מהו קטרקט משני?
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

מהו קטרקט משני? 

מאת   28/11/2016 |  נצפה 2781 פעמים

שוב הראייה מטושטשת ושוב אתם חשים תחושה של סינוור וקושי בראיית לילה. 

לפני חודשים אחדים או שנים אחדות כבר עברתם בהצלחה ניתוח קטרקט. האם הקטרקט חזר? ואם לא - מדוע התסמינים חזרו ואתם חשים ירידה באיכות הראייה?

חשוב לדעת שקטרקט לא יכול לחזור לעין שכבר נותחה. העדשה העכורה הוחלפה בעדשה מלאכותית צלולה שאינה יכולה להיעכר. כך שאם אתם סובלים מתסמינים הדומים לתסמיני הקטרקט סביר להניח שאתם, כמו 10%-20% מאוכלוסיית המנותחים, סובלים מקטרקט משני.

בזמן ניתוח הקטרקט יוצרים חתך בחלק הקדמי של קופסית העדשה - מעין נרתיק  דק מאוד שעדשת העין מונחת בתוכו, ושואבים דרכו את העדשה העכורה. דרך אותו החתך משתילים את העדשה המלאכותית. בחלק מהמקרים נותרים תאים מהעדשה העכורה בתוך הקופסית ומתפתחים על חלקה האחורי. תאים אלו יוצרים עכירות בחלק האחורי של קופסית העדשה וכך נוצרת הפרעה לראייה הדומה בתסמיניה לקטרקט.

קטרקט משני אינו דורש ניתוח. הטיפול בו הוא טיפול מרפאתי קצר של מספר דקות. בעזרת יריות לייזר קר מסוג YAG לייזר. הטיפול נקרא קפסולוטומיה.

במהלך הטיפול מוזלפות למטופל טיפות להרחבת אישונים ולאחר מכן, על ידי יריות לייזר, פותחים פתח בקופסית האחורית, והראייה משתפרת מיידית או כעבור ימים ספורים.

הטיפול בלייזר יאג הוא טיפול בטוח המאושר על ידי ה FDA. טכנולוגיית לייזר זו משמשת גם לטיפול בגלאוקומה של זווית צרה (אירידוטומיה - יצירת פתח קטן בקשתית) ובפלוטרס - גופים צפים בעין, באמצעות טיפול הנקרא ויטראוליזיס.

אחת מהמטרות בניתוחי הקטרקט המודרניים היא לנסות למנוע מלכתחילה מהיווצרות עתידית של קטרקט משני. שיטה חדישה ומדויקת יותר לביצוע ניתוחי קטרקט היא ניתוח קטרקט בלייזר, המקצר תהליכים, מדייק את הניתוח והופך את ההחלמה למהירה יותר. בשיטה זו החתכים בקרנית וקופסית העדשה מתבצעים בדרך ממוחשבת באמצעות לייזר. העדשה העכורה נחתכת בלייזר למספר חלקים לפני ריסוקה בגלי קול ושאיבתה החוצה.

לסיכום: 

ד"ר אודרי קפלן-מסאס מנהלת המרכז לקטרקט וגלאוקומה בת"א. מטפלת ומנתחת חולי קטרקט וגלאוקומה בשיטות המתקדמות ביותר. ניהלה את תחום הגלאוקומה בבי"ח אסף הרופא. האתר של ד"ר קפלן

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה