הערכת ירידת ערך של דירת מגורים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

הערכת ירידת ערך של דירת מגורים 

מאת   06/02/2018 |  נצפה 1109 פעמים
ירידת ערך דירה

ערכה של דירה נמדדת בבחינת פרמטרים שונים. חלק מאותם פרמטרים נוגעים למה שקורה בתוך הנכס כמו איכות המערכות שלו, איכות הבניה ופגמים שונים שיכולים להיות תוצאה של ליקויי בניה או להיווצר לאורך השנים. גורמים נוספים הם גורמים חיצוניים כמו קרבה לאזורים שונים, תצפית לים, מרחק מכביש ראשי ואפילו לשכנים יכולה להיות השפעה על הערך.

עלייה וירידה של ערך הדירה

ישנם פרמטרים אשר יכולים להוביל אל עליית ערך הדירה. המפרט הפנימי שלה יכול להשפיע באחוזים רבים על המחיר שלה. נוף לים משפיע גם הוא וכך גם נוחות שמתבטאת בקרבה אל מקומות ציבוריים חשובים אך כל עוד אלו לא קרובים יתר על המידה. כל אלה יכולים לשפר את חיי המגורים במקום ולכן הם מובילים לשווי גבוה יותר בעת מכירת הנכס.

פרמטרים אשר יכולים להשפיע על ירידת ערך דירה יהיו הפרמטרים הפנימיים כשהמפרט נחשב לנמוך, פגיעות במבנה שנוצרו לאורך השנים וכן סביבה שאינה "מחמיאה" לנכס. למשל, אם הנכס קרוב אל הכביש או שכביש הורחב בשל שינוי תכנית, תיתכן ירידת ערך רעש מכביש.

הערכת שווי הנכס

הערכת שווי הנכס היא פעולה שאותה מבצע שמאי המומחה לכך. הזמנת השמאי יכולה להתבצע לפני קניית הנכס, בתהליך של קבלת משכנתא וכאשר נראה שישנו גורם אשר עשוי לפגוע בשוויו. ישנם בעלי מקצוע שונים אשר יכולים להיות מעורבים בתהליך הבניה, השיפוץ וקניית הנכס, בהם אדריכלים ומהנדסים, אך הם לא יכולים להעריך כמה הנכס שווה באמת.

תפקידו של שמאי מקרקעין הוא לבחון את הנכס ולבדוק אם ישנם גורמים שונים אשר יכולים להוביל אל ירידת ערך דירה. השמאי יגיע לאחר בקשתך והוא יוכל לבדוק את כל הפרמטרים השונים אשר משפיעים על השווי של הנכס.

מתי יש להזמין את השמאי

מעבר לכך שיש להזמין שמאי לצרכי קבלת משכנתא, ישנם מצבים נוספים בהם מומלץ להזמין שמאי ובהם:

לבחור את השמאי המתאים עבורך

הבחירה בשמאי יכולה להשפיע על ההצלחה שלך בזיהוי שוויו האמתי של הנכס ולהכיר את המאפיינים השונים של ירידת ערך דירה שבבעלותך. בין אם הנך לפני רכישה של נכס חדש ובין אם נעשו שינויים בסביבת הנכס הקיים, חשוב מאד לפנות אל שמאי שיבצע בדיקה יסודית של כל הפרמטרים שיכולים להשפיע על השווי שלו. על השמאי לבחון ליקויים, לבדוק אם אפשר למנות בסיבות לירידת ערך מפגע רעש או כל ליקוי אחר - ועליו אף לבדוק אם ישנם שכנים המשפיעים על השווי של הנכס שלך במסגרת הערכת ירידת ערך נכס. בסוף התהליך עליו להגיש דו"ח ובמידת הצורך חוות דעת שתהיה תקפה בבית המשפט.

יותם כהן - שמאי מקרקעין מומחה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה