בוהו שיק - אלטרנטיבה אקזוטית לאופנות המקובלות
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

בוהו שיק - אלטרנטיבה אקזוטית לאופנות המקובלות  

מאת   22/05/2017 |  נצפה 2809 פעמים

בוהו שיק היה, מעל ל-200 שנה, אלטרנטיבה אקזוטית לאופנות המקובלות של תקופה מסוימת שהייתה  קשורה בדרך כלל לאומנים, סופרים ואינטלקטואלים.

סטייל בוהמי כולל לבוש משוחרר וצבעוני, והיה ידוע בתור "בוהו שיק"- סטייל היפי ולבוש אסתטי. עם השיער הארוך והגולש והבדים העשירים אך המרופטים, הבוהמיים בולטים בקהל ומייצגים תרבות נגד צבעוניות המבוססת על יצירתיות, דלות, ואדישות למבנים חברתיים ומסורות.

הבוהמיים – תרבות נגד

הבוהמיים, בתור תרבות נגד, הופיעו בצרפת לאחר המהפכה הצרפתית. לאחר שנשללו במערכת הקודמת של פטרוניות בה  לקוחות מבוססים סיפקו את האומנויות, היו האומנים הבוהמיים  מקובעים לעוני. רבים לקחו את סגנון החיים של נוודות, חיו בדלות, ולבשו בגדים לא אופנתיים ומרופטים  או בגדים משומשים.

לפני כן, אומן היה נראה כאדם מוכשר ומיומן ומקצוען. אבל תנועת הרומנטיקה של המאה ה-18 המאוחרת דחתה את הקונפליקטים של חיי הבורגנים והחשיבות  שהוענקה לסיבתיות הישנה, לטובת העצמת הדמיון.

כת חדשה של אישיות צמחה מהאומן בתור סטייל אינדיבידואלי והרואי המבוטא בדרך שבה התלבש. אומן נהיה לאדם מיוחד, לא רק מקצוען, אלא גם סוג של גאון אקסצנטרי, שהיצירתיות שלו הייתה מוצגת בדרך בה הוא חי ונראה. האומן בעצמו (או בעצמה) היו פיסת אומנות.

אנשים השוו את הסגנון האומנותי החדש לצוענים נודדים, והאמינו שהצוענים מקורם בבוהמיה, אזור של מזרח אירופה והבלקן. צועני היה מושג אירופאי מהעם הרומני, קבוצה אתנית עם שורשים אינדיאניים שהיגרו צפונה. המילה צועני, הגיעה מהמילה מצרי, שרבים חשבו שהוא הבית האמיתי של עם הנוודים שהיו לרוב מנודים חברתית וחיו מחוץ למיינסטרים. כיום, המילה "צועני" נחשבת מעליבה בפני העם הרומני.

החיים הבוהמיים הופכים להיות מוסד משלהם

עד שנת 1830, קהל האומנות הבוהמית הצרפתית והרומנטיקנים אימצו סגנונות לבוש מימי הביניים ומהמזרח. הללו ביקשו לפתח תרבות אומנותית חדשה שמייצגת את ההשקפה הקלסית של העם הרומני - בדים צבעוניים, שיער ארוך גולש וכובעים רחבים ושרועים.

הסופר הנרי מורגר כתב אגדות על עם "הבוהמיים". סיפורים אלו התרכזו בקבוצה של אומנים ואינטלקטואליים במעילים מרופטים, נעליים ישנות ומראה כללי של רישול. הסיפורים היוו השראה לאופרה המפורסמת של פוצ'יני, "לה בוהם".

סטייל בוהמי התפתח לכת של האינדיבידואל, אדם שהנוכחות שלו נהפכה ליצירת אומנות עם תלבושות מתוכננות היטב ואביזרים. המילה בוהמי הציעה תחושה של הארה מסתורית, חופש מיני והיגיינה אישית דלה.

חיים בוהמיים דחו את החומריות והרכוש פרטי והתמקדו ביצירתיות ובחיים חברתיים.

בוהמיים במאה ה-19 – התנועה האסתטית

במאה ה-19, התנועה האסתטית נהפכה להיות סוג של החיים הבוהמיים. האסתטיים מרדו נגד האילוצים החברתיים הנוקשים של העידן הוויקטוריאני ואימצו סגנון המבוסס על בגדים מהעבר- בעיקר לבוש מימי הביניים ועיצובים מזרחיים.

מאפיינים של הסטייל הבוהמי

סטייל בוהמי, המכונה עכשיו "בוהו שיק", מופיע כעת מחדש כסטייל דור הביט והתרבות ההיפית של שנות 1960. במשך 200 שנה, הסטייל הבוהמי כלל כמה אלמנטים אופנתיים.

סטייל בוהמי במאות ה-20 וה-21

בעיקרון, הסטייל הבוהמי לא השתנה רבות במהלך השנים. סטייל זה נהיה מקושר לאנשים צעירים המקווים להרחיק את עצמם מהתרבות המטריאליסטית של דורות עבר. עם זאת, ככל שהמדיה אימצה את הסטייל הבוהמי, ישנה תהייה האם המושג עדיין בר חיים. כאשר תרבות נגד משתנה למיינסטרים, הסטייל לא יכול להיות להיראות יותר כתחלופה.

כשחנויות הנחה מוכרות חצאיות איכרים, וירחוני אופנה מציעים מעצב יקר שעיצב בגדים בסטייל בוהמי, הטבע של החיים הבוהמיים נהפכו להיות החיים בנורמה ולא יותר מיוחדים וספציפיים לקבוצה מסוימת.

למרות שהאופנה מאמצת לרוב את הבוהו שיק, החיים עצמם – התביעה לחופש אינדיבידואלי, הדחייה של מושגי המטריאליזם המודרני, החלום לאידיאל האוטופי  ויצירה של סחורות בעבודת יד נשארים תחלופה חזקה לתרבות המיינסטרים. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה