פניה לוטרינר חירום
<   +  גודל טקסט  - 
articles.co.il

פניה לוטרינר חירום 

מאת   29/08/2016 |  נצפה 2319 פעמים

שלא עלינו אבל מצבי חירום רפואיים קורים לחיות המחמד שלנו כמו שהם קורים גם לבני האדם. כולנו יודעים טוב מאוד מה הוא מצב חירום אצל בני אדם, אבל מה לגבי בעלי החיים שלנו? ובכן באופן די דומה מצב שבו הבעל חיים נמצא או שיש חשד למצב של סכנת חיים מיידית. דוגמאות אחדות הן: הרעלות למיניהן, הקאות ו/ או שלשולים מרובים, תאונות דרכים, מכות חום, פצעי נשיכה, הכשות נחש, היפוך קיבה, כשל במערכת הלב ו/ או הנשימה ועוד. בהרבה פעמים אפשרות לזהות מצבים קריטיים על ידי סימנים ידועים כמו אפתיה, דיכאון, סירוב לאכול, נראה שיש סבל מכאבים ועוד.  הדבר הנכון לעשות הוא להתקשר לוטרינר חירום להתייעצות של מומחה ולקבל הנחיות מדויקות מה כדאי לעשות.

תאונות דרכים - בעלי חיים לעתים מאוד קרובות ואפילו תכופות משוטטים בחוץ ברחוב במקרה הטו עם הבעלים שלהם ובמקרים פלות טובים באופן עצמאי. תאונות דרכים הן סכנה מאוד מוחשית ובעלת סיכוי גבוה לקרות. במקרה זה יש לפנות ללא דיחוי לוטרינר חירום בשביל לבדוק ]גיעה בחלקים הפנימיים של הגוף ולהגיש את הסיוע והטיפול המתאים לחיה.

פגיעת ראש - אם יש חשד לפגיעת ראש מחבלה כזאת או אחרת יש לפנות לוטרינר חירום לאבחון וטיפול. על ידי שינויי באישונים אפשר לזהות בעיה ולהוריד לחץ התוך גולגלתי ולהשגיח על החיה לשעות הקרובות.

נשיכה - גם קרה והנשיכה נראית קטנה ולא משמעותית אף פעם אין לדעת ויכול להיות שיש נזק לחלקים הפנימיים. לכן יש צורך לבדיקה של וטרינר חירום מקצועי.

פגיעה במערכת העצבים - מתבטאת בחוסר שיווי משקל, רעידות בגוף, קושי בהליכה.

פגיעה במערכת העיכול - שלשולים והקאות בלתי פוסקות בדרך נובעות מאכילת רעל, בליעת גוף זר וכדומה. פניה מיידית לוטרינר חירום תעזור לשפר את המצב.

פגיעה במערכת הראיה - דימום לא פוסק, הפרשות יוצאות דופן מהעין. כל אלה מראים על פגיעה בקרנית העין. ללא טיפול מתאים בזמן יכול להיגרם אפילו עיוורון.

מרפאות וטרינריות במצב הרגיל מתפקדות ומציעות שירותים שגרתיים לבעלי חיות המחמד. חיסונים שונים לפי שלב התפתחותי של הכלב, בדיקות ואבחונים וטיפולים מונעים, עיקור וסירוס, טיפולי שיניים ועוד. במקרי חירום המרפאות בעזרת ציוד מתאים שכבר נמצא במקום מתפקדות כבית חולים לבעלי חיים ומבצעות בין השאר איבחון מדויק של הבעיה וטיפול ראשוני. בתי החולים מצוידים כאמור במכשירים משוכללים בנוסף למעבדה לבדיקות דם, ציוד הדמיה מתקדם ועוד.

 

דר' עופר צדוק וטרינר ברעננה ואזור השרון, מקצועי ומסור.


http://ofer.vet/

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

מאמרים במדיה:
פייסבוק - טוויטר - יוטיוב - גוגל-פלוס

 פרסם את המאמר   הדפס את המאמר   שלח לחבר   קישור ישיר למאמר   פניה לכותב המאמר   דווח מאמר בעייתי 

עבור לגירסה המלאה

הרשם | התחבר  | גרסא מלאה