בחילות בנסיעה, מניעת בחילות
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

בחילות בנסיעה, מניעת בחילות 

מאת   19/06/2017 |  נצפה 923 פעמים

בחילות בנסיעות

מי מאיתנו לא נתקל בתופעה: נוסעים עם ילד קטן באוטו, ברכבת או באוטובוס – ואחרי כמה דקות הילד רוצה להקיא. זה קורה לכולם, בעיקר בעת הירידה מהאוטובוס. נכון, זה היה שכיח פעם בהרבה יותר, שכאוטובוסים למשל היו הרבה פחות יציבים, התנועעו מצד לצד והיה חם בתוך הרכב. אבל גם היום, זוהי תופעה שלא עברה מן העולם. התופעה מופיעה בעיקר אצל ילדים אבל עלולה להופיעה גם אצל מבוגרים.

למה יש בחילות בנסיעות?

מדובר על מס' גורמים מקבילים, שרירים, מח, אוזן פנימית, אשר מייצרים את התופעה. האוזן הפנימית אחראית על שיווי משקל, ובעצם הבחילה קוראת בגלל שהתנודות "משגעות" את המערכת במח שקולטת את התזוזה באוזן. העיניים מבחינות במידע החזותי "המתנדנד", השרירים מבולבלים לגבי התנוחה והמגע עם הקרקע והכל נראה שברירי ולא יציב. החלק במוח שמתבלבל מהמצב הוא צרבלום, אשר אחראי על שיווי המשקל. אם המידע מבולבל, התגובה היא בחילת בנסיעות. למשל אם צופים במסך בעת הנסיעה, העיניים והגוף משדרים למוח שהכול יציב. אבל אם הגוף זז, יש תמונת מצב מלאת בסתירות ולכן בחילות תוך כדי נסיעה הן שכיחות.

בחילה נגרמת גם כשיש תנועה אמיתית שהעין לא רואה או להיפך שהעין רואה תנועה אבל אין תנועה אמיתי. ככה אין סינכרון בין העין לגוף. דבר כזה עלול לקרות למשל בתוך אוטובוס שזז אבל לא רואים את הדרך.

מה אפשר לעשות כיש בחילה בנסיעה?

אם מדובר בבעיה משמעותית, אשר לא עוברת באמצעות הטיפים הכתובים להלן, חשוב ללכת לרופא אף אוזן גרון עם הילד כדי לבדוק אם הוא צריך רפואה משלימה, בדיקות למשל למצב האוזניים שלו או שנדרשות תרופות מיוחדות כמו כדורים או נרות לקראת הנסיעה. בנוסף, חשוב לתת ליד לנוח לפני ואחרי הנסיעה, ולדאוג שישתה הרבה מים אחרי הנסיעה.

ואל תשכחו, בחילות בנסיעות הן תופעה הגיונית, שכיחה ועל אף שאיננה נעימה היא נורמלית לחלוטין.

 

 

רונן

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה