקרות ממשלתית?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

טרור חקלאי או הפקרות ממשלתית? 

מאת   29/04/2018 |  נצפה 3496 פעמים

בשנה האחרונה נמצאים יותר ויותר חקלאים תחת מתקפת טרור לכל עניין ודבר. עשרות מעשי חבלה וגניבות מתבצעים, ואין מענה הולם להתקפות הללו. גניבת טרקטורים, גניבת צינורות השקיה, גניבות פירות וירקות ובקר כמובן. לאחרונה החלה גם פגיעה אנושה בגפנים, אשר נכרתות ותוך פרק זמן קצר מתייבשות ומתות. השבוע הייתה פריצה לכרם במושב תומר בבקעה, ונכרתו כ-150 גפנים בכרם ששטחו 15 דונם והינו בבעלות רכז הביטחון במושב. הנזק שספג החקלאי רב, הן מבחינה כספית והן מבחינה תחושת ההפקרות שהוא חש מצד רשויות החוק אשר לא עושות דבר.

לממשלה יש את משטרת ישראל, משמר הגבול, צה"ל, הסיירת הירוקה, מתנדבי המשמר האזרחי, יחידות האכיפה והפיקוח של משרד החקלאות. מאות ואלפי עובדים שתפקידם למנוע פשיעה חקלאית או טרור חקלאי, אולם בפועל לא נעשה דבר. החקלאים לא מסוגלים להגן בגופם על הרכוש, ונמצאים בפחד מתמיד כי הם או בני משפחותיהם צפויים להיות מותקפים במידה ויתלוננו.

פחד שורר גם בכל אזור גדרה. חקלאים מספרים כי משפחות שלמות מרמלה ולוד קונות שטחים חקלאיים, ותוך פרק זמן קצר נבנים צריפים, מוקמים אוהלים ומועברים עדרי בקר לשטח. ההשתלטות הלא חוקית הופכת בשטח למעשה מוגמר, וכל מי שמנסה לפצות פה או להתלונן מוצא את עצמו מוכה או מאויים בנשק חם. כל התלונות שהוגשו למשטרה ולפיקוח העירוני טופלו בצורה חובבנית, ובשטח לא נעשה דבר. מכות, גנבות, שריפות של מכונות חקלאיות, דחפורים שעוקרים ברגע עשרות דונמים של עצי פרי, תלישת קווי מים והשקיה ? כל זה נעשה כמעט מדי יום, ואין מי שמטפל בנושא. פחד ואימה מוטלים על החקלאים.

לא רק אנחנו אומרים את זה. דוח מבקר המדינה האחרון מחודש מאי השנה, קובע כי התנהגות המשטרה מסבירה את חוסר האמון מצד החקלאים, ואם כבר נפתחים תיקים ? 94% מהם נסגרים. בשיחה עם מספר חקלאים, שפחדו אפילו להזדהות, נאמר לנו כי מדובר במלחמה על הבית. אף אחד לא מבין מה קורה באמת בשטח, המשטרה משותקת ומסורסת, ויש תחושה של איבוד שליטה על מה שקורה. לא ירחק היום ולא יהיה כבר מה לעשות.

המכון לחקר טרור חקלאי מתריע כבר שנים כי לפעולות תג מחיר יש קשר ישיר למה שקורה לחקלאים היהודים בשטח. מדובר בדרך להתנקם ביהודים על כל מיני פעולות שעושים פורעי חוק יהודים לערבים, כגון שריפת מכוניות, השתוללויות בכפרים ועוד. המלחמה היא על בסיס יום יומי, ונראה כי רשויות החוק לא מטפלות ביהודים שמבצעים 'תג מחיר', ומאידך גם לא מטפלים בערבים שמחזירים להם בצורה של טרור כלכלי אנטי-יהודי. אבל זה בטח לא כל הסיפור, ולא הסבר לנזקים שנגרמים ולגניבות ציוד בכל רחבי הארץ.

אין באמת טרור חקלאי. יש הפקרות חסרת תקדים של רשויות החוק בישראל, והתעלמות כמעט מוחלטת ממה שקורה בשטח ? לשני העמים. מי שהכי נהנה מהמצב אלו חברות הביטוח, שבסופו של דבר משלמות פרוטות עבור הנזקים, אבל גובות פרמיות בסך מיליוני שקלים עבור ביטוח חקלאי. אין להן באמת אינטרס שהעסק ימוגר, בדיוק כפי שאין לחברות הביטוח עניין שגניבות רכב יטופלו באופן מוחלט.  הרי מספיק להעביר חוק שאסור להשתמש בחלקי חילוף לא מקוריים או משומשים, ויפתרו את בעיית גניבות הרכבים. אבל אז חברות הביטוח לא יוכלו לגבות מכל נהג אלפי שקלים בשנה עבור ביטוחי הרכב. בדיוק אותו הדבר בחקלאות. לחברות הביטוח יש כוח ולובי רב בכנסת, והן יכולות לדרוש התערבות יותר משמעותית בטיפול בטרור החקלאי ? אבל אין להן באמת עניין בכך. מה שנשאר זה או לסבול בשקט, או פשוט לסגור את הבסטה ולעבור לערים. לא צריך חקלאות אם המדינה לא מגינה על החקלאים ועל אדמת הארץ.

 

שף אלון גונן  קייטרינג אל בריו, מסעדת LA MIERER in Bastia  כתב ומבקר היין של אתר אכול ושאטו  ובאתר היין אדום או לבן ובעל טור  בהארץ  און ליין

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה