עיצוב חצרות בגני ילדים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

עיצוב חצרות בגני ילדים 

מאת   13/02/2017 |  נצפה 1643 פעמים

ילדים בגיל הרך אוהבים מאוד את חצר המשחקים, הם נהנים לשחק ולפעול בה, היא חשובה להתפתחות שלהם ומהווה עבורם חלון לכל מה שמתרחש מחוץ לכותלי הגן. בחצר הם יכולים לעקוב אחרי השינויים המתחוללים בטבע, דבר שהוא חשוב ביותר להתפתחות וללמידה שלהם על העולם. כשמתכננים את חצר הגן יש להשקיע מחשבה רבה כדי להפוך אותה לחצר נעימה שמאפשרת משחק ולמידה. צריך לשקול היטב איזה מתקנים מציבים בחצר ואיך מעצבים אותה כך שהמבנה שלה יהיה נכון לטובת הילדים. בשורות הבאות ננסה לרכז את הדברים ההכרחיים לחצר גן איכותית שמשיגה את כל יעדי ההתפתחות של הילדים בגיל הרך.

חצר גן ילדים נקיה ומסודרת

אחד הדברים החשובים ביותר בתהליך עיצוב חצר הגן הוא לוודא שהיא תהיה מסודרת, מרווחת ונקייה. כמובן שאין אנו מתכוונים שעל החצר להיות מסודרת כל הזמן, כי הרי משחק הילדים גורר מאליו את הפרת הסדר. הפרת הסדר של הילדים היא חשובה ביותר והיא שמלמדת על משחק פורה ונכון. כשאנחנו אומרים שעל החצר להיות מסודרת אנחנו מתכוונים שעליה להיות מאורגנת כך שתתאפשר תנועה נוחה בה לכל ילדי הגן. אין צורך להעמיס במתקנים ובמשחקים וכדאי לזכור שהעומס לפעול לרעה על חושי הילדים ולהקשות עליהם את המשחק החשוב כל-כך. בגיל הרך חשוב להמעיט בגירויים ולתת לילדים להביא את הדברים מעצמם מתוך דמיונם. כדי ליצור "שקט" שכזה תוכלו לכסות את שטח החצר בדשא סינטטי. הדשא מעניק מראה מסודר ונקי ומאפשר לילדים לשחק באין מפריע. מחיר דשא סינטטי יוצא בהחלט משתלם אם מחשבים את העובדה שאין צורך בהוצאות על השקיה ותחזוקה.

חצר גרוטאות

בחצרות גני ילדים פעמים רבות נהיה עדים לגרוטאות ישנת, כלים וחפצים מ"עולם המבוגרים" שיצאו משימוש והגיעו לחצר הגן. תורת חצר הגרוטאות היא תורה שלמה שנלמדת בסמינרים השונים לגננות וחשוב מאוד לתת עליה את הדעת כשמעצבים חצר בגן. הגרוטאות הן חשובות מאוד ליצירת המשחק הסוציו-דרמטי שהוא חשוב במיוחד להתפתחות הילדים בגיל הרך. הקפידו להעשיר את החצר שברשותכם בגרוטאות ישנות (אך בטיחותיות) שיצאו משימוש וכך תיצרו עבור הילדים חצר איכותית במיוחד.

חצר עם צמחיה וגינה

כפי שכבר ציינו, באמצעות חצר הגן לומדים הילדים ועוקבים אחר השינויים בטבע. כדי שיצליחו לעשות זאת ביתר שאת על החצר להיות עשירה בצמחיה ואם יש אפשרות לגינה מה טוב. תוכלו לשתול בשיתוף עם הילדים את הצמחים, לעקוב אחר צמיחתם והשינויים שהם עוברים וכל ללמוד בצורה חווייתית דברים ברומו של עולם. ניתן לשתול בכל עונה את השתילים המתאימים ביותר ולשתף את הילדים לאורך התהליך כולו. לגינה וצמחיה יש מקום נרחב בחצר הגן שכן החצר משמשת כצינור החשוב והמשמעותי ביותר בין הילדים לבין הטבע.

 

רונה וייס בלוגרית וכותבת תוכן בבלוג של המלצות לצרכנים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה