גישור - הדרך הנכונה לגירושין בריאים
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

גישור - הדרך הנכונה לגירושין בריאים 

מאת   30/08/2016 |  נצפה 2484 פעמים

גישור - הדרך הנכונה לגירושין בריאים

מילי כהן יהודה

בחודש האחרונים אנו מרבים לשמוע על 'גישור'- אז מה זה גישור, מי צריך אותו, מה עושה אותו כלי נהדר לפתרון מחלוקות וסכסוכים במיוחד בזוגיות ובמשפחה, וגם חוסך לכם הרבה כסף.

 

מהו גישור?

הגישור הינו כלי יעיל ליישוב מחלוקות וסכסוכים.  תפישת העולם העומדת בבסיס הגישור, אומרת, שתמיד עדיפה הידברות כדי להגיע לפתרון טוב יותר, שבו כולם מרוויחים*.

מדובר בהליך בהסכמה, שנועד למי שרוצים לסיים סכסוך בצורה יפה, בעלות נמוכה באופן משמעותי מכל הליך משפטי. הגישור הוא הליך מהיר והכי בריא לכל הנוגעים בדבר.

חשיבות מיוחדת לבחירת ההליך הנכון קיימת כאשר הקשר בין הצדדים עתיד להמשך גם בעתיד, כמו בין בני זוג שיש להם ילדים. אלה שבוחרים בהליך של גישור, מניחים את היסוד להידברות גם בעתיד.

 

השפעת התיקון בחוק על התדיינות בין בני זוג

ביום 17.7.16 נכנס לתוקפו חוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה), התשע"ה-2014, שמטרתו לעודד יישוב סכסוכים בהסכמה ובדרכי שלום. כיום, נוסף שלב של הגשת בקשה ליישוב סכסוך, שנועד לצמצם התדיינויות. כעת יותר מתמיד, יהיה יתרון למי שיבחר מראש להסדיר מחלוקות בדרך של גישור ויגיע עם הסכם מוכן וחתום, לאישור בית המשפט.

 

איך מתנהל הליך הגישור

הפגישות מתקיימות באווירה נינוחה, במועדים ובתדירות המותאמים לבני הזוג.

המגשר נפגש עם הזוג והוא רשאי להיפגש גם עם כל אחד בנפרד, לפי הצורך. לכל אחד יש הזדמנות שווה להשמיע את הצד שלו, להגיש מסמכים, לשקול ולחשוב.

המגשר הוא נייטרלי, מנהל את ההליך וגם שומר על כל אחד מהצדדים ומקפיד על איזון מלא ביניהם. תפקיד המגשר לעזור לכל אחד מבני הזוג לראות מהם האינטרסים והצרכים האמיתיים שלו וגם להציע דרכים כדי להשיג זאת, כולל דרכים יצירתיות שלא ניתן להגיע אליהן בבית המשפט.

גישור בין בני זוג, לרבות בענייני גירושין, צריך להתנהל מתוך ראייה כוללת, המסדירה את כל הנושאים: זכויות בני הזוג, טובת הילדים, הצרכים המשפטיים, הרכושיים והכלכליים, והכל תוך הבנה והתייחסות גם לתהליכים העוברים על הזוג, הילדים והמשפחה והתחשבות גם בצרכים הרגשיים שלהם.

חשוב לציין, שהמגשר איננו פוסק ואיננו מכריע לטובת אחד הצדדים. משמעות הדבר היא, שלכל אורך הדרך נשמרת לבני הזוג השליטה בגורלם, הם שותפים מלאים ויודעים מה תהיה התוצאה, שהרי היא פרי הסכמתם. 

הסכמות הצדדים מתגבשות בהסכם, שאחר כך יקבל תוקף של פסק דין בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

 

טעות נפוצה - וכדאי שתדעו

הרבה פעמים שמעתי מזוגות שהתלבטו לפני תחילת הליכי גירושין, שלדעתם הגישור לא מתאים במקרה שלהם, זאת משום שאין ביניהם הסכמות וקיימים חילוקי דעות במרבית הנושאים. חשוב להבהיר, שההסכמה היחידה שבני הזוג צריכים להגיע אתה להליך, הינה לגבי אופן יישוב המחלוקות, בדרך של הידברות וגישור. כל יתר העניינים, יקבלו התייחסות בהליך עצמו עד לקבלת התוצאה הרצויה  להם.

 

יתרונות הגישור עולים על כל הליך אחר

 

איך בוחרים מגשר

המגשר הוא שמנהל את ההליך ומלווה את בני הזוג, לכן בחירת המגשר משמעותית להתנהלות כולה.

דבר ראשון, חשוב להרגיש נוח. זהו ענין סובייקטיבי לגמרי, אבל בנושאים שהם כל כך אישיים ורגישים, חשוב להרגיש שהמגשר נעים, סבלני, קשוב ורגיש לצרכים השונים.

על המגשר להיות בעל הסמכה ספציפית לגישור במשפחה ויש יתרון למגשר שהוא עורך דין מומחה בדיני משפחה ויודע מה הזכויות והחובות המשפטיות של כל צד. רק עורך דין, מוסמך גם לערוך את ההסכם בסוף ההליך.

מאחר ועוסקים בנושאי זוגיות, הורות ומשפחה, אזי הנושאים המשפטיים, הרכושיים והכלכליים, הינם בלתי נפרדים מעניינים רגשיים עמוקים. משקעים, חששות ופחדים של כל אחד מבני הזוג הם דבר טבעי ולכן דרוש מגשר שיכול לתת מענה לצרכים המשפטיים והרגשיים גם יחד.

יתרה מזאת, מגשר מוצלח חושב על האינטרסים של הצדדים, עוזר להם לבדוק האם קיבלו את ההחלטה הנכונה עבורם, ושאינם מונעים למשל מהחלטה רגעית או אגו פגוע.

יש יתרון משמעותי למגשר מוסמך ומנוסה, שהוא עורך דין מומחה בתחום דיני המשפחה ובנוסף, יש לו גם  כלים מקצועיים נוספים בתחום היחסים בזוגיות, בהורות  ובמשפחה. בעזרת ארגז כלים רחב כזה,  הוא יכול לתת מענה מוצלח לכל הצרכים של כל הנוגעים בדבר – כל אחד מבני הזוג, הילדים, המשפחה והקשר העתידי בין כולם.

 

 

* תמיד עדיף לפתור בהסכמה, אך יש אנשים וסיטואציות שההליך אינו מתאים להם, לדוגמה מקרים של אלימות או כשלאחד                הצדדים יש יותר כח פיסי, מנטלי, או כלכלי

מילי כהן יהודה, עו"ד מגשרת ומרצה


מפתחת איכות חיים בזוגיות ובמשפחה


href="mailto:miliefsh@gmail.commiliefsh@gmail.com">">miliefsh@gmail.com 


www.efsharuyot1.co.il         


https://www.facebook.com/gishur.MCY

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה